Mieszkanie dla Młodych - warunki, procedury, szanse na uzyskanie dopłaty

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Budowa mieszkańW ramach programu Mieszkanie dla Młodych dopłaty można otrzymać tylko na lokale z rynku pierwotnego. Mimo to program cieszy się dużym zainteresowaniem. Do 15. stycznia  BGK zaakceptował 150 (z 400, które wpłynęły) wniosków wartych 3 mln 222 tys. zł.
Budowa mieszkańW ramach programu Mieszkanie dla Młodych dopłaty można otrzymać tylko na lokale z rynku pierwotnego. Mimo to program cieszy się dużym zainteresowaniem. Do 15. stycznia BGK zaakceptował 150 (z 400, które wpłynęły) wniosków wartych 3 mln 222 tys. zł. mk
Chętni na dopłaty do zakupu mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych pytali o warunki już jesienią. Program ruszył od początku tego roku. Piszemy, jakim teraz cieszy się zainteresowaniem i przypominamy, kto może z tych pieniędzy skorzystać.

Kasa jest w zasięgu ręki osób do 35. roku życia, które planują kupić nowe mieszkanie (używane nie wchodzi w grę). To umożliwia wprowadzony na początku tego roku program Mieszkanie dla Młodych (MdM).

Mieszkanie dla Młodych na dobry początek

– Zainteresowanie programem MdM jest spore. Pierwsze pytania w tej sprawie pojawiły się u nas już w ubiegłym roku – mówi Beata Janczarska, rzeczniczka firmy Budlex budującej bloki w Bydgoszczy i Toruniu. – Jest jednak zbyt wcześnie, żeby mówić o konkretnych efektach bowiem, póki co, młodzi ludzie sprawdzają oferty mieszkań i swoje możliwości finansowe. Zanim dojdzie do finalizacji, upłynie jeszcze trochę czasu. Jest on potrzebny zarówno klientom, jak i bankom, które muszą przeanalizować złożone wnioski.

Ile wynosi dopłata do zakupu pierwszego mieszkania

Osób, które podpytują o warunki, jest jednak sporo, bo i na spore pieniądze można liczyć. – W przypadku Bydgoszczy i Torunia, na przykład, można zyskać około 20 tysięcy złotych – dodaje Janczarska.

Wiesz?: Kto zyska na dopłatach w Mieszkaniu dla Młodych 

Jest jednak „ale": – Nadmienić trzeba, że takie możliwości byłyby większe, gdyby limity cenowe określone dla poszczególnych miast były wyższe. Aktualnie prowadzimy weryfikację kilku pierwszych wniosków – zaznacza rzeczniczka firmy.

Takie warunki trzeba spełnić w ramach MdM

Przypomnijmy, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z rządowej dopłaty w ramach programu MdM. Podstawowe kryterium stanowi wiek nabywcy. Musi mieć najwyżej 35 lat. Jeżeli para kupuje mieszkanie, wówczas wystarczy, że jedna z tych osób nie przekracza tego wieku. Następny warunek: osoby ubiegające się o fundusze z MdM nie mogły być właścicielami nieruchomości.

Ile dostanie rodzina, a ile osoba samotna

Rodzina bez dzieci i osoba samotna otrzymają od państwa po 10 procent ceny mieszkania. Gdy o taką pomoc stara się rodzina z dziećmi albo osoba samotna z dzieckiem (lub dziećmi), ma możliwość dofinansowania w wysokości 15 procent. Gdy rodzina się powiększy, tzn. w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania lub domu urodzi się jej trzecie lub kolejne dziecko, dopłata na zakup mieszkania powiększy się o dodatkowe 5 procent.

Jaki metraż obejmuje dopłata

Dopłata obejmuje do 50 metrów kwadratowych mieszkania, które nie przekracza 75 metrów kwadratowych lub domu o powierzchni najwyżej 100 metrów kwadratowych. Rodzina z minimum trojgiem dzieci ma szansę kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym o powierzchni jeszcze większej o 10 metrów kwadratowych.

Inne warunki, jakie muszą znaleźć się w umowie kredytowej

Kredytobiorcy muszą zaciągnąć kredyt stanowiący minimum połowę ceny kupowanej nieruchomości. Kredyt nie może też być zaciągany w obcej walucie. Minimalny czas spłacania kredytu musi natomiast wynosić 15 lat.

Procedura ubiegania się o kredyt w ramach MdM

Procedura uzyskania kredytu w ramach MDM wynosi standardowo około miesiąca. Zainteresowany musi udać się do banku albo doradcy finansowego. Ten sprawdzi, czy klient kwalifikuje się do otrzymania takiego kredytu. Potem bank wyliczy zdolność kredytową. Jeśli wnioskodawca będzie miał tę zdolność, ruszy procedura podobna do tej, jaka obowiązuje w przypadku ubiegania się o „zwykły" kredyt na zakup mieszkania. Różnica jest jednak taka, że w chwili wypłaty kredytu, kapitał początkowy będzie pomniejszony o kwotę dopłaty.

Na program Mieszkanie dla Młodych, który ma potrwać 5 lat, zarezerwowano 3,5 miliarda złotych. W bieżącym roku kupujący pierwsze mieszkanie mają otrzymać w sumie 600 milionów złotych. 

Wnioski o kredyt mieszkaniowy z dofinansowaniem można składać już w siedmiu bankach: PKO BP, Pekao SA, Getin Noble, Alior Banku, Banku Ochrony Środowiska oraz w bankach BPS i SGB. Jeżeli banki te przyznają kredyt na zakup mieszkania, to po spełnieniu warunków określonych przez program MdM, bank BGK przyznaje dofinansowanie do takiego kredytu. 

Przeczytaj również: Styczniowy ranking kredytów hipotecznych 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom