Prawidłowa wentylacja w domu. Porada eksperta

Katarzyna Piojda, Roman Jeziorski, ekspert firmy Dospel
System wentylacyjny ma doprowadzić świeże powietrze do pomieszczeńZadaniem systemu wentylacyjnego jest doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie z nich zanieczyszczonego
System wentylacyjny ma doprowadzić świeże powietrze do pomieszczeńZadaniem systemu wentylacyjnego jest doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie z nich zanieczyszczonego Dospel
Człowiek aż 90 procent czasu spędza w zamkniętych pomieszczeniach, z tego aż 65 procent w domu. Budując lub remontując dom czy mieszkanie warto zatem zadbać o komfort domowników i funkcjonalność instalacji, które czynią nasz dom bezpiecznym dla zdrowia. Sprawna wentylacja jest jedną z nich.

W domach jesteśmy stale narażeni na kurz, pyłki roślin, zanieczyszczenia chemiczne, zarodniki grzybów i pleśni. W efekcie lokatorzy źle wentylowanych budynków mogą narzekać na ból głowy, pieczenie oczu, są zmęczeni, nie mogą się skoncentrować. 

W niewentylowanych pomieszczeniach większa wilgotność

W pomieszczeniach, w których nie ma odpowiedniej wymiany powietrza, jest większa wilgotność. Prowadzi to do skraplania się pary wodnej, która osadza się w najzimniejszych miejscach (np. narożach ścian). To sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. One prowadzą do korozji biologicznej elementów konstrukcji budynków.

Warto przeczytać: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian 

Rozwijają się też mikroorganizmy będące często bezpośrednią przyczyną chorób układu oddechowego. Stwarzają zagrożenie dla osób uczulonych na roztocza kurzu.

Dlaczego wentylacja jest konieczna?

Przed tymi rzeczami chroni prawidłowa wentylacja. Podstawowym zadaniem systemu wentylacyjnego jest doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie z nich zanieczyszczonego powietrza. Wymiana ta powinna jednak odbywać się z określoną częstotliwością. Ponieważ istnieją dwa typy wentylacji, naturalna zwana grawitacyjną oraz mechaniczna, warto poznać konsekwencje wyboru każdej z nich.

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna, choć jest najpopularniejsza, nie nadąża z wymianą świeżego powietrza, więc nie zapewnia dostarczenia jego odpowiedniej ilości. Zmienna pogoda tylko nawarstwia ten problem, a to skutkuje m.in. naruszeniem stanu technicznego budynku. Na ścianach zacznynają pojawiać się grzyby i pleśnie. Zniszczeniu może ulec materiał użyty do wykończenia domu. Wszystko przez ulatniającą się parę wodną. Ta wydziela się np. podczas gotowania i prania.

– Zła wentylacja utrudnia wymianę pary wodnej na suche powietrze. Nie ma ujścia i krąży po domu osadzając się dosłownie wszędzie – tłumaczy ekspert.

Wentylacja mechaniczna

Można temu zapobiec dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej. Wykorzystują ją m.in. centrale wentylacyjne stosowane zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym. Do zalet tych innowacyjnych urządzeń należą: niski poziom hałasu, kształt umożliwiający podwieszenie urządzenia w miejscu niewidocznym dla oka oraz niskie koszty eksploatacji.

Innowacyjne centrale wentylacyjne z rekuperacją – co to takiego?

Powietrze wewnątrz budynku ma często wyższą temperaturę od tego na zewnątrz. Niewykorzystanie go byłoby nieekonomiczne. Firmy z branży wentylacyjnej tworzą więc innowacyjne centrale wentylacyjne z rekuperacją.

Zobacz również: Rekuperacja: odzysk ciepła obniżający koszty ogrzewania 

Montowane w nich wymienniki ciepła, charakteryzujące się wysokimi parametrami jego odzysku obniżają pobór energii elektrycznej koniecznej do ogrzania powietrza wtłaczanego do pomieszczenia.

Dodatkowo w centralach wentylacyjnych z rekuperatorem wykorzystuje się filtry, które gwarantują świeże, oczyszczone z wszelkich bakterii i drobnoustrojów, powietrze. Do niektórych modeli można podłączyć również Gruntowy Wymiennik Ciepła.

Otrzymujemy wówczas zestaw, który zaopatrzy nas w świeże i czyste powietrze i w zależności od potrzeb, schłodzi je lub podgrzeje. Pozwala to jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacji systemu wentylacji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom