Grubosz Hottentot, czyli żywe korale w doniczce. Jak uprawiać tę piękną roślinę?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Grubosz HottentotGrubosz Hottentot zachwyca oryginalnym wyglądem. Kolejny jego plus stanowi łatwość uprawy.
Grubosz HottentotGrubosz Hottentot zachwyca oryginalnym wyglądem. Kolejny jego plus stanowi łatwość uprawy. Magdalena Kmita-Kulesza
Zwisające żywe korale to potoczne określenie dla rośliny Crassula marnieriana Hottentot. Nazwa trudna, ale uprawa – łatwa. Piszemy, jak w mieszkaniu pielęgnować grubosza Hottentot.

Niektórym na pierwszy rzut oka wydaje się, że grubosz Hottentot to roślina wymagająca, której trzeba poświęcać sporo czasu, aby rosła silna i piękna. Tak myślą ze względu na wygląd rośliny: jest dosyć skomplikowany – zwisające pędy są gęsto obsadzone grubymi, mięsistymi zielono-szarymi liśćmi, a te przypominają korale nawleczone na nitkę. Właśnie z tego powodu grubosz Hottentot nazywany jest potocznie zwisającymi żywymi koralami.

Warto poznać10 sukulentów, o których podlewaniu można zapomnieć 

Roślina dla amatorów i zapominalskich

To jednak roślina łatwa w uprawie, a jeśli dba się o nią prawidłowo, to nie będą jej straszne choroby (choćby grzybowe), ani też szkodniki. Nawet amatorzy kwiatów doniczkowych i zapominalscy nie powinni mieć problemu z gruboszem Hottentot w mieszkaniu. – Jest on bardzo odporny na suszę, jak wszystkie sukulenty, więc nawet przez ponad miesiąc można go nie podlewać i nic nie powinno mu się stać – podkreśla Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Zimą grubosza wystarczy podlewać raz na dwa lub nawet trzy tygodnie, a latem raz tygodniowo.

Słońce dobre dla grubosza Hottentot

Ogrodnik dodaje: – Grubosz Hottentot uwielbia słońce. Nic dziwnego, bo przecież ten roślina ta pochodzi z Afryki Południowej. Crassula marnieriana Hottentot z powodzeniem może stać więc na parapecie przy oknie od strony wschodniej oraz południowej.

Zobacz wideoJak pielęgnować sukulenty w mieszkaniu 

Ziemia, w której grubosz Hottentot ma rosnąć i się rozwijać, również nie musi spełniać specjalnych wymogów. – Ważne jednak, aby była przepuszczalna – kontynuuje Mikietyński. – W doniczce nie może stać woda. Konieczny jest odpowiedni drenaż. Na dno doniczki można położyć keramzyt, a potem wypełnić doniczkę ziemią zmieszaną ze żwirem.

Można też kupić specjalne podłoże, takie, jak do kaktusów, chociaż nie jest to konieczne. – Konieczne jest natomiast, żeby woda miała odpływ, bo jeśli go zabraknie, wówczas może rozpocząć się gnicie korzeni, co doprowadzi do poważnego uszkodzenia rośliny.

Polecamy takżeGrubosz, czyli drzewko szczęścia 

Latem grubosza można wystawić na balkon lub taras, o ile jest rzeczywiście gorąco. Świeże powietrze dobrze mu zrobi, a ekspozycja nawet na silne słońce nie powinna mu zaszkodzić.

Rozmnażanie grubosza

Rozmnażanie grubosza Hottentot nie jest trudne. – Trzeba delikatnie oderwać odnóżkę od rośliny matczynej i wsadzić ją do doniczki ze żwirem. Lepiej nie od razu dodawać ziemi, ponieważ ta może być zbyt ścisła dla młodej rośliny. Ziemi należy dodać dopiero po paru dniach, gdy roślina już będzie wzmocniona. 

Dobre podłoże do uprawy grubosza Hottentot to takie, które jest przede wszystkim bardzo przepuszczalne (jak w przypadku pozostałych sukulentów. Musi
Dobre podłoże do uprawy grubosza Hottentot to takie, które jest przede wszystkim bardzo przepuszczalne (jak w przypadku pozostałych sukulentów. Musi więc zawierać duże ilości części szkieletowych (piasku, żwiru, keramzytu itp.), by możliwy był szybki odpływ wody. Fot. Magdalena Kmita-Kulesza
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom