Spis treści
Budowa domu wreszcie objęta ochroną przed powyżkami cen prądu
Budowa domu nigdy nie należała do tanich przedsięwzięć, ale 2022 roku była wyjątkowo kosztowna, m.in. z powodu drożejących materiałów budowlanych. Co więcej, wielu ekspertów prognozuje, że w 2023 r. koszty budowy będą dalej rosnąć (mocno podrożeć ma np. chemia budowlana). Do tego coraz trudniej jest sfinansować budowę domu za pomocą kredytu, gdyż banki bardzo surowo oceniają zdolność kredytową.
Co gorsza, do niedawna inwestorzy budujący dom nie byli objęci ochroną przed podwyżkami cen energii. Ustawa chroniąca gospodarstwa domowe nie uwzględniała bowiem odbiorców prądu budowlanego.
– Osoba fizyczna zużywająca energię elektryczną na cele inne niż na potrzeby gospodarstwa domowego (w szczególności np. na potrzeby budowy własnego domu), gdy nie jest mikro, małym i średnim przedsiębiorcą – jak się wydaje – nie skorzysta z żadnego instrumentu wsparcia przed podwyżkami energii elektrycznej – alarmował na początku zimy Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
Do wątpliwości RPO odniósł się Paweł Pikus, dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Jak wyjaśnił, 15 grudnia 2022 r. zmieniono ustawową definicję odbiorcy uprawnionego do ochrony tak, by obejmowała także inwestorów. Teraz również oni mogą zatem korzystać z ochrony przed podwyżkami. Jak podaje prawo.pl, warunkiem jest jednak, by inwestor budował dom na potrzeby własne (lub osoby najbliższej). Nie może także być deweloperem ani stawiać budynku w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Sięgnij po energię ze słońca
kup najtaniej

Azo Digital Zestaw Solarny Off-Grid Esb-10Kw-48 Mppt 10Xpv 8ESB220205
kup najtaniej

GREEN CELL GC POWERNEST MAGAZYN ENERGII / AKUMULATOR LIFEPO4 / 5...
kup najtaniej

Solaredge INWERTER SE7K-RW0TEBEN4 trójfazowy WiFi (SE7KRW0TEBEN4)
Cena maksymalna za prąd i zamrożenie cen, czyli formy ochrony przed podwyżkami
Przypomnijmy, że w tym roku rząd wprowadził kilka mechanizmów mających chronić obywateli przed drastycznymi podwyżkami cen energii elektrycznej. Wśród nich znalazły się m.in.:
- cena maksymalna za prąd dla gospodarstw domowych,
- zamrożenie cen energii elektrycznej na poziomie z 2022 r. (do określonego limitu zużycia),
- dodatek elektryczny dla osób stosujących ogrzewanie elektryczne.
Po zmianach w prawie z 15 grudnia również inwestorzy mogą korzystać z większości z tych form ochrony. Żeby to zrobić, muszą jednak złożyć oświadczenie o tym, że spełniają odpowiednie warunki, by być odbiorcą uprawnionym do ochrony.
Warto pamiętać, że inwestorzy nie są uprawnieni do dodatku elektrycznego, gdyż prąd pobierany na placu budowy nie ma nic wspólnego z ogrzewaniem elektrycznym domu czy mieszkania, a więc nie dotyczą go przepisy o dodatku.
Energia z taryfy budowlanej kosztuje więcej
Przypomnijmy, że w trakcie budowy domu inwestor jest rozliczany za zużywany prąd w ramach tzw. taryfy budowlanej (taryfy C), a nie typowej dla gospodarstw domowych taryfy G. Korzystanie ze „zwykłego” prądu zamiast budowlanego podczas prac stanowi złamanie prawa. Żeby zapewnić dopływ energii na placu budowy, wykonuje się albo od razu przyłącze docelowe (czas oczekiwania ok. pół roku i więcej), albo przyłącze tymczasowe (czas oczekiwania 1–2 miesiące).