I to właśnie oni już w tym tygodniu mogą spodziewać się urzędowego pisma o eksmisji do tzw. pomieszczenia tymczasowego. Wyroki eksmisyjne bez prawa do lokalu socjalnego otrzymują głównie ci dłużnicy, którzy nie mają w rodzinie dzieci, osób bezrobotnych oraz niepełnosprawnych. Eksmisji do pomieszczeń tymczasowych nie można przeprowadzać od listopada do końca marca.
– Na początku kwietnia rozpoczynamy informowanie pierwszych mieszkańców o wszczęciu procedury realizacji wyroku. Chcemy, by każdy miał jeszcze czas na przeanalizowanie swojej sytuacji materialnej i mieszkaniowej i na poszukanie ewentualnego rozwiązania. Eksmisja jest ostatecznością i wymaga od nas indywidualnego podejścia do każdej sprawy. Z tego powodu nasi pracownicy przed podjęciem decyzji o wszczęciu procedury, przyglądają się każdej sprawie z osobna, analizując przy tym historię mieszkaniową byłego najemcy – mówi Tomasz Owsik-Kozłowski z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.
Pomieszczenie tymczasowe to lokal o najniższym standardzie. Dłużnik trafi tam na miesiąc (istnieje możliwość przedłużenia pobytu do pół roku). Po tym czasie będzie musiał wybrać: albo przytułek dla bezdomnych albo ulica.
– Okres przebywania w pomieszczeniu tymczasowym to ostatnia szansa dla dłużnika. Dzięki maksymalnie półrocznym umowom pomieszczenia tymczasowe mają służyć rotacji eksmitowanych lokatorów – dodaje Owsik-Kozłowski.
W ubiegłym roku z eksmisji do pomieszczeń tymczasowych odzyskano 45 mieszkań. Dwunastu dłużników zgodziło się przejść do pomieszczeń tymczasowych. Pozostali sami rozwiązali swoją sytuację mieszkaniową: spłacili długi, zajęła się nimi rodzina.
W Szczecinie do wykonania jest 1311 wyroków do pomieszczeń tymczasowych. Będzie je można wykonywać każdego roku od kwietnia do końca października.
W innej sytuacji są ci dłużnicy, którym sąd w wyroku dał prawo do lokalu socjalnego. Takich wyroków do realizacji jest w Szczecinie 2627. Można je wykonywać cały rok. Umowy na lokal socjalny obowiązują dwa lata. W tym czasie dłużnicy mają szansę spłacić swoje zobowiązania. Ze względu na to, że lokali socjalnych jest w mieście niewiele, w Szczecinie prowadzone będą od tego roku eksmisje w miejscu. Lokalem socjalnym stanie się zajmowane dotąd mieszkanie komunalne.
– Tym sposobem mieszkaniec nie musi fizycznie przeprowadzać się do innego miejsca, spirala zadłużenia zatrzymuje się, a większa liczba lokali socjalnych (które muszą być zgodnie z prawem wyremontowane) może zostać przeznaczona na inne cele np. na rozładowanie "kolejki mieszkaniowej". Lokal socjalny ma także inny, niższy czynsz – tłumaczy Owsik -Kozłowski.
Na takie eksmisje mają szanse dłużnicy, na których nie wpływały skargi, nie są uciążliwymi sąsiadami. Eksmisja w miejscu nie jest jednak nagrodą. Jeśli dłużnik wciąż nie będzie płacić, szybko je straci i wyląduje w schronisku dla bezdomnych.
Eksmisje w miejscu mają objąć ok. tysiąca z 2,6 tys. wyroków.
W pozostałych przypadkach dłużnikom mają być wskazywane inne mieszkania socjalne. Rocznie Szczecin chce realizować sto wyroków do lokali socjalnych. Długi szczecinian, którzy nie płacą czynszu sięgają już 118 mln zł.
W Stargardzie na ten rok zaplanowano 19 eksmisji.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty

Media Markt
HS55 Surround Carbon Przewodowy gamingowy zestaw słuchawkowy CORSAIR
gamingowy zestaw słuchawkowy corsair hs55 surround…

Sharp
Sharp SJ-BA10DMXWE-EU
Automatyczne rozmrażanie chłodziarki:tak;Bezpiecze…

Sharp
Sharp ES-NFH914AWC-PL
Automatyka prania:tak;Automatyka wagowa:tak;Blokad…
Prezes ZPP: Polskie firmy pomogą w odbudowie Ukrainy