Pompa ciepła z rekuperatorem - jak to działa i co dzięki temu zyskujemy?

Magdalena Kmita-Kulesza, artykuł powstał we współpracy z NIBE
Pompa ciepła w domu jednorodzinnymDzięki zastosowaniu pompy ciepła ze sprężarką sterowaną inwerterowo uzyskuje się wyższą efektywność systemu. Natomiast modulowana moc grzewcza pompy ciepła umożliwia optymalne dostosowanie jej pracy do bieżącego zapotrzebowania na ciepło.
Pompa ciepła w domu jednorodzinnymDzięki zastosowaniu pompy ciepła ze sprężarką sterowaną inwerterowo uzyskuje się wyższą efektywność systemu. Natomiast modulowana moc grzewcza pompy ciepła umożliwia optymalne dostosowanie jej pracy do bieżącego zapotrzebowania na ciepło. redakcja.regiodom
Połączenie pompy ciepła i rekuperatora to rozwiązanie, które sprawdza się w dobie walki o systemy grzewcze, które charakteryzują się jak najlepszą wydajnością, skutecznością i korzystnym bilansem ekonomicznym. Dlaczego warto połączyć pompę ciepła z rekuperatorem?

Rekuperator to centrala wentylacji mechanicznej. Przy czym system rekuperacji pełni kilka funkcji. Po pierwsze wymusza obieg powietrza potrzebnego do wentylacji pomieszczeń w domu. Po drugie ma za zadanie odzyskiwać ciepło ze zużytego, wywiewanego z domu powietrza i przekazywać je powietrzu świeżemu, które nawiewane jest do środka. Dodatkowo korzyściami wynikającymi z zastosowania rekuperacji jest ciągłe filtrowanie całego powietrza nawiewanego do domu oraz usuwanie nadmiaru wilgoci z budynku. Ostatnia z funkcji jest szczególnie istotna we współcześnie wznoszonych budynkach, które są bardzo szczelne, co może prowadzić do powstawania nadmiernej wilgotności wewnątrz domu. Takie warunki sprzyjają natomiast rozwojowi pleśni i grzybów. Dzięki rekuperacji pozbywamy się tego problemu.

– Wymiana powietrza pomiędzy otoczeniem zewnętrznym a domem jest szczególnie ważna zimą, kiedy chcąc mieć świeże powietrze, bez rekuperatora musielibyśmy otwierać okna, wpuszczać zimne powietrze i tym samym tracić energię. Stąd zastosowanie rekuperatora jest kluczową sprawą, jeśli chcemy ograniczyć koszty ogrzewania domu – mówi Piotr Kubera, Dyrektor handlowy firmy NIBE-BIAWAR.
Natomiast pompy ciepła to urządzenia umożliwiające wykorzystanie zasobów energii odnawialnej, której źródłem może być powietrze atmosferyczne, grunt oraz woda powierzchniowa lub podziemna.

Dowiedz się więcej: **

Rodzaje pomp ciepła – zasady działania

**

Pompa ciepła z rekuperatorem – co zyskujemy?

Dzięki połączeniu pompy ciepła z systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją możemy wiele zyskać. Dzięki temu możemy mieć stały dopływ świeżego powietrza o temperaturze, która gwarantuje komfort termiczny domownikom, uzyskiwać oszczędności eksploatacyjne na ogrzewaniu budynku oraz na etapie inwestycji w pompę ciepła.

Dzięki zastosowaniu w rekuperatorze filtrów różnych klas świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń oczyszczone jest z większych zanieczyszczeń (takich jak piasek, owady i kurz) oraz pyłu zawieszonego (ważne w sezonie grzewczym, gdy walczymy ze smogiem w naszej okolicy), sadzy i – ewentualnie przy odpowiednim doborze filtrów – większych bakterii i alergenów. Dzięki rekuperatorowi mamy zapewnioną równą ilość wywiewanego i nawiewanego powietrza, bez konieczności otwierania okien. Takiego komfortu nie uzyskamy w domu z wentylacją grawitacyjną.

Dowiedz się: Jak działa i ile kosztuje wentylacja z rekuperacją 

Warto uświadomić sobie, że największe straty ciepła w domach i mieszkaniach wynikają z konieczności ciągłej wymiany powietrza w pomieszczeniach. Mogą one w przypadku wentylacji grawitacyjnej sięgać 50 procent. Natomiast dom z rekuperacją ma niższe zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki zastosowaniu wentylacji z odzyskiem ciepła minimalizujemy straty energii i zwiększamy wydajność układu grzewczego.
Zaletą zastosowania duetu składającego się z pompy ciepła i systemu rekuperacji jest również fakt, że możemy zaoszczędzić przy zakupie pompy ciepła. To dzięki temu, że już na etapie planowania inwestycji możemy dobrać źródło ciepła o mniejszej mocy grzewczej, ponieważ rekuperator zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Przykład domu jednorodzinnego z pompą ciepła i rekuperacją

O korzyściach płynących z wykorzystania systemu opartego na pompie ciepła i wentylacji z odzyskiem ciepła powiemy na przykładzie inwestycji zrealizowanej w 2016 roku w województwie podlaskim. Instalacja tego typu została zamontowana w nowo budowanym domu jednorodzinnym o powierzchni użytkowej 143 metrów kwadratowych. W domu mieszka czteroosobowa rodzina.

System grzewczy oparty został na powietrznej pompie ciepła NIBE SPLIT o modulowanej mocy 3–8 kW. W systemie wentylacyjnym zamontowano rekuperator ERS 10-500 o wydajności do 500 metrów sześciennych na godzinę. Całość współpracuje z systemem fotowoltaicznym NIBE PV produkującym prąd, który składa się z 22 paneli o łącznej mocy 6 kW. Taki zestaw paneli zapewnia niemal w stu procentach zapotrzebowanie domu na energię elektryczną, a nie tylko na potrzeby pracy instalacji grzewczej i wentylacyjnej.

Ponieważ do budynku doprowadzone było przyłącze gazowe, to inwestorzy zdecydowali, że szczytowym źródłem ciepła jest kocioł gazowy. Dzięki temu, mimo że z obliczeń wychodziło zapotrzebowanie na pompę ciepła o mocy 12 kW, udało się ją zredukować do 8 kW. Kocioł gazowy zaczyna wspomagać pompę ciepła, gdy temperatura na zewnątrz spada do około –7, –10 stopni Celsjusza.

Dla systemu grzewczego (pompa ciepła) i wentylacji (rekuperator) zastosowano zintegrowane sterowanie z jednego poziomu. Tym sposobem oba urządzenia sterowane są z poziomu sterownika pompy ciepła. Parametry pracy urządzeń można ustawiać na kilka sposobów: korzystając z panelu umieszczonego na pompie ciepła, regulatora pokojowego oraz komputera. Można też korzystać z internetowej aplikacji NIBE UPLINK zainstalowanej na urządzeniu mobilnym, aby sterować systemem z dowolnego miejsca.
W omawianym domu instalacja grzewcza wykorzystywana jest również do chłodzenia pomieszczeń latem. Jest to możliwe poprzez odwrócenie obiegu – pompa ciepła wpuszcza chłód w podłogę lub w klimakonwektory, które inwestorzy zdecydowali się zainstalować w sypialniach.

Koszty inwestycji w pompę ciepła, rekuperator i panele fotowoltaiczne

Koszt całej instalacji w domu inwestor oszacował na około 70 tysięcy złotych. Poszczególne elementy systemu to był wydatek rzędu: pompa ciepła – ok. 30 tys. zł, rekuperacja – 15 tys. zł i fotowoltaika – 25 tys. zł.

Po dwóch latach eksploatacji domu inwestor wyliczył miesięczny koszt eksploatacji nieruchomości. Uwzględnił ogrzewanie, wentylację, chłodzenia i produkcję ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie i zasilanie wszystkich sprzętów. Miesięczny rachunek za energię to niecałe 300 złotych. Wcześniej ta sama rodzina mieszkała w 80-metrowym mieszkaniu. Inwestor zestawił obecne koszty z wydatkami, jakie ponosił mieszkając w bloku i mówi, że mimo metrażu większego o blisko 60 mkw., obecne koszty są o połowę mniejsze.

Taka oszczędność jest możliwa dzięki temu, że używając prądu, który produkowany jest przez instalację fotowoltaiczną w tym samym czasie, jest on darmowy. Natomiast gdy wykorzystujemy prąd wytworzony w innym czasie, ale obejmującym półroczny lub roczny (korzystniejszy) cykl rozliczeniowy z zakładem energetycznym, wtedy możemy za darmo wykorzystać tylko jego część. Polega to na tym, że prąd wyprodukowany przez panele, którego nie zużyliśmy na bieżąco, odsyłany jest do sieci elektroenergetycznej. Później możemy odebrać 80% z tego, co zostało odesłane, a pozostałe 20% jest przychodem zakładu energetycznego.

Warto przeczytać: Jak dostać dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom