Wykorzystanie wody ściekowej w gospodarstwie domowym

ewk
Zbiornik na wodę szarą umieszczony pod umywalką Zbiornik na wodę szarą umieszczony pod umywalką
Zbiornik na wodę szarą umieszczony pod umywalką Zbiornik na wodę szarą umieszczony pod umywalką ekoforte
Podczas mycia naczyń, kąpieli czy prania powstają ścieki, nazywane szarą wodą. Zastosowanie systemu wykorzystania szarej wody to jeden z przykładów myślenia ekonomicznego i proekologicznego.

Według przepisów ścieki bytowo-gospodarcze to woda zanieczyszczona w wyniku jej wykorzystania, odpływająca z ustępów spłukiwanych (WC), natrysków, wanien, bidetów, zlewów, umywalek, wpustów podłogowych.

Rozwiązanie godne polecenia: Deszczówka – jej odzysk i zagospodarowanie w ogrodzie (zdjęcia) 

Woda szara

**Znaczną część tych ścieków stanowią ścieki szare określone jako ścieki niezawierające fekaliów i moczu, czyli woda szara to wszystkie domowe ścieki poza wodą po spłukaniu wc i pisuarów (ścieki czarne).
Większość źródeł podaje, że ok. 30% wody w gospodarstwach domowych jest używana do spłukiwania toalet. Z badań wynika, że na cele spożywcze przeznaczamy ok. 3%, do podlewania kwiatów, ogrodów, mycia samochodów i innych prac porządkowych zużywamy następne 6%. Z prostego rachunku wynika, że ok. 51% to szara woda. I właśnie taką ilość możemy odzyskać i użyć ponownie.

Wykorzystanie wody ściekowej w gospodarstwie domowym

Odpowiednio oczyszczona i zdezynfekowana woda szara może być wykorzystywana do spłukiwania toalety, nawadniania ogrodów oraz do sprzątania. Poprzez ponowne wykorzystanie wody szarej ograniczymy ilość ścieków oraz zredukujemy użycie czystej wody. Wynikają stąd wymierne korzyści ekonomiczne.
Za wodę zawsze płacimy dwa razy, pierwszy raz za jej dostarczenie, drugi raz za odbiór ścieków. Jeśli zredukujemy zużycie wody uzdatnionej (pitnej) o 30% to przeciętnie 4-osobowa rodzina zaoszczędzi w ciągu roku – 150 l/osobę/dzień x 365 dni x 4 osoby x 30% = 65 700 l czyli 65,7 m3 wody.
Teraz wystarczy pomnożyć to przez stawkę za wodę i odbiór ścieków. Przyjmując średnią stawkę łącznie ok. 9 zł za m3 otrzymujemy, że oszczędności w skali roku wyniosą blisko 600 zł.

Systemy recyklingu wody szarej

**Systemy recyklingu szarej wody można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. System wewnętrzny** jest możliwy do zastosowania zarówno w domkach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach. Polega na zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak zintegrowanie zbiornika miski ustępowej z umywalką lub pralką automatyczną. Niestety tego rodzaju urządzenia są u nas praktycznie nieosiągalne. Możliwe jest także zastosowanie specjalnych zbiorników montowanych w szafkach podumywalkowych, w których woda szara jest wstępnie oczyszczana i filtrowana, po czym automatyczne odprowadzana do spłuczki wc. Takie rozwiązania są już częściej spotykane na naszym rynku.

Systemy zewnętrzne są bardziej rozbudowane i mają zastosowanie raczej w domkach jednorodzinnych lub budynkach. Systemy te łączą wykorzystanie wody szarej i wody z opadów. Wymagają wewnętrznych instalacji dualnych dodatkowych zbiorników w związku, z czym generują dużo większe koszty. Ale i ich zastosowanie jest szersze – wodę można wykorzystywać do użytku domowego, jak i do zastosowań zewnętrznych – zmywania tarasów podjazdów, mycia pojazdów, podlewania ogrodów, albo rozsączania w celu nawilżenia i użyźnienia gleby. W tym systemie woda szara jest filtrowana i oczyszczana biologicznie w takim stopniu, że może być używana również do prania i wewnętrznych prac porządkowych.

Ciekawy wynalazek: Odzyskwa ściekowa do odzyskiwania ciepła ze ścieków 

Korzyści z recyklingu szarej wody

**Podstawowa korzyść dla użytkownika to wymierne oszczędności eksploatacyjne. Ale nie bez znaczenia jest też znaczny pozytywny wpływ na środowisko. Wiele osób doskonale rozumie już konieczność segregacji odpadów stałych w gospodarstwach domowych. Czas na to, żebyśmy tak samo podeszli do problemu segregacji odpadów wodnych. Recykling wody szarej to jeden z najprostszych sposobów na oszczędność wody i jednocześnie ochronę środowiska. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom