Zaległości z tytułu czynszu na Podkarpaciu wynoszą aż 6 milionów złotych i rosną

Małgorzata Motor
Zadłużony lokatorZadłużenie wynikające z niepłacenia czynszu to zarówno problem konsumentów, jak i firm oraz instytucji.
Zadłużony lokatorZadłużenie wynikające z niepłacenia czynszu to zarówno problem konsumentów, jak i firm oraz instytucji. 123RF
Ponad 80 procent kwoty zadłużenia to długi lokatorskie, a 855 tysięcy złotych winni są przedsiębiorcy. Rekordzista ma do oddania spółdzielni 238 tysięcy złotych.

Z badania „Portfel statystycznego Polaka" przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, że statystyczna polska rodzina płaci co miesiąc 8 różnych rachunków, na łączną kwotę 920 złotych. Połowa z niej to czynsz. 

Tymczasem podkarpacka średnia wartość lokatorskiego długu wpisana z tego tytułu do Krajowego Rejestru Długów wynosi 14 069 złotych. Jeśli pozostać przy statystyce, oznacza to, że przeciętny zadłużony lokator z tego regionu zalega ponad 30 miesięcy z opłatami za mieszkanie.

Na Opolszczyźnie mieszkają rekordziści

Rekord należy jednak do lokatorów z województwa opolskiego, którzy muszą oddać średnio 16 012 złotych. Za nimi są mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego
(15 989 złotych), dolnośląskiego (14 461 złotych). Mieszkańcy Podkarpacia zajmują niechlubne czwarte miejsce.

– Jako przyczyny niepłacenia czynszu dłużnicy wymieniają najczęściej niewystarczające dochody, brak pracy lub nagły wypadek. Blisko co czwartemu zdarza się jednak zwyczajnie zapomnieć o rachunku. Troszkę inaczej widzą to jednak ci, którzy te pieniądze na rzecz wierzycieli odzyskują – zwraca uwagę Justyna Skorupska z KRD Biura Informacji Gospodarczej.

Skumulowane długi trudniej jest spłacić

– Najczęściej dłużnicy traktują niepłacenie czynszu jako formę kredytu. Zakładają, że jeśli odłożą spłatę na kolejny miesiąc, nie poniosą żadnych konsekwencji. Jednak to pierwszy krok do popadnięcia w długi, bo w kolejnym miesiącu do spłaty będzie nie 500 złotych, ale dwa razy tyle, a po trzech miesiącach – już 1500 złotych. Skumulowane należności znacznie trudniej jest spłacić, szczególnie że dochodzą do nich odsetki i koszty windykacji – podkreśla Radosław Koński, dyrektor departamentu windykacji firmy Kaczmarski Inkasso.

Jednak z czynszem zalegają nie tylko konsumenci. 855 tysięcy złotych do oddania spółdzielniom mają podkarpaccy przedsiębiorcy.

– Większe problemy z regulowaniem opłat za czynsz mają spółki i instytucje. To 70 procent dłużników. Pozostałe 30 procent to jednoosobowe działalności gospodarcze – zauważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom