Spis treści
- Instalacja elektryczna – kto ma obowiązek przeprowadzania kontroli?
- Jakie uprawnienia musi mieć fachowiec dokonujący przeglądu?
- Jak często przeprowadzać kontrole instalacji elektrycznej?
- Nie tylko kontrole okresowe – pamiętaj o doraźnych
- Jakie kary grożą za niedopełnienie obowiązku kontroli?
- Jak przebiega i ile kosztuje kontrola instalacji?
- Co powinien zawierać protokół przeglądu instalacji elektrycznej?
O okresowych przeglądach instalacji elektrycznej myśli się rzadko i często traktuje się je po macoszemu. Niejednego właściciela mieszkania czy domu interesuje wyłącznie uzyskanie „papierka” z podpisem fachowca. Tymczasem okresowe kontrole są kluczowe dla bezpieczeństwa domowników, gdyż źle wykonana czy niesprawna instalacja może stać się przyczyną pożaru.
– W przypadku starych domów – budowanych w latach 70. czy 80. – możemy mieć do czynienia z przestarzałą instalacją elektryczną. Powszechną praktyką było wówczas kładzenie kabli, a raczej drutów aluminiowych, często w płóciennym oplocie. W skrajnej sytuacji, zwłaszcza w piwnicy i na strychu możemy nawet trafić na przewody w izolacji wykonanej z tkaniny azbestowej! – zauważa Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl. – Zwykle stara instalacja jest niedostosowana do zapotrzebowania na prąd, z jakim mamy do czynienia dzisiaj w naszych domach.
Powyższe uwagi są o tyle istotne, że – jak podaje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie – przeciążanie instalacji elektrycznej jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów.
Instalacja elektryczna – kto ma obowiązek przeprowadzania kontroli?
Art. 61 i 62 prawa budowlanego nakładają obowiązek dbania o stan techniczny budynku na jego właściciela lub zarządcę. To samo dotyczy obowiązku przeprowadzania wszystkich wymaganych okresowych kontroli, w tym przeglądu instalacji elektrycznej. Obowiązek kontroli obejmuje zarówno budynki wielorodzinne, jak i domy jednorodzinne.
Nie znaczy to oczywiście, że to sam właściciel ma badać sprawność instalacji – przepisy nakazują zatrudnienie do tego zadania specjalisty. Jak podaje art. 61 ust. 5 prawa budowlanego:
Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych (...) mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
Jakie uprawnienia musi mieć fachowiec dokonujący przeglądu?
Pomiarów instalacji elektrycznych i piorunochronnych zawsze dokonuje elektryk. Co więcej, osoba ta musi posiadać świadectwa kwalifikacyjne upoważniające ją do przeprowadzania takich pomiarów. Chodzi o uprawnienia G1, czyli elektryczne z dozorem (D) i eksploatacją (E), uzyskiwane po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu.
W praktyce nie trzeba zwykle sprawdzać tych kwestii aż tak szczegółowo – na rynku działa wielu fachowców z uprawnieniami, oferujących usługę kontroli okresowej instalacji. Warto pamiętać, że taki specjalista powinien posiadać urządzenia do przeprowadzania pomiarów z aktualnymi certyfikatami.
Jak często przeprowadzać kontrole instalacji elektrycznej?
Zgodnie z art. 62 prawa budowlanego okresowa kontrola instalacji elektrycznej oraz piorunochronnej musi zostać przeprowadzona minimum raz na pięć lat. Powinna ona obejmować sprawdzenie sprawności:
- połączeń,
- osprzętu,
- zabezpieczeń,
- środków ochrony od porażeń.
Należy również sprawdzić uziemienie instalacji i urządzeń oraz oporność przewodów.
Co ważne, obowiązek ten obejmuje także instalację fotowoltaiczną, gdyż stanowi ona część instalacji elektrycznej. Regularne przeglądy fotowoltaiki są też zwykle zapisane w warunkach gwarancji, jakiej udziela producent.
Eksperci radzą, żeby dla własnego bezpieczeństwa przeprowadzać kontrole częściej niż raz na pięć lat. Według specjalistów firmy Polenergia Fotowoltaika domową instalację PV najlepiej sprawdzać raz w roku. Warto o tym pamiętać tym bardziej, że fotowoltaikę często montują osoby niedoświadczone, co może skutkować groźnymi błędami.