Sprawdź dewelopera przed zakupem od niego mieszkania

Emmerson Realty S.A.
Mieszkania deweloperskieZanim podpiszesz umowę z deweloperem, dobrze go sprawdź.
Mieszkania deweloperskieZanim podpiszesz umowę z deweloperem, dobrze go sprawdź. mk
Zakup nieruchomości najczęściej wiąże się z zaciągnięciem na wiele lat kredytu hipotecznego. Dlatego tak ważne jest to, komu powierzamy nasze pieniądze. Mówimy, jak sprawdzić dewelopera.

Decyzja o wyborze danego dewelopera staje się jeszcze bardziej istotna, gdy nasze wymarzone lokum dopiero się buduje. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przed podpisaniem umowy z deweloperem?

Warto wiedzieć: O czym pamiętać przy zakupie mieszkania

Obowiązująca od końca kwietnia 2012 roku tzw. ustawa deweloperska ułatwia nam sprawdzenie dewelopera. Nie musimy obecnie dopominać się o kolejne dokumenty, ponieważ wszystkie istotne formalne informacje dotyczące dewelopera powinniśmy otrzymać w prospekcie informacyjnym. Jest to ujednolicony zbiór najważniejszych informacji o danej inwestycji. Zawiera on również szczegółowe informacje na temat sytuacji prawnej i finansowej spółki, m.in. informacje o ewentualnie prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych wobec dewelopera.

Warto zapytać dewelopera o to, czy interesująca nas inwestycja objęta jest rachunkiem powierniczym, na które nabywcy wpłacać będą pieniądze przeznaczone na zakup nieruchomości. Jeśli tak, to wpłacone przez nas środki będą bezpieczne nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez dewelopera. W przypadku ziszczenia się czarnego scenariusza nabywcy podejmą decyzję o kontynuacji inwestycji lub o odzyskaniu wpłaconych kwot z rachunku powierniczego. Niestety ten zapis ustawy deweloperskiej z dużym opóźnieniem zmienia realia rynkowe.

Przeczytaj: Rachunek powierniczy dewelopera to nadal fikcja 

Duża grupa deweloperów w dalszym ciągu unika stosowania rachunków powierniczych. Sytuacja w tym zakresie poprawia się bardzo powoli. Miejmy nadzieję, że z czasem zmaterializuje się główny cel wprowadzenia ustawy deweloperskiej, jakim było przecież zminimalizowanie ryzyka utraty przez nabywcę środków pieniężnych wpłaconych na konto dewelopera w wyniku jego upadłości lub przerwania inwestycji.

Gdy od strony formalnej weryfikacja dewelopera przebiegła pomyślnie warto jeszcze poddać go subiektywnej ocenie – zadać sobie trochę trudu i zobaczyć, jak po kilku latach wyglądają oddane przez niego budynki. Warto zapytać mieszkających tam lokatorów, czy w budynku i mieszkaniach nie wystąpiły jakieś większe usterki, a jeśli miały miejsce to jak do ich usuwania podszedł deweloper. Wiedzę możemy też czerpań z internetu, zwłaszcza na forach. W tym przypadku musimy być jednak bardzo ostrożni, gdyż z reguły głos zabierać tam będą osoby niezadowolone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom