Rekordowa sprzedaż mieszkań deweloperskich

redakcja.regiodom, Barc Warszawa SA
Budowa nowych mieszkańMamy do czynienia z rekordową sprzedażą nowych mieszkań. Rodzi się pytanie, czy taka sytuacja wpłynie na ceny mieszkań.
Budowa nowych mieszkańMamy do czynienia z rekordową sprzedażą nowych mieszkań. Rodzi się pytanie, czy taka sytuacja wpłynie na ceny mieszkań. mk
Sprzedaż mieszkań idzie najlepiej od 8 lat. Nowe mieszkania sprzedają się dobrze we wszystkich dużych miastach w kraju. Największe żniwa mają deweloperzy w Krakowie, Gdańsku i Warszawie.

Wbrew oczekiwaniom niektórych ekspertów rynku nieruchomości, wymóg posiadania co najmniej 10-procentowego wkładu własnego do zaciąganego kredytu na zakup mieszkania nie okazał się przeszkodą w zakupie nieruchomości.

Warto wiedzieć: Ceny mieszkań zaczynają rosnąć. Czy ten tren utrzyma się? 

W pierwszych trzech miesiącach tego roku w sześciu głównych miastach – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi – deweloperzy sprzedali rekordową liczbę – 11,5 tys. lokali (podaje w swoim najnowszym raporcie firma Reas). W tym czasie weszła do sprzedaży podobna liczba mieszkań (11,3 tys.), ale to jedna piąta więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Sprzedaje się tyle mieszkań, ile się buduje

Pierwszy kwartał nie jest w cale wyjątkowy pod względem liczby rozpoczynanych budów. Już w ubiegłym roku deweloperzy wprowadzali dużą liczbę nowych projektów. W 2014 roku weszła do sprzedaży zbliżona liczba mieszkań, jak w rekordowym pod tym względem 2007 roku. Oferta jednak nie rośnie, bo mieszkania szybko znajdują nowych właścicieli. W sześciu największych miastach pod koniec marca było w sprzedaży 47,7 tys. mieszkań. To prawie tyle samo, co w końcówce 2014 roku.

Analitycy obliczają, że biorąc pod uwagę obecne tempo sprzedaży najszybciej wyprzedałyby się lokale dostępne w Gdańsku – w niespełna rok. W Warszawie, Krakowie i Poznaniu, wyprzedaż lokali deweloperskich zajęłaby ponad rok. Natomiast we Wrocławiu i w Łodzi firmy potrzebowałyby pięciu kwartałów. To niedługo, co świadczy o równowadze podaży i popytu.

Mieszkania idą na pniu. W konsekwencji w ofercie deweloperskiej ubywa także gotowych lokali. Według danych Reas największy spadek liczby ukończonych mieszkań miał miejsce na rynku warszawskim. Odsetek dostępnych lokali w budynkach, których budowa dobiegła końca, spadł w Warszawie do ok. 17 proc. 

Dopłaty do kredytów hipotecznych coraz popularniejsze

Analitycy zwracają uwagę, że w tym roku osoby kupujące mieszkania coraz chętniej sięgają po rządowe dopłaty do kredytów. W pierwszym kwartale tego roku we wszystkich aglomeracjach zwiększyła się liczba wniosków złożonych o subwencję. Najbardziej liczba ta wzrosła w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu. Tylko w Krakowie program dopłat Mieszkanie dla Młodych funkcjonuje słabo. Wszystko przez to, że limit cenowy ustawiony jest za wysoko i nie przystaje do rynkowych cen nieruchomości mieszkaniowych.

Większe zainteresowania dopłatami w ramach MdM daje się wyraźnie zauważyć w biurach sprzedaży deweloperów. – A w połowie roku czeka nas dodatkowa zmiana przepisów związanych z przyznawaniem dofinansowania. Kredytobiorcy z dziećmi dostaną jeszcze większe dopłaty. Chętnych do zakupu mieszkań w ramach programu prawdopodobnie jeszcze przybędzie – uważa Wojciech Stisz z Barc Warszawa SA.

W Warszawie i Krakowie ceny mieszkań lekko w górę

Duży popyt na lokale deweloperskie wpłynął na lekki wzrost cen w niektórych aglomeracjach. W kilku miastach z kolei średnie stawki na rynku pierwotnym nieco się obniżyły. Nowe mieszkania podrożały w Warszawie i Krakowie.

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego skoczyła w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku o niespełna 200 złotych (wzrost 2,3 proc.). Pod koniec 2014 roku lokale oferowane na warszawskim rynku pierwotnym kosztowały średnio 7815 zł, a pod koniec marca 2015 roku deweloperzy chcieli za metr kwadratowy przeciętnie 7993 zł – podaje Reas.
W Krakowie ceny nowych mieszkań zwiększyły się w tym czasie średnio o 1,1 proc. Stawka wzrosła do 6761 zł/mkw. W Łodzi i Trójmieście ceny ofertowe pozostały praktycznie na tym samym poziomie, zaś w Poznaniu i Wrocławiu nieznacznie spadły. 

Przeczytaj: Deweloperzy dostosowują ofertę mieszkań do programu MdM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom