Nareszcie są! Soczyste i pachnące, kuszą smakowitą czerwienią. Choć truskawki odmian późnych i powtarzających dostępne będą aż do przymrozków, to teraz jest ich największy wysyp. Odmian deserowych i najlepszych do przetwórstwa. Mniejszych i większych. Bardziej i mniej soczystych. A dla każdych znajdzie się zastosowanie. Ostatecznie najlepsze, co możemy z nimi zrobić, to zjeść. Ktoś się oprze pokusie?
Na śniadanie: omlet, musli, bułka z dżemem?
Poranny posiłek to najważniejszy zastrzyk energetyczny w ciągu dnia. Wtedy też możemy sobie pozwolić na małe szaleństwa, z którymi wypoczęty przez noc organizm, z łatwością sobie poradzi: więcej cukru, tłuszczu, coś smażonego nawet. Ważne jednak, by śniadanie dostarczało niezbędnych organizmowi składników z węglowodanami złożonymi, które znajdziemy w ziarnach zbóż: musli i razowej mące. Sponsorem witamin będą truskawki.
Śniadaniowe musli z truskawkami można przyrządzić na kilka sposobów. Nam najbardziej zasmakował taki, truskawkowy do potęgi.
Jogurt naturalny blendujemy z truskawkami i miodem. Można też dodać banana i doprawić listkiem mięty. Do miseczki wsypujemy ulubione musli z dodatkiem drobno pokrojonych truskawek. Zalewamy jogurtem i mieszamy. Pycha! Zdrowa pycha.
Kolejna propozycja śniadaniowa to omlet z truskawkami. W naszej wersji z dodatkiem mąki z pełnego przemiału i zarodków pszennych. Musimy przygotować jajka – najlepiej duże. Na każde jajko przypadnie pełna łyżka mąki i dwie łyżki mleka. 1/3 mąki białej zamienimy na pszenną z pełnego przemiału, wymieszaną z zarodkami pszennymi.
Zacznijmy od białek, żeby w trakcie nie musieć myć mieszadełek miksera. Ubijamy je na sztywno z dodatkiem szczypty soli. Następnie w drugiej misce ubijamy żółtka z odrobiną brązowego cukru (łyżeczka cukru na dwie łyżki mąki), dodajemy mleko i stopniowo dosypujemy mąkę. Gładką masę delikatnie łączymy z ubitymi białkami i wylewamy na patelnię, na której rozgrzaliśmy masło klarowane. Smażymy z obu stron na złoto na średnim ogniu. Podajemy posmarowane miodem lub twarożkiem, czy mascarpone i posypane pokrojonymi truskawkami.
Zobacz: Dlaczego warto jeść truskawki (wideo)
Na obiad: pierogi lub knedle z truskawkami
Do ciasta pierogowego również można dodać 1/3 mąki pszennej razowej. Będą może nieco twardsze, ale niemniej pyszne, za to dużo zdrowsze. Nadzienie truskawkowe urozmaicimy dodając nieco posiekanej świeżej mięty, bazylii lub kolendry. Albo mielonego cynamonu.
Druga z naszych obiadowych propozycji to przepyszne knedle z truskawkami z bloga DanceofFlavors.blogspot.com:
- **500 g ugotowanych ziemniaków,
- 1 jajo,
- łyżka masła,
- 3/4 do 1 szklanka mąki (250 ml),
- sól,
- 20 szt. małych truskawek (ok. 150 g),
- cukier,
- 50 g masła,
- 3 łyżki bułki tartej.
Jeszcze ciepłe ziemniaki przeciskamy przez praskę, studzimy, dodajemy jajko, mąkę, miękkie masło, szczyptę soli i zagniatamy jak na kopytka. Miękkie, elastyczne ciasto, formujemy w wałek i kroimy na 20 równych kawałków. Każdy ugniatamy na dość gruby placek, nakładamy na środek truskawkę, posypujemy odrobiną cukru i zaklejamy dokładnie krawędzie, formując kulkę. Wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy na niewielkim ogniu jeszcze cztery minuty od wypłynięcia na powierzchnię. Serwujemy z roztopionym masłem i zrumienioną bułką tartą.
Bierzemy na widelec: Fakty i mity na temat mięsa drobiowego.
Na deser: ogrom możliwości
Nie sposób chyba ogarnąć i spisać wszystkich przepisów na truskawkowe desery, które wymyśliła dotąd ludzkość. Te czerwone aromatyczne owoce to niewyczerpane źródło inspiracji. My zaproponujemy dwa. Jeden bardzo prosty na truskawkowe ptasie mleczko. Drugi bardziej pracochłonny, ale efekt wart jest każdej pracy. To ciasto Pani Walewska, czyli Pychotka w wersji truskawkowej z bloga DanceofFlavors.blogspot.com.
Na ptasie mleczko potrzebna nam będzie szklanka śmietanki 30% (lub 36%), łyżeczka żelatyny rozpuszczona w sześciu łyżkach wrzątku i ostudzona, pokrojone lub zblendowane truskawki w ilości ok. szklanki przed pokrojeniem. Śmietankę ubijamy na sztywno, dodajemy rozpuszczoną żelatynę i jeszcze chwilę ubijamy. Dodajemy truskawki i jeszcze przez chwilę dokładnie mieszamy. Masę wylewamy na głęboki talerz lub płytką blaszkę i wstawiamy do lodówki na dwie godziny. Podajemy pokrojone w kostkę, można udekorować listkiem mięty.
Pani Walewska (Pychotka) Truskawkowa z bloga DanceofFlavors.blogspot.com
Tortownica 26 cm, 2 szt. wyłożone papierem do pieczenia.
Krem budyniowy:
- 500 ml mleka,
- 2 żółtka,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej (lub tapioki),
- 2 łyżki cukru,
- 10 g cukru z prawdziwą wanilią,
- 2 łyżeczki cukru wanilinowego,
- 200 g miękkiego masła.
Białka oddzielamy od żółtek i odkładamy do bezy. Z przygotowanego mleka odlewamy ok. 1/2 szklanki a resztę zagotowujemy z cukrami. Pozostałe mleko wraz z żółtkami i mąkami ucieramy na gładko, dodajemy do gotującego się mleka, zagotowujemy. Aby nie zrobiły się grudki ubijamy mleko podczas dodawania pozostałych składników. Odstawiamy z ognia. Przykrywamy folią spożywczą.
Masło ucieramy do białości a następnie w kilku partiach dodajemy ostudzony budyń, miksując do całkowitego połączenia się składników.
Spód:
- 200 g mąki pszennej,
- 2 żółtka,
- 100 g masła,
- 2 czubate łyżki cukru pudru,
- 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
- kilka łyżek dżemu truskawkowego lub z czarnej porzeczki,
- 1 łyżka mleka,
- szczypta soli.
Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia i dodajemy pokrojone w kostkę masło, cukier i sól, siekamy lub wyrabiamy mikserem. Następnie dodajemy żółtka i wyrabiamy. Ciastem wykładamy jedną formę, nakłuwamy, smarujemy dżemem i pieczemy ok. 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza.
Beza:
- 4 białka,
- 1 szklanki cukru pudru,
- 1 płaska łyżki mąki ziemniaczanej,
- 50 g wiórków kokosowych (można dodać innych orzechów lub w ogóle pominąć)
Białka ubijamy na sztywną pianę i stopniowo dodajemy cukier (w kilku partiach). Na końcu dodajemy mąkę ziemniaczaną i delikatnie mieszamy. Bezę wykładamy na przygotowaną wcześniej blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Posypujemy wiórkami kokosowymi
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175 stopni Celjusza, nastawionego na program z termoobiegiem i pieczemy przez ok. 15 min.
Karmelizowane truskawki:
- 500 g truskawek pokrojonych w plasterki
- 150 g cukru
- 4 łyżki wody
Patelnię ustawiamy na średnio-mocnym ogniu. Na patelnię wlewamy wodę, wsypujemy cukier, mieszamy i czekamy, już nie mieszając, do zbrązowienia, uważamy żeby nie przypalić Następnie wrzucamy pokrojone owoce i mieszamy, smażymy do momentu powstania z cukru i soku z owoców gęstego syropu.
Na wystudzony blat ciasta wykładamy karmelizowane truskawki a następnie budyń i przykrywamy blatem bezowym. Chłodzimy kilka godzin. Przed podaniem ciasto możemy udekorować cukrem pudrem. Pychotka!
Na kolację: sałatka z truskawek?
Lekkie sałatki, pełne witamin i pożywne to doskonała propozycja na kolację. Nie obciąży układu trawiennego, pobudzi przemianę materii. Same zalety. Dodajmy do tego truskawki, a kolacja stanie się niebiańskim posiłkiem. Bazą będzie sałata, najlepiej mieszanka sałat, a cóż ponadto? Truskawki doskonale komponują się z ostrymi serami typu gorgonzola, czy feta, mozzarellą, serami kozimi, a także z drobiem, łososiem, szynkami dojrzewającymi, awokado, szpinakiem i botwiną, orzechami, octem balsamicznym, czy czarnymi oliwkami.
Zobacz wideo: Dlczego tak lubimy czekoladę
Na zimę: aromatyczny dżem
Dżem truskawkowy to w wielu domach must have o wielu zastosowaniach. Na zimowe śniadanie, jako dodatek do musli lub po prostu na bułkę. Na zimowy obiad do naleśników lub racuchów. Albo jeszcze bardziej deserowo – do ciast. Pyszny w formie klasycznej, doskonały do wariacji. Wystarczy pod koniec smażenia, kiedy jeszcze pozostało trochę soku, dodać do rondla łyżkę – dwie prawdziwego kakao, by stworzyć przepyszny dżem truskawkowo-czekoladowy. W wersji dla dorosłych może się zdarzyć kieliszek koniaku lub brandy.
Z bloga DanceofFlavors.blogspot.com dostaliśmy jeszcze taki przepis na dżem truskawkowy z sokiem z czerwonej porzeczki, wiórkami kokosowymi i malibu:
- 2,5 kg truskawek (waga po obraniu i odszypułkowaniu,
- 1 kg czerwonych porzeczek (świeżych lub mrożonych),
- 500–600 g cukru,
- 2 łyżki wiórków kokosowych,
- 2 łyżki malibu,
- sok z jednej cytryny (opcjonalnie).
Truskawki kroimy na kawałki, zasypujemy cukrem, dodajemy sok z cytryny (można to pominąć, żeby nie było zbyt wytrawnie). Odstawiamy na kilka godzin, żeby puściły sok. Mrożone porzeczki gotujemy i przecieramy, a świeże od razu przecieramy i zlewamy sok. Truskawki gotujemy i kiedy już puszczą dużo soku, wyjmujemy owoce. Dolewamy sok z porzeczki i redukujemy do gęstego syropu. Wkładamy truskawki, smażymy, a pod koniec dodajemy wiórki kokosowe i malibu. Można też dodać jeszcze cukru, jeśli dżem jest zbyt kwaśny. Ostatnie 5 minut smażenia dla odparowania alkoholu i aromatyczny smakołyk na zimę gotowy. Smacznego!
Polecamy przepis: Letni deser malinowo-gruszkowy
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?