Świecie: czy dług lokatorów mieszkań komunalnych wzrośnie

redakcja.regiodom, (bart)
Bloki mieszkalneŚwiecie: czy dług lokatorów mieszkań komunalnych wzrośnie
Bloki mieszkalneŚwiecie: czy dług lokatorów mieszkań komunalnych wzrośnie Józef Lonczak
Drożyzna może wpędzić lokatorów w pułapkę zadłużeniową. Wzrost cen mediów i żywności zaczyna coraz bardziej niepokoić administratorów mieszkań komunalnych.

Prezes ZGM mówi wprost: – Mam poważne obawy o to, co przyniesie 2012 rok.

Lokatorzy są winni ZGM 1,5 mln zł

W ubiegłym roku Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej w Świeciu udało się, różnymi metodami, obniżyć zadłużenie lokatorów o 34 tys. zł. Brzmi dobrze. Gdy jednak zestawimy tę kwotę z całkowitym długiem, wynoszącym aż 1,5 mln zł, spoglądamy na problem z nieco innej perspektywy.

Podwyżki, jakie przyniosły ostanie miesiące i spodziewany kolejny wzrost cen: gazu, prądu, paliwa i żywności nie wróżą niczego dobrego. Prezes ZGM w Świeciu ma tego świadomość. – Zarobki większości osób rosną znacznie wolniej niż inflacja, nie mówiąc już o odczuwalnym skoku cen – tłumaczy Paweł Bednarski. – To u wielu naszych lokatorów może spowodować trudności z zachowaniem płynności finansowej. Obawy dotyczą zwłaszcza młodych ludzi.

Emeryci paradoksalnie najsolidniejszymi płatnikami

Po pierwsze, ich dochody są stałe i pewne. Po drugie, zdecydowana większość emerytów opłacanie rachunków traktuje priorytetowo. Wolą nierzadko oszczędzać na jedzeniu i lekach niż żyć z poczuciem długu. Osobom młodszym przychodzi to znacznie łatwiej. – W szeregu koniecznych wydatków zwykle czynsz jest na samym końcu – twierdzi Bednarski. – Daleko za np. nową odzieżą, papierosami czy różnego rodzaju przyjemnościami.

Lepiej się dogadać z ZGM niż znaleźć się w Krajowym Rejestrze Dłużników

Bywa jednak, że problemy przychodzą w zupełnie nieoczekiwany sposób. Choroba, utrata pracy, problemy osobiste mogą pokrzyżować życie każdemu. – Jeżeli coś takiego się zdarzy, warto nas o tym poinformować – zapewnia prezes ZGM. – Bo prędzej czy później dług trzeba spłacić. I warto o tym porozmawiać, zanim zdecydujemy się umieścić kogoś w Krajowym Rejestrze Dłużników.

Coraz więcej problemów wynika także z niespłaconych kredytów. Czasami nie swoich. – Znamy przypadki, gdy np. wnuczek poprosił babcię, by była jego żyrantem, a po jakimś czasie przestawał spłacać kredyt – wspomina Bednarski.

Osobną kategorię dłużników stanowią ci, którzy oficjalnie nie posiadają żadnych dochodów, choć na alkohol zwykle znajdują pieniądze.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom