Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła z wykorzystaniem GPWC

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepłaWentylacja mechaniczna z GPWC pozwala na oszczędność do 30% kosztów ogrzewania w ciągu roku.
Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepłaWentylacja mechaniczna z GPWC pozwala na oszczędność do 30% kosztów ogrzewania w ciągu roku. pixabay.com
Połączenie mechanicznej wentylacji z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła (GPWC) to sposób na znacznie niższe rachunki. Wyjaśniamy, czym jest rekuperacja oraz jak działa i ile kosztuje wentylacja mechaniczna z GPWC. Piszemy także o sposobach i wskazówkach dotyczących montażu takiej instalacji.

Sceptycy dość ostrożnie podchodzą to nowinek technologicznych i innowacji związanych z instalacjami budowlanymi. Swoją postawę argumentują stwierdzeniem, że przecież najlepsze rozwiązania to te najprostsze i nie ma potrzeby komplikowania sobie życia. Tymczasem zastosowanie nowoczesnej instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze ale także znacząco zwiększy komfort przebywania w domu, dostarczając do pomieszczeń higieniczne powietrze o odpowiedniej wilgotności.

Przeczytaj: Mikroklimat w domu – jak go zapewnić 

GPWC – co to jest i jak działa?

GPWC to skrót określający gruntowy powietrzny wymiennik ciepła, czyli urządzenie, które wspiera i dopełnia instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Powietrze czerpane z zewnątrz w pierwszej kolejności przepływa przez wymiennik ciepła umieszczony w gruncie, a następnie dociera do instalacji wentylacyjnej wewnątrz budynku. Zasada działania tego urządzenia polega na ogrzewaniu lub schłodzeniu powietrza płynącego systemem rur pod powierzchnią ziemi, wykorzystując do tego celu temperaturę gruntu (wynosi ona około 8°C na głębokości 1,5 m pod powierzchnią terenu). W dalszej kolejności ochłodzone lub ogrzane powietrze jest przekazywane do rekuperatora (centrali wentylacyjnej).

W praktyce GPWC może podnieść temperaturę nawiewanego powietrza nawet do 22°C podczas zimy. Pozwala to zaoszczędzić energię potrzebną do podgrzania powietrza w pomieszczeniu do wymaganej temperatury. Natomiast w lecie dzięki ochłodzeniu doprowadzanego powietrza do temperatury kilkunastu stopni, możemy zrezygnować z montażu instalacji klimatyzacyjnej. Jeżeli jednak zależy nam na precyzyjnym ustawianiu temperatury powietrza niezbędny będzie system grzewczy i klimatyzacja.

Zalety wentylacji mechanicznej. Dlaczego warto inwestować w GPWC?

W przeciwieństwie do tradycyjnej klimatyzacji, gruntowy powietrzny wymiennik ciepła gwarantuje większy komfort i równomierny rozkład temperaturowy w pomieszczeniach. Ponadto wentylacja mechaniczna z GPWC zapewnia:

  • poprawę jakości powietrza wentylacyjnego (optymalna wilgotność i temperatura);
  • higieniczne i czyste powietrze;
  • większą wydajność systemu rekuperacyjnego;
  • oszczędność na ogrzewaniu nawet do 30%;
  • obniżenie zawartości wilgoci w powietrzu.

Zobacz też: Wybór pompy ciepła do domu - jak zrobić to dobrze? 

Wentylacja z GPWC – niezawodne i energooszczędne rozwiązanie

Niewątpliwą zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest wysoka skuteczność i możliwość zaoszczędzenia energii. W porównaniu do tego rozwiązania, tradycyjne systemy marnują nawet do 30-40% energii cieplnej, co wynika z nieefektywnej wentylacji grawitacyjnej, która wyprowadza z budynku znaczne ilości ciepłego powietrza.

Wentylacja mechaniczna a jakość powietrza

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia wysokiej jakości, czyste powietrze. Ryzyko rozwoju drobnoustrojów jest minimalizowane dzięki zastosowaniu antybakteryjnej warstwy wzbogaconej jonami srebra. Oczyszczanie powietrza w centrali wentylacyjnej jest wysoce skuteczne, pod warunkiem regularnej wymiany filtrów. Optymalna częstotliwość tego typu działań konserwacyjnych powinna wynosić przynajmniej 1 raz w ciągu roku. Ponadto automatyka sterująca centrali wentylacyjnej może być wyposażona w czujniki do badania różnych parametrów powietrza w pomieszczeniu. Detektory wykrywają m.in. poziom zanieczyszczeń, a także wilgotność powietrza czy zawartość dwutlenku węgla w powietrzu.

Reasumując, jeśli instalacja wentylacyjna z rekuperacją jest właściwie eksploatowana, powinna dostarczać do pomieszczeń pozbawione pyłu, kurzu i innych zanieczyszczeń powietrze, bez potrzeby otwierania okien i generowania strat energetycznych. Powietrze nawiewane może być dodatkowo aktywnie oczyszczane z bakterii i wirusów, co stanowi dobre rozwiązanie m.in. dla alergików i osób cierpiących na choroby płuc. System mechanicznej wymiany ciepła to także skuteczny sposób na czyste powietrze dla zwolenników zdrowego stylu życia.

Polecany artykuł: Pompa ciepła typu monoblok i split – różnice. Kiedy sprawdzi się monoblok, a kiedy split? 

Jakie są wady wentylacji z rekuperacją?

Opisywane rozwiązanie wydaje się być wręcz idealne i pozbawione wad. Niestety, złoty środek nie istnieje, a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie jest wyjątkiem od tej reguły. Do najważniejszych argumentów przemawiających przeciwko wentylacji z rekuperacją zalicza się:

  • wysokie koszty inwestycyjne;
  • koszty eksploatacyjne (prąd, serwis, filtry);
  • ryzyko błędnie zaprojektowanej lub zamontowanej instalacji;
  • niebezpieczeństwo powstawania zakłóceń w działaniu gazowych urządzeń grzewczych z półotwartą komorą spalania w wyniku różnicy ciśnień.

Planowanie i montaż instalacji GPWC

Montaż wentylacji mechanicznej z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła trzeba rozważyć już na etapie planowania budynku. Konieczne jest bowiem:

  • określenie lokalizacji i przestrzeni potrzebnej do umiejscowienia gruntowego powietrznego wymiennika ciepła;
  • wskazanie miejsca wejścia wymiennika od budynku;
  • usytuowanie czerpni powietrza.

Na etapie projektowania należy określić także moc grzewczą i chłodniczą wymiennika. Dzięki temu zaoszczędzimy na ewentualnym przewymiarowaniu kotłowni oraz na kosztach inwestycyjnych systemu wentylacji z GPWC.

Kilka dodatkowych uwag dotyczących montażu instalacji z GPWC:

  1. Rury GPWC układa się tak samo jak rury kanalizacji zewnętrznej (spadek co najmniej 2%, prędkość przepływu ok. 1-3 m/s).
  2. W zależności od wielkości instalacji i powierzchni jaką dysponujemy, wyróżnia się dwa typy ułożenia rur:
Pierścieniowe
Pierścieniowe Opracowanie własne
    
Tichelmanna
Tichelmanna Opracowanie własne
   
  1. Rekuperator można umieścić w dowolnym miejscu, najlepiej łatwo dostępnym (garaż, piwnica, pomieszczenie gospodarcze).
  2. Zwykłe rury PVC są zbudowane z materiału, który nie jest przeznaczony do wymiany ciepła z gruntem. Materiał, który nadaje się do instalacji z GWC to np. rura elastyczna z tworzywa PE-HD.

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna z GPWC?

Koszty inwestycji w wentylację mechaniczną z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepła dla domu o powierzchni ok. 200 m2 kształtują się następująco:

Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła z wykorzystaniem GPWC

Całkowity koszt inwestycji w wentylację mechaniczną z GPWC jest dość spory. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na takie rozwiązanie nie musimy budować kominów do wentylacji grawitacyjnej. Możemy zaoszczędzić dzięki temu nawet do 10 tys. zł, pod warunkiem, że wyboru dokonamy już na etapie budowy domu, w przeciwnym razie zapłacimy za nieużywany komin.

Jeśli zaś chodzi o eksploatację wentylacji mechanicznej z GPWC – koszty są niewielkie. Poza nieznacznym zużyciem energii elektrycznej, dodatkowe wydatki generuje okresowa kontrola urządzenia wraz z wymianą filtrów. 

To może Cię zainteresować: Dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze" 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom