Sprzedajesz dom lub duże mieszkanie? Musisz się uzbroić w cierpliwość. Ekspert wyjaśnia, co się dzieje

OPRAC.:
Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Z ankiet przeprowadzonych na zlecenie portalu Nieruchomoci-online pl. wynika, że w 2023 roku nie jest tak prosto sprzedać duże mieszkanie lub dom. Większym zainteresowaniem nabywców cieszą się lokale o mniejszym metrażu. Skąd taki trend? Eksperci wyjaśniają.

Spis treści

Trudniej sprzedać M3 – łatwiej kawalerkę

Mieszkania o większym metrażu, domy jednorodzinne oraz działki – to w tych kategoriach nieruchomości zaobserwowano wydłużenie średniego czasu sprzedaży w porównaniu do ubiegłego roku. W przypadku większych mieszkań wydłużenie czasu życia oferty od momentu jej upublicznienia do podpisania umowy wskazało 55 proc. agentów nieruchomości. W segmencie domów takiego zdania było 54 proc. pośredników, a działek 45 proc.

sprzedaż mieszkania w biurze nieruchomości
Mieszkania o większym metrażu, domy jednorodzinne oraz działki – to w tych kategoriach nieruchomości zaobserwowano wydłużenie średniego czasu sprzedaży w porównaniu do ubiegłego roku. 123RF/wutwhan

– Czas sprzedaży nie wydłużył się natomiast w przypadku kawalerek. W tej kategorii nieruchomości 35 proc. agentów wskazało nawet na skrócenie czasu sprzedaży, a kolejne 35 proc. było zdania, że znalezienie kupca trwa mniej więcej tyle samo co w 2022 r. – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Badanie zostało przeprowadzone pod koniec czerwca, a więc tuż przed startem kredytu 2 proc. Rządowy program spowodował wzrost zainteresowania wśród klientów poszukujących nieruchomości, ale wpłynął też na dłuższy czas dokonania zakupu.

– Zawieramy umowy przedwstępne z wydłużonym terminem finalizacji nawet do końca września 2023 r. ze względu na ograniczenia systemowe w bankach i dłuższy czas oczekiwania na decyzję kredytową – informuje Joanna Puchalska z biura Freedom Nieruchomości w Warszawie.

Sprzedajesz dom lub duże mieszkanie? Musisz się uzbroić w cierpliwość. Ekspert wyjaśnia, co się dzieje
materiał prasowy

Kawalerki sprzedają się na pniu

Jak wynika z badania Nieruchomosci-online.pl, aktualnie najszybciej z rynku znikają kawalerki – ponad 50 proc. pośredników wskazało, że sprzedaż trwa od 1 do 3 miesięcy, a 25 proc. ankietowanych, że nawet krócej niż miesiąc. Nieco dłużej zajmuje zwykle sprzedaż mieszkania większego niż kawalerka – prawie połowa pośredników odpowiedziała, że najczęściej trwa to od 3 do 6 miesięcy. Jedna trzecia wskazała jednak, że sprzedaż jest finalizowana w ciągu 3 miesięcy.

– Sytuacja na rynku po ogłoszeniu programu kredyt 2 proc. zmieniła się pod kątem lekkiego wydłużenia czasu sprzedaży mieszkań. Kupujący czekają, co wydarzy się w kwestii cen, które już nieznacznie wzrosły. Kupujący nadal poszukują mieszkań w nowszym budownictwie lub z rynku pierwotnego. Dłużej trwa sprzedaż mieszkań w budynkach z wielkiej płyty – mówi Katarzyna Dobosz, pośredniczka z biura KD Nieruchomości w Krakowie.

Joanna Pach z Pach Nieruchomości w Bielsku-Białej podkreśla, że rynek nieruchomości w ostatnich trzech latach przeszedł ogromną rewolucję. Pandemia, wojna za wschodnią granicą, a następnie wzrost stóp procentowych sprawiły, że Polacy z dużą ostrożnością podejmowali decyzje o zakupie mieszkania lub domu na kredyt – zwłaszcza jeśli wiąże się to z wzięciem kredytu na bardzo dużą kwotę.

Chcesz sprzedać dom? Będziesz musiał trochę poczekać

Badanie nastrojów potwierdza, że w największą cierpliwość muszą uzbroić się osoby sprzedające domy i działki – w obu segmentach przeważały odpowiedzi, że czas oczekiwania na sprzedaż nieruchomości wynosi od 6 do 12 miesięcy. Uwagę zwraca szczególnie sytuacja domów. Na czas życia oferty trwający od 6 do 12 miesięcy wskazuje aż 43 proc. pośredników, chociaż spory odsetek ankietowanych (21 proc.) informuje też, że znalezienie kupca na dom trwa dłużej niż rok.

Rynek najmu wciąż cieszy się sporym powodzeniem

Dużych wahań w przeciągu ostatniego roku nie zaobserwowano natomiast w przypadku ogłoszeń najmu. Jeśli chodzi o kawalerki i większe mieszkania, największa grupa agentów (blisko 50 proc.) stwierdziła, że czas życia oferty od momentu jej upublicznienia do podpisania umowy raczej się nie zmienił, chociaż trzeba też zaznaczyć, że w ostatnich miesiącach ponad 30 proc. zaobserwowało wydłużenie czasu na znalezienie lokatora. Ogłoszenia dotyczące wynajmu kawalerek najczęściej znikają z rynku szybciej niż w miesiąc – uważa tak 51 proc. agentów. 36 proc. Większe mieszkania jest nieco trudniej wynająć od ręki – 52 proc. profesjonalistów uważa, że trwa to od 1 do 3 miesięcy, a 29 proc., że krócej niż miesiąc.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom