Haworsja pasiasta w uprawie domowej. Jak pielęgnować tę znaną roślinę o nieznanej nazwie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Haworsja pasiastaHaworsja pasiasta doskonale znosi suche powietrze i nieregularne podlewanie. Liście rośliny pokrywają wystające, białe punkcik. Są gęsto ułożone, dzięki czemu tworzą poprzeczne paski.
Haworsja pasiastaHaworsja pasiasta doskonale znosi suche powietrze i nieregularne podlewanie. Liście rośliny pokrywają wystające, białe punkcik. Są gęsto ułożone, dzięki czemu tworzą poprzeczne paski. aixklusiv (pixabay.com)
Haworsja (haworcja) pasiasta z daleka wygląda, jakby miała cętki. Ten oryginalnie wyglądający sukulent jest łatwy w uprawie. Piszemy, jak pielęgnować haworsję, gdy sprawimy ją sobie do domu.

Regularny, nieprzypadkowy układ prążków na haworsji pasiastej sprawia, że wygląda ona atrakcyjnie. I równie uroczy klimat wprowadza do pomieszczenia, w jakim się pojawia. Niektórym jasne kropki na mięsistych liściach haworsji kojarzą się z tymi, które można zrobić korektorem. To wdzięczna roślina, bo rzadko kiedy choruje, a do tego jest odporna na szkodniki. Jedynie zbyt obfite podlewanie może spowodować, że zacznie gnić.

Haworsja pasiasta z Afryki do Polski

– Haworsja jest sukulentem, pochodzącym z Afryki – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Do haworsji zalicza się około 70 gatunków. W naszym klimacie haworsja radzi sobie dobrze. Jedną z najpopularniejszych odmian jest haworsja pasiasta, która, jak nazwa wskazuje, na swojej powierzchni ma jakby pasy.

Zobacz też10 pomysłów na dekoracje z sukulentów

Haworsja kwitnie na przełomie lutego i marca. Niestety dość ciężko doprowadzić ją w warunkach domowych do kwitnienia. Zdarza się, że na jej kwiaty trzeba czekać nawet kilkanaście lat.

Światło dla haworsji

Ogrodnik dodaje: – Sukulenty z reguły lubią światło. Tak samo jest z haworsją, lecz ona preferuje światło rozproszone, bo ostre jej przeszkadza. Najlepiej będzie dla niej, gdy stanie w doniczce np. na stole, a nie na parapecie przy oknie z ekspozycją na wschód lub południe.

Jeśli liście haworsji zaczynają się robić czerwone albo brunatne, być może to znak, że zaszkodziły jej słońce i zbyt wysoka temperatura. Rozwiązaniem będzie przestawienie rośliny w mniej nasłonecznione miejsce.

Jaka ziemia dla haworsji?

Ziemia dla haworsji powinna być przepuszczalna i żyzna. – Niektórzy zalecają, aby była ona zmieszana z gliną – dopowiada ogrodnik. – Haworsji sprzyja temperatura pokojowa, ale zimą roślina może przebywać w pomieszczeniach, w których jest nawet od plus 10 do 12 stopni Celsjusza.

Polecamy poradnik: Jak uprawiać drzewko szczęścia w doniczce

Trzeba pamiętać o podlewaniu haworsji, przy czym intensywność podlewania zależy od sezonu. – Latem roślina ta lubi być podlewana przeciętnie raz na tydzień, natomiast w okresie zimowym, gdy nastanie okres spoczynku dla roślin, podlewanie można ograniczyć do jednego razu w miesiącu. Wodę lejemy do doniczki, a nie na powierzchnię rośliny, bo może zgnić.

Nawożenie haworsji

W miesiącach letnich warto również haworsję nawozić (zimą z tego zabiegu rezygnujemy). – Zaleca się stosowanie nawozu przeznaczonego do kaktusów – podkreśla Mikietyński. – Część tych preparatów ma zmniejszoną dawkę azotu, ponieważ azot stymuluje roślinę do wzrostu elongacyjnego, czyli wydłużeniowego. W przypadku kaktusów bowiem nie chodzi o szybki ich wzrost. One często nie przekraczają 20 centymetrów wysokości.

Dowiedz sięCzy warto kupować farbowane rośliny doniczkowe i jak o nie dbać

Rozmnażanie haworsji

– Nowe rośliny najłatwiej jest uzyskać z odrostów bocznych – wyjaśnia ekspert. – W tym celu delikatnie odrywamy boczne przyrosty i wstawiamy je do doniczki z ziemią. Są i tacy, którzy uważają, że po oderwaniu odrostów od rośliny matczynej, powinno się je trzymać przez 1–3 dni w suchym miejscu i dopiero wtedy zasadzić je w doniczce. Haworsję można rozmnażać też przez wysiew nasion, ale to już zadanie dla doświadczonych ogrodników, a nie amatorów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom