Sprawdź wiarygodność dewelopera zanim podpiszesz umowę

Ewa Wieczorska, strefynieruchomości.pl
Sprawdź wiarygodność dewelopera zanim podpiszesz umowęSprawdź wiarygodność dewelopera zanim podpiszesz umowę
Sprawdź wiarygodność dewelopera zanim podpiszesz umowęSprawdź wiarygodność dewelopera zanim podpiszesz umowę mk
Zdecydowaliśmy się kupić dom lub mieszkanie na rynku pierwotnym. Decyzja podjęta, wertujemy oferty. Za każdą z nich stoi konkretny deweloper zatem... którego wybrać i jak sprawdzić jego wiarygodność?

Badanie "Kupujemy nowy dom" zostało przeprowadzone przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A., w dniach 24-28 kwietnia 2014 roku. W badaniu wzięło udział 501 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli bądź inwestycji, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat, w pięciu największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu. Na każde miasto przypadło 20% ankietowanych. 

Zobacz również: Gdzie udać się w pierwszej kolejności poszukując wymarzonego domu lub mieszkania? 

Z analiz wynika, iż decydując się na zakup mieszkania w jednym z największych miast w Polsce (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu lub Poznaniu) potencjalny poszukiwacz domu/mieszkania ma do wyboru średnio 130 deweloperów.  Sprawdzenie wiarygodności dewelopera jest bardzo ważną czynnością, którą osoba poszukująca mieszkanie powinna wykonać. Niezweryfikowana firma może nam przysporzyć wiele niepotrzebnych problemów, które w skrajnych przypadkach mogą nawet skończyć się dochodzeniem naszych racji przed sądem.

W dzisiejszych czasach mamy naprawdę szeroki wachlarz możliwości sprawdzenia wiarygodności dewelopera. W dobie Internetu znajdziemy w nim wiele istotnych i dostępnych powszechnie informacji również pod tym kątem.

- Jedną z możliwości weryfikowania wiarygodności dewelopera jest Krajowy Rejestr Sądowy, w którym znajdziemy wszystkie najistotniejsze dane firmy. Na stronie internetowej będziemy mogli poznać jej obecne ale i wcześniejsze inwestycje. Bardzo przydatnym narzędziem są również fora internetowe, na których wypowiadają się osoby, które kupiły mieszkanie lub dom od intesujacej nas firmy. Internet to nie jedyne źródło informacji o deweloperze. Od wejścia w życie tzw. ustawy deweloperskiej większość mogących zainteresować nas danych znajdziemy w prospekcie informacyjnym dotyczącym realizowanego przedsięwzięcia. Pożyteczne może okazać się również zasięgnięcie opinii znajomych i rodziny, wizyta w siedzibie inwestora, osobiste odwiedzenie poprzednich inwestycji dewelopera, a nawet skorzystanie z porady prawnej - mówi Przemysław Kotwicki z portalu otoDom.pl 

To też cię zainteresuje: Rosną transakcyjne ceny mieszkań używanych 

Jak wynika z wywiadów przeprowadzonych wśród osób, które w ostatnich dwóch latach nabyły mieszkanie/dom z rynku pierwotnego, co dziewiąty respondent (11%), za jedno z najważniejszych kryteriów przy wyborze mieszkania/domu uznał reputację dewelopera. Istota problemu weryfikacji dewelopera i szeroki zakres możliwości sprawdzenia jego wiarygodności skłoniły do zawarcia w przeprowadzonym badaniu "Kupujemy nowy dom" także pytania: W jaki sposób sprawdzał(a) Pan(i) wiarygodność dewelopera?

Prawie trzy czwarte respondentów (73%) przed dokonaniem zakupu nieruchomości podjęło wysiłek sprawdzenia wiarygodności dewelopera. Ankietowani robili to na różne sposoby, czasem łącząc kilka metod. Ponad połowa zapytanych (54%) deklaruje, że szukała informacji w internecie. Jedna czwarta respondentów (24%) zasięgała opinii znajomych lub rodziny, a prawie jedna piąta (18%) odwiedziła miejsca poprzednich inwestycji sprawdzanego dewelopera. Około 5% ankietowanych wybrało mniej popularne metody, jak np. zasięgnięcie porady prawnej lub skontrolowanie rejestru dłużników. Wiarygodność dewelopera okazała się mało istotna dla prawie jednej czwartej badanych (23%). Osoby te przed dokonaniem transakcji z góry założyły, iż firma, z którą podpisują umowę jest godna zaufania.

To też cię zainteresuje: Drożej czy taniej, czyli jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości 

- Choć poszukiwania wymarzonego lokum nie rozpoczyna się zwykle od wyselekcjonowania wiarygodnych deweloperów, to większość badanych osób sprawdziła, czy sprzedawca interesującej nieruchomości jest godny zaufania. Przeważnie źródłem informacji o wiarygodności dewelopera był internet. To po raz kolejny pokazuje, jak ważną rolę w dzisiejszych czasach pełni strona internetowa dewelopera - podsumowuje Przemysław Kotwicki z serwisu otoDom.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom