Rekordowe zyski deweloperów budzą kontrowersje. Do sprawy włącza się Komisja Nadzoru Finansowego

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Marże brutto deweloperów jeszcze nigdy nie były tak wysokie, średnio przekraczają już 30 proc., a na niektórych inwestycjach zbliżają się do 50 proc. (zdjęcie ilustracyjne)
Marże brutto deweloperów jeszcze nigdy nie były tak wysokie, średnio przekraczają już 30 proc., a na niektórych inwestycjach zbliżają się do 50 proc. (zdjęcie ilustracyjne) fot. Wojciech Matusik/Polska Press
Okazuje się, że marże brutto osiągane przez deweloperów osiągnęły poziom niespotykany dotąd, przekraczając średnio 30 proc. i w niektórych przypadkach dochodząc nawet do 50 proc. Ta sytuacja spotkała się z niezadowoleniem klientów, którzy oczekują niższych cen mieszkań. Nawet Komisja Nadzoru Finansowego zasugerowała, że deweloperzy mogliby obniżyć swoje marże.

Spis treści

Skok cen mieszkań

W ostatnich latach ceny mieszkań na rynku pierwotnym rosną w zawrotnym tempie. „Gazeta Wyborcza" powołując się na dane Narodowego Banku Polskiego, informuje, że tylko w drugim kwartale bieżącego roku wzrost cen w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim wyniósł aż 20,4 proc. Szczególnie zauważalne są podwyżki w Krakowie, gdzie ceny skoczyły o 31,8 proc., a także w innych dużych miastach jak Poznań, Warszawa, czy Gdynia, gdzie odnotowano odpowiednio wzrosty o 22,8 proc., 21,6 proc. i 21,1 proc.

Marże deweloperów biją rekordy

Z raportu Domu Maklerskiego Banku Pekao wynika, że w 2022 roku marże deweloperów przekroczyły po raz pierwszy próg 30 proc., osiągając poziom 31,2 proc. w 2023 roku. Jeden z deweloperów, Ronson Development, w pierwszym półroczu 2024 roku pochwalił się marżą na poziomie 48 proc., co jest wynikiem znacznie wyższym niż średnia dla całej branży. Jeszcze kilka lat temu, w 2017 roku, marża brutto tego dewelopera wynosiła 17,9 proc., co pokazuje dynamiczny wzrost zysków w sektorze.

Program "Bezpieczny kredyt 2 proc." a zyski deweloperów

W analizie „Gazety Wyborczej" podkreślono, że wysokie marże deweloperów nie są bezpośrednim efektem rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.", który wszedł w życie w lipcu ubiegłego roku. Program ten miał na celu ożywienie rynku deweloperskiego, jednak jak tłumaczy Patryk Kozierkiewicz, radca prawny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, jego rzeczywisty wpływ na wyniki finansowe firm deweloperskich będzie widoczny dopiero po dwóch latach od uruchomienia, czyli w 2025 roku. Wynika to z charakterystyki polskiego rynku nieruchomości, gdzie nabywcy często kupują mieszkania na wczesnym etapie inwestycji, a przeniesienie własności następuje znacznie później.

Reakcje rynku

Sytuacja na rynku deweloperskim wywołuje mieszane reakcje. Z jednej strony deweloperzy cieszą się z rekordowych marż, z drugiej jednak klienci i instytucje takie jak Komisja Nadzoru Finansowego wyrażają niezadowolenie i apelują o rozważenie obniżenia cen mieszkań. W kontekście rosnących cen i marż, dyskusja na temat dostępności mieszkań dla przeciętnego Kowalskiego staje się coraz bardziej intensywna.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło:PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom