Róża pomarszczona (cukrowa) – ozdobny krzew intensywnie pachnący

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Róża pomarszczonaRóża zyskała przydomek "pomarszczona" ze względu na swoje pomarszczone liście.
Róża pomarszczonaRóża zyskała przydomek "pomarszczona" ze względu na swoje pomarszczone liście. Susbany (Pixabay.com)
Róża jako żywopłot? W przypadku róży pomarszczonej to możliwe. Sięga ona nawet ponad 2 metry i ma kolce, którymi daje do zrozumienia: nieupoważnionym wstęp wzbroniony.

Róża pomarszczona (rosa rugosa), zwana różą cukrową, z pomarszczonymi liśćmi, w Chinach znana jest od ponad tysiąca lat.

Róża historyczna

– Jest to gatunek zaliczany do róż historycznych – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Róże historyczne natomiast charakteryzują się tym, że rosną jako krzewy, ewentualnie pnącza, silnie pachną i mają z reguły pojedyncze okazałe kwiaty. Przyjęło się, że historycznymi nazywa się odmiany róż, które wprowadzono do obrotu i zarejestrowano do 1867 roku.

Warto poczytać: Jesienne róże ogrodowe 

To data nieprzypadkowa. Właśnie w tym roku pojawił się pierwszy mieszaniec róży herbatniej (nie mylić z różą herbacianą, bo to nie to samo). Kolejne odmiany róż, wyhodowanych po tym roku, noszą już nazwę współczesnych.

Róża niczym żywopłot

– Róża pomarszczona, należąca do starych róż herbacianych, czyli tych wcześniejszych odmian, posiada kolce na całej długości łodygi – dodaje ogrodnik. – Jest też dosyć wysoka. Krzew ten osiąga niekiedy ponad 2 metry wysokości. Z tych dwóch powodów róża cukrowa nadaje się na żywopłot. Dzięki kolcom róży i jej rozpiętości nieupoważnieni będą mieli wstęp wzbroniony. To również naturalna osłona przed wiatrem.

Kolory róży cukrowej

EKspert kontynuuje: – Róża pomarszczona kwitnie najczęściej na kolor kremowy albo jasny różowy, rzadziej czerwony. Rozrasta się przez kłącza. Od korzeni odrastają nowe pędy, a zazwyczaj ich się nie przycina. Można także rozmnażać tę różę przez sadzonki zielne.

Polecamy też poradnik: Różyczki w doniczkach – jak je uprawiać 

Róża cukrowa, co może wydawać się dziwne, bywa samosiejką. – Potrafi wyrosnąć choćby w rowie, na wydmie, łące czy w zagajniku – wymienia ogrodnik. – Trzeba jednak uważać, bo ten krzew może być ekspansywny i będzie dominował na danym terenie, na czym ucierpią inne rośliny. Niekontrolowana rosa rugosa jest w stanie utworzyć z pojedynczych krzewów swoisty dywan kwiatowy rozłożony na paru hektarach.

Rosa rugosa w ogrodzie

Kto zdecydował się jednak na ogrodową uprawę róży pomarszczonej, nie musi poświęcać jej zbyt wiele czasu. Nie musi np. stosować nawozów i oprysków, ponieważ krzew ten tego nie wymaga. Jest odporny na niemal wszystkie choroby grzybowe. Na zimę także nie trzeba go okrywać. Znosi bowiem nawet ponad 30 stopni mrozu. Susze też mu niestraszne. Krzew nawet na ogień jest odporny. Podobnie – na regularne koszenie. Zwierzęta roślinożerne unikają rosy rugosy, zwłaszcza tej starszej.

Rosa rugosa jest prawdziwą ozdobą ogrodu. - Kwitnie raz do roku, przeważnie w czerwcu, a potem jej owoce, pokazujące się jesienią, też mogą stanowić swoistą dekorację ogrodu – wyjaśnia dalej Mikietyński. – To dzięki swoim soczystym kolorom, czerwonym lub pomarańczowym.

Lecznicze owoce róży pomarszczonej

Owoce róży cukrowej są surowcem zielarskim. Posiadają dużo witaminy C, dlatego preparaty z nimi w składzie warto brać, gdy dopada przeziębienie i ogólne osłabienie. Róża działa moczopędnie oraz żółciopędnie. Jest zalecana na wrzody żołądka i chorą wątrobę. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom