Ranking najlepszych kredytów hipotecznych w styczniu 2014

Jacek Szydłowski, Invigio.pl
Rynek mieszkaniowyCeny mieszkań przestają spadać. Koszty kredytów powoli rosną. Eksperci przekonują, że to dobry moment na zakup mieszkania.
Rynek mieszkaniowyCeny mieszkań przestają spadać. Koszty kredytów powoli rosną. Eksperci przekonują, że to dobry moment na zakup mieszkania. Karol Zienkiewicz
Od początku 2014 roku banki przestały udzielać kredytów mieszkaniowych bez wkładu własnego. Spadek cen mieszkań lekko wyhamował, w bankach zaczynają rosnąć marże. Zdaniem analityków, nadchodzi dobry czas, by rozważyć zakup mieszkania.

Specjaliści z firmy Invigio przyjrzeli się styczniowym ofertom banków. Wzięli pod lupę promocje i oferty specjalne, wybierając dziesięć najlepszych. Na potrzeby rankingu analitycy zbadali także zdolność kredytową klienta osiągającego przeciętne dochody, a także rodziny „2+2".

Jak kształtuje się nasza zdolność kredytowa

Według GUS, średnia pensja w Polsce wynosi około 3897 zł, co daje ok. 2782 zł na rękę. Osoba, która nie ma żadnych innych zobowiązań może dziś liczyć na 257 632 zł kredytu. To o ponad 8 tys. zł więcej, w porównaniu do średniego kredytu, jaki można było uzyskać w grudniu 2013 roku.

Dowiedz się: Jak w programie Mieszkanie dla Młodych uzyskać dopłatę do zakupu mieszkania 

Maksymalna rata, jaką kredytobiorca może opłacać wynosi 1432 zł. Niewielki limit na karcie kredytowej czy w koncie oraz 300 złotych miesięcznej raty innego kredytu znacznie obniżają zdolność kredytową, ale nadal można pożyczyć 200 960 zł. Oczywiście wyliczenia te mają charakter uśredniony. Zdolność kredytowa w wybranym banku może się różnić.

Rodzina z dwójką dzieci, z dochodem na poziomie 5564 zł miesięcznie – może otrzymać maksymalny kredyt mieszkaniowy w wysokości 542 250 zł. To wystarczy na zakup mieszkania w Warszawie, które ma metraż około 74 mkw. Dodatkowe obciążenia domowego budżetu obniżą wysokość potencjalnego kredytu. Jednak nawet przy pewnych ograniczeniach, rodzina z dwójką dzieci z powodzeniem może starać się o 485 578 zł.

Zdaniem ekspertów: Kredyty hipoteczne w 2014 roku nie stanieją 

Analitycy Invigo sprawdzili, co proponują banki klientowi, który szuka kredytu na nowy dom lub mieszkanie. Kredyt wyniesie 200 tys. zł i będzie spłacany przez 30 lat. Wkład własny wyniesie 20 procent.

Styczniowy ranking kredytów hipotecznych

W styczniowym zestawieniu TOP 10 widać kilka zmian. Alior Bank podniósł marżę (z 1,3 proc. do 1,4 proc.) i spadł z miejsca drugiego na miejsce czwarte. Dzięki temu oferty banków Pekao SA oraz Citi Handlowego przesunęły się o jedno oczko w górę. Na skutek zmian w ofertach wprowadzonych przez niektóre banki z początkiem roku w styczniowym zestawieniu zabrakło oferty Credit Agricole Bank Polska i Eurobanku, w zamian za to pojawiły się propozycje banku BNP Paribas, BGŻ i BOŚ.

Zdaniem ekspertów, sytuacja na rynku kredytów hipotecznych nadal sprzyja kredytobiorcom. Średnia rata analizowanego kredytu utrzymuje się na poziomie poniżej 1 tysiąca złotych. Oprocentowanie proponowane przez banki z czołówki zestawienia, mimo delikatnych wzrostów, nadal kształtuje się w okolicach 4 proc., a średnia marża najlepszych kredytów waha się w przedziale 1,42 proc. – 1,49 proc.

Najnowszy ranking otwiera bank PKO BP, który broni czołowej pozycji. Oferta banku oparta jest o marżę 1,1 proc. i zerową prowizję. Warto jednak wiedzieć, że wspomniane warunki są oferowane klientom, którzy otworzą konto, wykupią w banku ubezpieczenie od utraty pracy na okres 4 lat oraz nabędą kartę kredytową i/lub skorzystają z ubezpieczenia na życie oferowanego przez bank. Po roku marża wzrośnie do poziomu 1,5 proc., co spowoduje wzrost raty do 978zł. Koszt ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji warunkujących skorzystanie z oferty wynosi 3,25 proc. od kwoty kredytu.

Na miejscu drugim uplasował się bank Pekao S.A. Proponuje on marżę w wysokości 1,34 proc. To oferta promocyjna, obowiązująca przez pierwsze 2 lata kredytowania. Jest kierowana do klientów, którzy otworzą konto wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia, nabędą kartę debetową oraz kartę kredytową lub ubezpieczenie nieruchomości oferowane przez bank. Pekao S.A. ma w ofercie również kredyt ze stałą marżą w całym okresie kredytowania. W tej opcji marża wynosi maksymalnie 1,79 proc. Przy tej opcji bank pobierze prowizję w wysokości 1,49 proc.

Trzecia pozycja rankingu należy do Citi Handlowego. Kredyt z marżą 1,4 proc. oraz prowizją 2 proc. jest propozycją dla klientów, którzy otworzą konto, zadeklarują regularne wpływy z tytułu wynagrodzenia oraz nabędą kartę kredytową.

Oczko niżej plasuje się oferta Alior Banku. Klienci mogą tu liczyć na promocyjną marżę w wysokości od 1,4 proc., jeśli zdecydują się na zakupienie ubezpieczenia na życie na okres 5 lat. Niestety - koszt ubezpieczenia to niestety aż 10 proc. kwoty kredytu. Zakup wspomnianej polisy zwalnia klientów z konieczności opłacania prowizji banku. Kwota ubezpieczenia może zostać doliczona do kwoty kredytu. To jednak spowoduje, że rata będzie wyższa o 97 zł.

Miejsce piąte należy do Banku Pocztowego, który oferuje marżę w wysokości 1,47 proc. oraz brak prowizji z tytułu udzielenia kredytu. Oferta dotyczy klientów, którzy otworzą konto rozliczeniowe wraz z kontem oszczędnościowym oraz usługą Pocztowy 24 i zadeklarują wpływy w wysokości min. 2500 zł. Bank będzie też wymagał nabycia: karty debetowej lub kredytowej, ubezpieczenia nieruchomości oferowanego przez bank oraz pakietu ubezpieczeń Aviva.

Drugą połowę styczniowego rankingu otwiera BZ WBK, który oferuje marżę w wysokości od 1,49 proc. i prowizję 2,5 proc. Marża jest oferowana klientom, którzy otworzą konto z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia w wysokości min. 2000 zł. W rankingu prezentowana jest najniższa marża, której poziom waha się od 1,49 proc. do 1,99 proc. Jej wysokość uzależniona jest od oceny scoringowej przeprowadzanej przez bank indywidualnie dla każdego klienta.

Na pozycji siódmej znalazła się oferta banku BPH. Oferuje on marżę w wysokości 1,5 proc. klientom, którzy otworzą konto z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia. Prowizja wynosi 1,9 proc. Bank odstąpi od niej, jeśli wykupimy ubezpieczenie na życie oraz od utraty pracy. Koszt ubezpieczeń wyniesie: 0,7 proc. kwoty kredytu w przypadku ubezpieczenia na życie i 1,2 proc. w przypadku ubezpieczenia od utraty pracy.

Miejsce ósme należy do BNP Paribas, który oferuje marżę w wysokości 1,5 proc. Jest ona oferowana klientom, którzy otworzą konto w banku, zadeklarują miesięczne wpływy w kwocie nie niższej niż 1 proc. udzielonego kredytu, potwierdzą przelewanie całości wynagrodzenia, będą dokonywać minimum 3 transakcje bezgotówkowe w miesiącu oraz wykupią ubezpieczenie na życie oferowane przez bank. Dodatkowo bank wymaga od klientów opłaty prowizji w wysokości 1,5 proc.

Oczko niżej uplasował się bank BGŻ, który proponuje marżę w wysokości 1,5 proc. Jest to propozycja dla klientów, którzy otworzą konto (Plan Aktywny) z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia w wysokości min. 2000 zł, nabędą kartę debetową i kredytową. Bank będzie wymagał opłacenia prowizji w wysokości 2 proc. lub wykupienia polisy na życie.

Styczniowy ranking zamyka oferta Banku Ochrony Środowiska, z marżą w wysokości 1,55 proc. i prowizją 1,5 proc. To propozycja dla klientów, którzy otworzą konto z deklaracją wpływu w wysokości min. 2500 zł, wykupią ubezpieczenie do konta oraz nabędą kartę kredytową. 

Warto wiedzieć:Do czego potrzebujemy historii kredytowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom