Szczecin: Bat dla dłużników

GDP
Dwa tysiące dłużników w Szczecinie z wyrokami eksmisji, którzy nie płacą czynszu, czy są sprawcami przemocy może trafić na bruk – mówi nowe prawo.

Pojawiły się doniesienia, że dłużnicy lokali komunalnych będą masowo eksmitowani do hoteli robotniczych. Pracownicy Zarządu Budynku i Lokalni Komunalnych zaprzeczają. Eksmisje będą, ale do pomieszczeń socjalnych.

– Na tę chwilę nie mamy podpisanej umowy z żadnym hotelem. Pomieszczenia posiadamy we własnych zasobach i nie ma potrzeby, by szukać innego rozwiązania – mówi Szymon Dominiak-Górski. – Eksmisje do takich miejsc będą stosowane wobec tych, co dewastują mieszkania, zakłócają ciszę nocną, uprzykrzają życie innym.

Dotąd ustawa działała w taki sposób, że również im musieliśmy zapewnić lokal socjalny: odnowiony i wyremontowany. W ciągu paru tygodni robili z tego pobojowisko. Teraz nie będzie takiej konieczności. Będą trafiali do lokali tymczasowych. 

Tylko na pół roku

W Szczecinie wydano ponad dwa tysiące wyroków eksmisyjnych. Lokale tymczasowe mają zupełnie inny komfort. Ponadto eksmitowany będzie mógł w nich spędzić maksymalnie pół roku. Później na własną rękę poszuka miejsca, albo trafi do schroniska dla bezdomnych.

Marta Giezek, dyrektor MOPR w Szczecinie twierdzi, że przed nimi poważne wyzwanie. Już teraz w schroniskach powoli zaczyna brakować miejsc. Nie są one przystosowane do przyjęcia dużej liczby kolejnych mieszkańców.

– Nad tym problemem trzeba mocno popracować. Nie dość, że brakuje miejsc, to przyjęcie kolejnych eksmitowanych prowokuje zagrożenie – przyznaje. – Przypominam, że prawo to dotyczy również sprawców przemocy. Trzeba wszystkim, oprócz noclegu, zagwarantować też bezpieczeństwo. W tej sprawie powinny również wypowiedzieć się organizacje pozarządowe prowadzące takie obiekty. 

Nowe schronisko w Policach

Arkadiusz Oryszewski, kierownik schroniska dla bezdomnych Fenix w Szczecinie przekonuje, że w sprawie eksmisji nikt ze szczecińskich władz z nim nie rozmawiał. Rozwiązanie z trudnej sytuacji znalazł burmistrz Polic, który zapowiedział, że w tym mieście stworzy nowe schronisko.

– Poprosił, żebym je poprowadził. Szuka teraz miejsca. Zgłaszają się też mniejsze gminy, które również widzą ten problem. W Szczecinie jeszcze nie było żadnego sygnału – mówi. – Nie jesteśmy przygotowani do przyjęcia kolejnej dużej grupy ludzi. I tak zimą mamy najbardziej obłożone schronisko w województwie. Mieszka tutaj nawet 200 osób. Dostawiamy łóżka awaryjne. Już teraz trafiają też ludzie po eksmisji z działek czy innych miejsc. Nie wyobrażam sobie, jak będzie później. Nie ma nawet możliwości rozbudowania naszego obiektu.

Zapytaliśmy urzędników o to, jak oni zamierzają rozwiązać problem. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Nowe prawo wchodzi w życie z dniem 17 listopada. W rzeczywistości egzekwowane będzie mogło być od kwietnia, gdy skończy się zimowy okres ochronny. 

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie