Od jakiegoś czasu róże, czyli królowe rabatek, coraz częściej goszczą w naszych domach. Miniaturowe róże w doniczce to obecnie najnowszy trend. Czerwone, żółte, białe – zawsze ozdobią i nadadzą mieszkaniu troszeczkę słońca, koloru, a tym samym uroku.
Niestety, utrzymać róże w doniczce, w dobrej kondycji, nie jest łatwo. Często dłuższy ich pobyt w naszych domach kończy się uschnięciem. Dlaczego? Ponieważ w mieszkaniu powinny przebywać tylko kilka miesięcy, a później należy przesadzić je do ogrodu, na rabaty lub przezimować w chłodnym pomieszczeniu. A nie każdy o tym wie!
W uprawie róż w doniczkach szczególną rolę odgrywa odpowiednie miejsce i nawadnianie, a także nawożenie. To od tych trzech spraw pielęgnacyjnych zależy żywotność kwiatów. Im skrupulatniej o nie dbamy, tym lepszy efekt w postaci pięknych pąków.
Przeczytaj też: Jesienne róże ogrodowe – odmiany, uprawa i pielęgnacja róż jesiennych
A więc przepis na piękne miniaturki jest prosty. Należy zapewnić im:
- jasne, słoneczne miejsce,
- dość umiarkowane podlewanie,
- nawożenie nawozem płynnym co około 14 dni.
Wybierz podłoże i miejsce dla miniaturowych różyczek, by pięknie zakwitały
Ziemia, w której posadzimy róże powinna być próchnicza. Warto dodać do niej piasek. Pamiętajmy, że rośliny te wolą raczej luźną i dobrze przepuszczalną ziemię.
Róże domowe pielęgnujemy inaczej niż te w ogrodzie. Ponad wszystko cenią jasne pomieszczenia. Dlatego wybieramy dla nich miejsce słoneczne, uważając by w miesiącach bardzo ciepłych, słońce nie poparzyło roślin.
Dobrym miejsce dla róż w doniczce będzie parapet okna, ale nie tylko. Miniaturowe królowe rabatek idealnie będą się czuły na słonecznym balkonie czy tarasie.
Nawadnianie różyczek w doniczce
Przede wszystkim róże kochają zraszanie. A więc rośliny zraszamy delikatnie co najmniej raz w tygodniu, najlepiej zaś zraszać je codziennie. Dlaczego? Bo dzięki temu zapewnimy roślinie piękniejsze, okazalsze kwitnienie. Co do zraszania, ważne by woda nie spadała na kwiaty. Zraszamy tylko liście.
Co do podlewania, różyczki wolą skromniejsze ilości wody, co w praktyce oznacza, że tolerują tylko umiarkowane podlewane. Ale uwaga! Nie tolerują nadmiaru wody wlewanej prosto do doniczki. Wolą same pobierać wodę z podstawki. O tym należy pamiętać szczególnie, gdyż przelanie rośliny grozi jej gniciem. Latem podlewamy miniaturki częściej, nawet raz dziennie, zimą, raz w tygodniu. Zimą należy wtedy ograniczyć podlewanie do minimum.
Polecamy: Wspaniałą koronę cesarską
Zobacz też: Malina i róża to leki z własnego ogrodu. Jak wygrać z przeziębieniem. Poradnik
Jakie znaczenie w uprawie różyczek ma temperatura pomieszczenia, w którym przebywają
Różyczkom w doniczkach powinniśmy zapewnić temperaturę około 20 stopni Celsjusza. To temperatura optymalna, w której zakwitną wspaniale. Wskazana jest także niższa temperatura, która również nie wyrządzi kwiatom szkody.
Gdy zaś kwiaty słabo będą zakwitały, a liście zaczną opadać, może się okazać, że temperatura jest zwyczajnie zbyt wysoka. Dlatego właśnie różyczkom nie sprzyja zimowy klimat naszych mieszkań. Ciepło płynące z kaloryferów, często suche powietrze powodują, że róże mogą stracić swoje walory estetyczne.
Zimowanie miniaturowych różyczek
Problem pojawi się jesienią, gdy miniaturki zaczynają gubić liście i zapadają w sen zimowy. Niestety, nie mogą wtedy pozostać z nami w mieszkaniu, a już na pewno nie w pokojach ogrzewanych.
Raczej należy przenieść roślinę do pomieszczenia, w którym temperatura będzie wynosiła tylko kilka stopni, ale nie będzie spadała poniżej zera. Odpowiednia temperatura sprawi, że wiosną, gdy roślina zacznie się odradzać – będzie piękna.
Warto wiedzieć, że:
- róże w doniczce przesadzamy co dwa lata. Pamiętajmy, by doniczka nie była dużo większa od poprzedniej,
- miniaturki róż nawozimy nawozem płynnym, przeznaczonym dla tych właśnie kwiatów. Czynność tę wykonujmy przynajmniej co 2 tygodnie.
Dowiedz się: Jak założyć ogród różany
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?