Pomysł na kaktusy i inne sukulenty – żwirowy ogródek w doniczce. Jak go zrobić i jak dobrać rośliny? Kompozycja z sukulentów ozdobi wnętrze

Katarzyna Józefowicz
Żwirowy ogródek z sukulentami to piękna ozdoba wnętrza. Można ją przygotować samodzielnie.
Żwirowy ogródek z sukulentami to piękna ozdoba wnętrza. Można ją przygotować samodzielnie. art and soil bangalore/unsplash.com
Jeśli marzymy o żwirowym ogródku z kaktusów i innych sukulentów, ale nie bardzo mamy gdzie go założyć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć go w doniczce. Taka kompozycja będzie nie tylko bardzo efektowna, ale też ozdobna przez cały rok. Aby jednak nie sprawiała kłopotu, trzeba wiedzieć, jak ją wykonać i jakie rośliny w niej wykorzystać. Podpowiadamy, jak założyć w domu ogródek z kaktusów i innych sukulentów.

Spis treści

Ogródek żwirowy w doniczce. Potrzebne materiały

W pierwszej kolejności musimy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Do stworzenia miniogródka będzie nam potrzebna:

  • niezbyt głęboka, ale szeroka donica z otworami w dnie (najlepiej w kształcie misy),
  • keramzyt na drenaż,
  • ziemia dla kaktusów i sukulentów z dodatkiem piasku (dostatecznie przepuszczalna),
  • dekoracyjny żwirek i kilka efektownych kamyków.

Jak zrobić kompozycję z kaktusów i innych sukulentów?

Mając przygotowane materiały, możemy rozpocząć pracę nad ogródkiem. W pierwszej kolejności usypujemy na dnie naczynia grubą warstwę drenażu z kulek keramzytu. Warstwa ta jest niezwykle ważna, gdyż jej zadaniem będzie odprowadzenie nadmiaru wody z podlewania i utrzymanie jej z dala od korzeni roślin, co zapobiegnie ich gniciu.

Na przygotowany drenaż wsypujemy ziemię dla kaktusów i sukulentów, a następnie sadzimy w niej rośliny (najlepiej ok. 3-5 szt.).

Jakie rośliny wybierać do żwirowego ogródka w doniczce?

Do uprawy w miniogródku żwirowym najlepiej będą nadawały się karłowe i wolno rosnące gatunki oraz odmiany sukulentów i kaktusów. Nie zajmą wiele miejsca i długo zachowają swoją wyjściową formę. Nie będą też wymagały częstego podlewania, gdyż lepiej zniosą przejściową suszę niż zalanie. Ponieważ większość z nich ma podobne wymagania, można sadzić je razem, tworząc z nich ciekawe kompozycje.

Do kompozycji warto wybierać kaktusy i inne sukulenty o zróżnicowanym wyglądzie, ale takich samych wymaganiach.
Do kompozycji warto wybierać kaktusy i inne sukulenty o zróżnicowanym wyglądzie, ale takich samych wymaganiach. angele kamp/unsplash.com

Co zrobić, żeby rośliny dobrze rosły?

Aby przez cały rok sukulenty prezentowały się naprawdę efektownie, trzeba zapewnić im dostatecznie widne i słoneczne stanowisko, gdyż nie znoszą zacienienia. Trzeba też pamiętać, że o ile w sezonie wegetacyjnym preferują wysokie temperatury, o tyle zimą wolą chłód (temp. ok. 14-18°C lub mniej), dlatego na ten okres należy znaleźć dla nich widne, ale niezbyt ciepłe miejsce z dala od kaloryferów lub umieść je w chłodniejszym, ale zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu (np. na oszklonej werandzie lub widnej klatce schodowej).

Kaktusy i inne sukulenty do żwirowego ogródka w doniczce

W centrach ogrodniczych i sklepach internetowych dostępny jest obecnie duży wybór niewielkich sukulentów i kaktusów, dlatego każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Na uwagę zasługują m.in. bardzo ciekawe odmiany oraz gatunki takich roślin, jak:

  • mammillaria (np. „Arizona Snowcap”, „Toluca”),
  • haworsja (np. „Big Band”, „Alba”, „Savannah”, „Variegata”),
  • aloesy (np. „Asia „Jurrasic Chameleon”, „Jaws”, „Pink Blush”, „White Lightning”),
  • sansewierie (np. „Honey Boney”, „Hahnii Black”),
  • grubosze (np. „Minor”, „Thrysiflora”, „Hottentot”, „Buddha's Temple”, „Moonglow”, „Red Pagoda”, „Commutata”, „Benjamin”).

Warto wybrać także należące do rodziny gruboszowatych eszewerie („Jasiri Grosso”, „Black Prince”, „Marrom”, „Rainbow”, „Purpusorum”, „Lola”, „Estrela”, „Celestia”). W donicy poradzą sobie także zaliczane do rodziny gruboszowatych rojniki i rozchodniki. Wiele z nich jest dostatecznie mrozoodpornych, dlatego przez cały rok mogą pozostawać na zewnątrz, stając się ozdobą balkonu lub tarasu także zimą. Trzeba jednak pamiętać, że lubią mocno się rozrastać i tworzyć liczne pędy lub rozetki liściowe (podobnie jak inne gruboszowate), dlatego będą wymagały korekty pokroju i systematycznego usuwania nadmiaru przyrostów.

Kompozycja z sukulentów. Jak zestawić rośliny?

Jeśli kompozycja w donicy ma prezentować się naprawdę efektownie, powinna składać się z kilku roślin różnej wielkości. Dobrze jest też, aby każda z nich miała inny kolor lub fakturę, a także różniła się od pozostałych pokrojem. Zestawiając je ze sobą, należy zadbać o to, aby:

  • w centralnym punkcie kompozycji znalazły się rośliny o pokroju wzniesionym lub kolumnowym (np. grubosz „Moonglow”),
  • na niższym poziomie były rośliny bardziej zwarte (np. haworsja „Alba”),
  • na brzegu doniczki rosły gatunki o zwisających pędach (np. grubosz „Hottentot”).

Aby uzyskać naprawdę zadowalający efekt końcowy, po posadzeniu roślin podłoże wokół nich należy wyściółkować ozdobnym żwirkiem (najlepiej w jasnych kolorach) i uzupełnić całość kilkoma większymi, dekoracyjnymi kamykami.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom