Międzynarodowy Dzień Czekolady. Jak czekolada działa na nasz organizm

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Dobroczynne działanie czekolady3 kostki czekolady na deser wystarczą, żeby poczuć się lepiej i nie przytyć. Czekolada jest połączeniem przyjemności, która płynie ze smaku oraz jej korzystnego działania na nasz organizm. Słodkość zawiera ponad 600 substancji pozytywnie wpływających na nasze zdrowie, a jedzenie czekolady korzystnie wpływa na nasz system nerwowy.
Dobroczynne działanie czekolady3 kostki czekolady na deser wystarczą, żeby poczuć się lepiej i nie przytyć. Czekolada jest połączeniem przyjemności, która płynie ze smaku oraz jej korzystnego działania na nasz organizm. Słodkość zawiera ponad 600 substancji pozytywnie wpływających na nasze zdrowie, a jedzenie czekolady korzystnie wpływa na nasz system nerwowy. AlexanderStein (Pixabay.com)
Czekolada poprawia nastrój, uspokaja nerwy i zmniejsza ryzyko zawału serca. A mimo to wszyscy odradzają sięgać po nią w nadmiarze. Piszemy, jaką czekoladę najlepiej jeść i w jakich ilościach.

12 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Czekolady! W ten dzień bez wyrzutów sumienia można pozwolić sobie na tę słodycz. Czekolada to przecież nic innego jak połączenie przyjemności płynącej ze smaku oraz jej korzystnego działania na nasz organizm. Słodkość zawiera ponad 600 substancji pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Jej jedzenie korzystnie wpływa też na nasz system nerwowy. 

Niestety czekolada spożywana w nadmiarze może skutkować naszymi dodatkowymi kilogramami na wadze i gorszą cerą. Trzeba się nią częstować z umiarem. Wtedy nie dość, że nie zaszkodzi, to jeszcze pomoże. To naukowo udowodnione.

PrzeczytajDomowe fondue – charakterystyka, rodzaje i ceny fondue 

Hormon szczęścia w kosteczkach czekolady

Mówi się, że mleko jest cennym źródłem wapnia. Mało kto w ten sam sposób myśli o czekoladzie. Jedna, 100-gramowa tabliczka czekolady zawiera około 25 procent naszego dziennego zapotrzebowania na wapń i magnez. Teobromina, znajdująca się w kakao, wpływa na smak słodkiej tabliczki. To za sprawą teobrominy smakosze czekolady mają lepszy humor, lepiej się czują i – jak twierdzą – poprawia im się komfort psychiczny. Powodem jest serotonina, czyli hormon szczęścia. Ludzie jedzący czekoladę mają więcej energii do działania.

Powody, dla których jeszcze bardziej pokochasz czekoladę

Zobacz wideo »
Źródło: Agencja TVN/x-news

Kolejne dziwne słowo: epikatechina. To naturalny antyoksydant, czyli przeciwutleniacz. Neutralizuje on działanie wolnych rodników. W efekcie komórki naszego ustroju lepiej pracują, co odbija się na lepszym samopoczuciu. Przeciwutleniacz zapobiega też udarowi mózgu, zakrzepom i zmniejsza ryzyko zawału. Poprawia również wydolność serca i zapobiega miażdżycy. To dotyczy przede wszystkim ludzi po 50-tce. Szerzej rozpatrując, związki flawonowe, do jakich należy epikatechina, stanowią naturalne, biologicznie aktywne substancje, pozytywnie wpływające na zdrowie.

600 substancji w czekoladzie na plus

W sumie czekolada zawiera ponad 600 (!) substancji, które korzystnie oddziałują na nasz organizm. Pomagają w koncentracji. Wspomagają pamięć, ponieważ zwiększa się przepływ krwi do mózgu. To dlatego zaleca się jeść czekoladę osobom cierpiącym m.in. na Alzheimera. Substancje zawarte w czekoladzie opóźniają również proces starzenia choćby poprzez ograniczenie szkodliwych promieni UV na skórę.

Ciemna czekolada jest najlepsza

Najlepiej na nasze zdrowie wpływa ciemna czekolada. To dlatego, że jest gorzka i zawiera w składzie najwięcej wspomnianych antyoksydantów. To, że czekolada jest winna za nasze tycie, trzeba skorygować. Kostka gorzkiej czekolady liczy przeciętnie 30 kcal. Dla porównania (i nie chodzi nam o to, żeby zniechęcać do jedzenia owoców): średni banan ma 100 kcal. Naukowcy są zdania, że ciemna, gorzka czekolada nawet pomaga schudnąć. Powoduje bowiem uczucie pełnego brzucha, sytości, tym samym nie odczuwamy silnie głodu. 3 kostki na deser wystarczą więc, żeby poczuć się lepiej i nie przytyć.

Zobacz wideo: Jedzenie czekolady dobrze wpływa na nasze serce  

Tego o czekoladzie mogłeś nie wiedzieć

Czekolada jest znana od jakichś 2,5 tysiąca lat. Na półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej żyli Majowie. To oni, nawet nie wiedząc, że to czekolada, produkowali ją z rozdrobnionego ziarna kakaowca i zalewali wodą. Mieli więc napój czekoladowy. Tak cenili swoje kakaowce, że używali ich ziaren jako środka płatniczego. Przykładowo: gdy chcieli kupić kaczkę albo królika, musieli zapłacić 10 ziaren.
Jeszcze przed Majami plemiona Olmeków, żyjące w dzisiejszym Meksyku, uprawiali drzewa kakaowca. Nie oni jednak wpadli na pomysł, żeby spożywać ziarna, tylko Majowie. Krzysztof Kolumb był natomiast pierwszym człowiekiem, który przywiózł nieznane mu nasiona z wyprawy żeglarskiej do Europy. Indianie rozpoznali te ziarna. Nazywali je cacao. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom