Uchodźcom z Ukrainy jest w Polsce za dobrze? Tak nieraz wyglądają ich pierwsze dni w naszym kraju. Spanie na podłodze to norma

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Niektóre miasta, jak Kraków i Wrocław, udostępniły uchodźcom nieużywane już budynki dworcowe. Tu można liczyć na nieco większy spokój niż na działających dworcach, jednak zdjęcie (z Krakowa) dobrze pokazuje, na jak „komfortowe” warunki mogą liczyć osoby uciekające z ojczyzny przed pociskami i bombami.Przejdź do kolejnych slajdów, używając strzałki w prawo albo przesuń zdjęcia palcem.
Niektóre miasta, jak Kraków i Wrocław, udostępniły uchodźcom nieużywane już budynki dworcowe. Tu można liczyć na nieco większy spokój niż na działających dworcach, jednak zdjęcie (z Krakowa) dobrze pokazuje, na jak „komfortowe” warunki mogą liczyć osoby uciekające z ojczyzny przed pociskami i bombami.Przejdź do kolejnych slajdów, używając strzałki w prawo albo przesuń zdjęcia palcem. Anna Kaczmarz / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Uchodźcy z Ukrainy zostali przyjęci w Polsce z otwartym sercem. Pojawiają się jednak głosy, że otrzymują oni zbyt dużo pomocy i że cudzoziemcy są traktowani lepiej niż Polacy. Łatwo jest jednak zapomnieć, jak wyglądają miejsca noclegowe dla uchodźców i w jakich warunkach muszą nieraz koczować osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. Te zdjęcia mówią same za siebie.

Zobacz, jakie warunki panują w miejscach noclegowych dla uchodźców z Ukrainy:

Uchodźcy z Ukrainy nocują, gdzie popadnie. O prywatności nie ma mowy

Jak podaje Straż Graniczna, według stanu na dzień 9.05.2022 r. (75. dzień wojny) w Polsce przebywa już niemal 3,26 mln uchodźców z Ukrainy. To więcej niż np. populacja Warszawy, w której mieszka niecałe 1,8 mln osób.

Większość Polaków natychmiast zaoferowała pomoc osobom uciekającym przed wojną. Zapewnienie wszystkim potrzebującym dachu nad głową nie jest jednak łatwym zadaniem. Nawet ci Ukraińcy, którym ktoś już zaoferował swoje mieszkanie czy dom, muszą najpierw spędzić gdzieś kilka pierwszych nocy, zanim uda się zorganizować najpotrzebniejsze rzeczy czy transport. Warunki, w jakich to się odbywa, trudno nazwać komfortowymi.

Zobacz, w jakich warunkach nocują w Polsce uchodźcy z Ukrainy:

Ukraińcy mają w Polsce lepiej niż Polacy? Uważaj, skąd czerpiesz informacje

Czytając o wojnie na Ukrainie i uchodźcach, można czasem natknąć się na opinie, że Ukraińcy są dziś w Polsce uprzywilejowani lub że państwo wydaje na nich zbyt dużo pieniędzy, co może zagrażać naszemu krajowi. W mediach społecznościowych krążą np. grafiki mające wykazać, że uchodźcy mogą dziś liczyć na lepsze warunki niż Polacy.

Widząc takie twierdzenia, należy jednak zachować ostrożność – jak podkreśla rząd, często są to celowo rozpowszechniane przez Rosję kłamstwa. Jak podaje Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych cytowany przez wnp.pl:

– Wrogie linie narracyjne kremlowskiej propagandy zostały poszerzone o kolejne kłamstwa, mówiące m.in. o tym, że: (...)
– rząd RP, przyjmując uchodźców z Ukrainy, dyskryminuje Polaków;
– przyjmowanie uchodźców zagraża bezpieczeństwu Polski;
– uchodźcy doprowadzą do paraliżu polskiej służby zdrowia, krachu ekonomicznego, a także zabiorą pracę Polakom.

Natykając się na takie twierdzenia, nie należy bezkrytycznie im wierzyć. Fakty są bowiem takie, że uchodźcy z Ukrainy nie są uprzywilejowani, a jedynie traktowani tak samo, jak Polacy. Nie mogą liczyć na żadne dodatkowe ułatwienia np. w przypadku kolejek do lekarzy czy miejsc w przedszkolach.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom