Jesienne róże ogrodowe – odmiany, uprawa i pielęgnacja róż jesiennych

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Jesienne róże odmiany BonicaJesienne róże właśnie w październiku kwitną najpiękniej. Na zdjęciu: odmiana róży o nazwie Bonica.
Jesienne róże odmiany BonicaJesienne róże właśnie w październiku kwitną najpiękniej. Na zdjęciu: odmiana róży o nazwie Bonica. Hargraversnursery
Kwiaty jesienią kojarzą się nam przede wszystkim z chryzantemami. Tymczasem róża też pięknie kwitnie w tym okresie, nawet w październiku. Piszemy o jesiennych różach.

Róża to królowa kwiatów zwłaszcza latem. Kocha słońce i jeśli ono dosyć intensywnie świeci nawet w październiku, wtedy róża nadal kwitnie. Krzew róży jesiennej przestanie kwitnąć, gdy nadejdą przymrozki.

Odmiany jesiennych róż

Jesienią w polskich warunkach kwitnie nadal kilka odmian tych krzewów. – Róża jesienna Tip Top jest różowa (z odcieniem łososiowym) i intensywnie pachnie. To róża wielkokwiatowa, osiąga od metra do 1,20 metra wysokości – opisuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Róża Tip Top nadaje się na kwiaty cięte.

Kolejna odmiana to Mini Orange. – Jak nazwa wskazuje, jest jaskrawo pomarańczowa albo pomarańczowo-różowa – zaznacza ogrodnik. – Ma z reguły 20–30 centymetrów wysokości.

Przeczytaj też: Jak pielęgnować róże w ogrodzie 

Bonica to jedna z najwyższych odmian róż. Ma nawet półtora metra długości. Jej płatki są pomarańczowe albo jasnoróżowe.

Żółte płatki, rozkładające się na boki, ma natomiast róża Cecylia. Krzew tej róży osiąga wysokość około pół metra. Jest jeszcze biała alba z drobnymi kwiatkami, skupionymi po kilka w jednym pędzie. To krzew okrywowy, a więc niski i taki, gdzie roślina nie rośnie do góry, lecz rozrasta się po bokach. Biała alba okrywa w ten sposób rabatę.

Uprawa róży

Róża najlepiej rośnie w ziemi przepuszczalnej, kompostowanej, w miejscu nasłonecznionym, ale jednocześnie przewiewnym. Należy ją zasadzić w miejscu oddalonym od innych kwiatów i krzewów. Dlaczego? – Bo róża nie lubi z reguły sąsiedztwa – odpowiada nasz rozmówca. – Nie toleruje tzw. konkurencji korzeniowej, czyli tego, że inna roślina, rosnąca blisko niej, poprzez korzenie podbiera jej związki mineralne i inne składniki odżywcze z gleby.

– Przed zasadzeniem róży warto jej korzenie zanurzyć na 15–20 minut w roztworze wody z gliną – radzi Mikietyński. – Taki zabieg sprawi, że korzenie staną się mocniejsze, więc róża będzie lepiej rosła i się rozwijała. Obornik granulowany też wzmocni krzew róży od środka.

Jak dbać o krzew róż

Po zimie należy przyciąć przemarznięte, brązowe, zniszczone części krzewu, zwłaszcza pędy. – Powinno się przycinać je powyżej pierwszego zdrowego oczka – dodaje Mikietyński. – Najbezpieczniej jest zostawić pięć oczek od ziemi. W przypadku, gdy martwe pędy występują niżej, trzeba je obciąć też niżej.

Krzak róży na zimę trzeba zabezpieczyć. – Powinno się usypać kopczyk z ziemi wokół róży – mówi dalej ogrodnik. – Kopczyk powinien sięgać do wysokości około 15 centymetrów. Dobrze jest dodać do niego kompostu lub kory sosnowej, a potem jeszcze okryć ten kopczyk zielonymi gałązkami. Ten zabieg należy wykonać dopiero po tym, jak liście spadną po pierwszych przymrozkach.

Grzyb może zaatakować róże. – Aby temu zapobiec, warto zastosować oprysk przeciwgrzybiczny – kontynuuje ekspert. – Krzew można również zasilić saletrą amonową albo innym azotowym nawozem, który pobudzi różę do wzrostu. Popularne są 100-dniowe nawozy. Powodują stopniowe rozkładanie się w glebie, jednocześnie regularnie przez ten czas nawożąc ziemię.

Polecamy: Malina i róża – leki z własnego ogrodu 

Gdy grzyb jednak już zaatakował krzew róży, należy sięgnąć po środki przeciwgrzybiczne. Oprysk powinien być zastosowany przynajmniej dwukrotnie, w odstępie około 12–14 dni. Preparaty powinny zwalczyć mączniaka na róży, plamistość i rdzę. Środki powinny również poradzić sobie z zamieraniem końcówek pędów oraz obłamywaniem się gałązek róży u ich nasady.

Mszyca (atakująca liście i łodygi), skoczogonki (wyżerające dziury w liściach), pędraki (podgryzające korzenie róż) stanowią kolejne utrapienia tych krzewów. Tutaj także sprawdzą się opryski chemiczne. Ewentualnie można zastosować gnojówkę. 

Przeczytaj równieżChoroby róż – ich objawy, leczenie i zapobieganie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom