Sadzenie róż bez tajemnic. Kiedy i w jakim miejscu sadzić róże? Sadzenie róż wiosną i jesienią – podlewanie, pielęgnacja i okrywanie

Grażyna Zwolińska
Róże nie lubią ostrego słońca, dlatego nie sadźmy ich przy południowej ścianie domu.
Róże nie lubią ostrego słońca, dlatego nie sadźmy ich przy południowej ścianie domu. Zummolo/GettyImages
Róże można sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Klasycznym terminem na sadzenie róż jest jednak październik. Krzewy róż kupowane w pojemnikach sadzić można natomiast niemal przez cały sezon. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o sadzeniu róż – gdzie je sadzić, jak pielęgnować oraz o co zadbać, by pięknie rosły.

Doświadczeni ogrodnicy polecają jesienny termin do sadzenia róż, bo wtedy w handlu jest największy wybór odmian. Poza tym krzewy różane mają czas ukorzenić się przed zimą i szybciej rozpocząć wiosenny wzrost.

Sadzenie róż. Co zrobić, by roślina się przyjęła?

Handlowcy oferują krzewy róż z odkrytymi korzeniami, w jutowych lub papierowych woreczkach wypełnionych torfem lub w pojemnikach.

Krzewy róż z odkrytymi korzeniami są najbardziej narażone na przesuszenie. Dlatego należy je jak najszybciej posadzić, wcześniej przez kilka godzin mocząc korzenie w wodze. W przypadku róż, których korzenie zabezpieczone są woreczkami, też warto sprawdzić, czy podłoże jest wilgotne.

Sprawdź: Kiedy i jak przycinać różne rodzaje róż

Kupując krzewy róż w pojemnikach, trzeba zwrócić uwagę na powierzchnię ziemi. Najlepiej, jeśli pokryta jest warstewką mchu. To oznacza, że krzew rzeczywiście rósł w pojemniku, a nie został do niego niedawno przesadzony. Jeśli tak się stało, nie będzie miał właściwości typowych dla róż pojemnikowych, czyli może nie nadawać się do posadzenia w dowolnym momencie sezonu ogrodniczego.

Październik to czas sadzenia kwiatów cebulowych. Ale roślin, które warto w tym miesiącu posiać lub posadzić jest znacznie więcej.

Te rośliny posadź i posiej w październiku. Dla niektórych to...

Sadzenie róż. Korzenie róż rozłożyć na kopczyku

Dołek, w którym posadzimy różany krzew, powinien być odpowiednio duży. Musi mieć ok. 30 cm głębokości, a w przypadku róż pnących i krzaczastych nawet 50 cm. Chodzi o to, żeby zmieściła się w nim swobodnie cała bryła korzeniowa. Ziemię dobrze jest spulchnić jeszcze trochę głębiej, by ułatwić korzeniom rozkrzewianie się.

Na dnie dołka robimy kopczyk z żyznej ziemi. Rozkładamy na nim korzenie różanego krzewu, uważając, żeby się nie zawinęły. Wcześniej należy je dokładnie obejrzeć, ewentualnie usunąć te uszkodzone, a pozostałe skrócić do długości 20–30 cm. Przysypać resztą ziemi, potrząsnąć krzewem, żeby ziemia wypełniła dokładnie miejsca między korzeniami i ugnieść.

Czytaj także:

Głębokość posadzenia krzewu róży jest ważna

Ważna jest głębokość posadzenia krzewu róży. Na szyjce korzeniowej znajdziemy nad korzeniami charakterystyczne zgrubienie. To miejsce szczepienia, które powinno znaleźć się kilka centymetrów pod ziemią.

Różany krzew należy obficie podlać. Kiedy podłoże lekko osiądzie, formujemy u jego podstawy kopczyk z ziemi lub odkwaszonego torfu. Będzie zabezpieczał pędy przed mrozem. Kopczyk ten przed zimą można dodatkowo okryć np. gałązkami roślin iglastych. Wiosną trzeba pamiętać o jego rozgarnięciu, ale dopiero, gdy temperatura się ustabilizuje.

Polecamy też:

Jakie stanowisko lubią róże?

Wybierając miejsce do posadzenia róż, pamiętajmy, że lubią one zaciszne miejsca. Wprawdzie cenią też słońce, ale nie przepadają za ostrymi promieniami i skwarem. Ich kwiaty wtedy zbyt prędko się rozwijają i bledną, a liście narażone są na atak szkodników. Nie należy więc sadzić róż przy południowej ścianie domu. Lepiej tam, gdzie jest trochę słońca, trochę delikatnego cienia.

Chociaż większość róż najlepiej sadzić jesienią, to róże pienne (czyli szczepione na pniu) zaleca się sadzić wiosną. A to dlatego, że posadzone jesienią wymagają kłopotliwych zabiegów związanych z zabezpieczeniem ich przed mrozami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom