WIBOR do likwidacji. Eksperci: chcąc pomóc kredytobiorcom, rząd może zaszkodzić. Które rozwiązania są krytykowane, a które chwalone?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Spłata kredytu hipotecznego jest coraz trudniejsza przez rosnące stopy procentowe.
Spłata kredytu hipotecznego jest coraz trudniejsza przez rosnące stopy procentowe. Maciej Jeziorek / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
WIBOR zniknie, a banki dołożą się do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – m.in. takie działania planuje rząd w związku z rosnącymi stopami procentowymi. Dla osób spłacających kredyt hipoteczny to niewątpliwie dobra wiadomość. Eksperci przestrzegają jednak, że część rządowych pomysłów może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

WIBOR zniknie. Związek Banków Polskich: „To nieodpowiedzialny populizm”

WIBOR to wskaźnik, który od wielu lat jest podstawą obliczania kosztów kredytowych. W ramach ogłoszonej 25 kwietnia 2022 r. pomocy dla kredytobiorców rząd zapowiedział jednak jego likwidację. WIBOR ma przestać istnieć od 1 stycznia 2023 r., zastąpiony przez nowy, lepszy wskaźnik. Zdaniem rządu efektem będzie obniżenie marż przez banki, a więc niższe raty kredytów hipotecznych. Jednak jeszcze przed ogłoszeniem tego rozwiązania Związek Banków Polskich przestrzegał przed manipulowaniem WIBOR-em.

– Kwestionowanie istnienia wskaźnika WIBOR, pomysły jego zamrażania i sztucznego ustalania to próby populistycznego deformowania mechanizmów gospodarczych. Dzisiaj trzeba pytać: czy powinniśmy ulegać nowej fali nieodpowiedzialnego populizmu i czy nas stać na ponoszenie jego wysokich kosztów? – pyta retorycznie Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP.

Jak zapewnia Kiciński, WIBOR to wskaźnik sprawdzony i godny zaufania – został np. pozytywnie zweryfikowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, która nie wykryła też żadnych manipulacji związanych z WIBOR-em. Zdaniem wiceprezesa ZBP manipulowanie tym wskaźnikiem – a szczególnie jego zamrażanie – rozregulowałoby całą gospodarkę, a ogromne koszty takich działań ostatecznie poniosłoby całe społeczeństwo.

Zdaniem Kicińskiego kredytobiorcy zarzucający bankom manipulacje WIBOR-em tak naprawdę próbują uniknąć płacenia – doskonale wiedzieli o ryzyku wzrostu stóp procentowych, a teraz, gdy to nastąpiło, próbują uniknąć konsekwencji.

– W społecznej gospodarce rynkowej nie ma (...) powodu, by akceptować kruszenie jej fundamentów przez tych, którzy świadomie przenoszą koszty własnych decyzji zaciągania kredytów na innych uczestników rynku – twierdzi stanowczo wiceprezes ZBP. – Podważyć prawidłowość wskaźnika, by oddalić od siebie następstwa ryzyka, które właśnie się zmaterializowało (...) – oto często ostatnio wykorzystywana metoda.

Zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Ekspert: banki muszą dorzucić się do puli

Inna forma pomocy dla kredytobiorców, którą ogłosił rząd, to dołożenie pieniędzy do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Przypomnijmy, że jest to pula pieniędzy, z której osoby spełniające odpowiednie kryteria mogą czerpać pomoc finansową w przypadku problemów ze spłatą kredytu. Jak zapowiedziano, rząd zmusi banki, by dołożyły do FWK od 1,4 do nawet 5 mld zł. Zdaniem eksperta HRE Investments jest to dobry krok, gdyż w przeciwnym razie pula mogłaby szybko się wyczerpać.

– Z szacunków HRE Investments wynika bowiem, że dziś na obsługę kredytu mieszkaniowego nawet 35–40 proc. rodaków może wydawać ponad połowę pensji. Oni wszyscy teoretycznie spełniają jeden z podstawowych warunków kwalifikujących do wsparcia w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – zauważa Bartosz Turek. – Już dziś można się więc spodziewać, że banki będą musiały uzupełnić kapitał, którym ten fundusz dysponuje, bo szybko może się okazać, że pieniędzy w nim po prostu zabraknie.

Jak dużo Polacy wydają na raty kredytów mieszkaniowych
Jak dużo Polacy wydają na raty kredytów mieszkaniowych HRE Investments

Co ciekawe, wbrew wcześniejszym informacjom pojawiającym się w mediach rząd nie podjął żadnych działań, które ułatwiłyby kredytobiorcom skorzystanie z FWK. Wcześniej spekulowano, że mogą np. zostać złagodzone kryteria dla uczestników programu, dzięki czemu po pomoc mogłoby sięgnąć więcej osób. Zdaniem eksperta takie kroki nie są dziś jednak potrzebne, bo FWK działa wystarczająco dobrze.

– Otrzymywane pieniądze może nie pokryją całej raty, ale przynajmniej jej część – mówi Turek. – Przy tym program ten jest realną tamą chroniącą kredytobiorców przed tragedią utraty mieszkania.

Modny styl kultowej holenderskiej marki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom