Spis treści
Grzyby mun, czyli uszaki
W kuchni chińskiej popularne są grzyby mun. Można je także kupić w polskich sklepach czy na stoiskach z żywnością orientalną. Kojarzą się z egzotycznymi grzybami i tak częściowo jest. Bo jako grzyby mun określa się dwa gatunki. Jeden z nich – uszak gęstowłosy (Auricularia nigricans, Auricularia polytricha) rzeczywiście rośnie w klimacie subtropikalnym, ale drugi, czyli uszak bzowy (Auricularia auricula-judae) występuje w Polsce i można go zbierać oraz jeść. Jest też znany jako ucho bzowe, uszak judaszowy lub ucho judaszowe.
Jak wyglądają polskie grzyby mun?
Uszaki bzowe mają dość ciekawy wygląd. Przede wszystkim – rzeczywiście często przypominają uszy, szczególnie starsze grzyby. Młodsze okazy często są miseczkowate, o mniej lub bardziej pofałdowanej powierzchni. Mają brązowy kolor (w różnych odcieniach) i delikatnie zamszową górną powierzchnię. Dolna u starszych grzybów może być biaława. Zdarzają się też okazy w całości białe, ale rzadko.
Charakterystyczne dla uszaków bzowych jest to, że podczas wilgotnej pogody są lekko prześwitujące (kiedy spojrzy się na nie pod światło), a ich miąższ jest elastyczny. Natomiast gdy jest sucho, grzyby twardnieją i marszczą się, ale wraz ze zmianą pogody odzyskują formę.
Sprawdź też: Niedoceniany, a smaczny grzyb rośnie nawet pod śniegiem. Polecamy wodnichę i radzimy, co z niej zrobić
Gdzie rośnie uszak bzowy?
Uszak bzowy rośnie na pniach i konarach drzew. Pojawia się zarówno na tych, które rosną, ale też na samym drewnie. Owocniki często występują w większych skupiskach. Najczęściej można go spotkać na czarnym bzie (stąd właśnie nazwa grzyba). Ale bywa także na innych drzewach, głównie liściastych, takich jak robinia akacjowa, klon (w szczególności jesionolistny), olcha, buk, morwa. Grzybiarze donoszą także o znaleziskach na drzewach owocowych jak śliwy i jabłonie.
Gdzie szukać polskich grzybów mun? Oczywiście na tych drzewach, ale niekoniecznie to oznacza las. Często są to wilgotne zarośla, które można spotykać nawet w miastach, oraz parki i ogrody. Pamiętajmy jednak, by nie zbierać grzybów w pobliżu dróg itp. zanieczyszczonych miejsc.
Kiedy rosną polskie grzyby mun, czyli uszaki?
Uszaki nie dość, że rosną w różnych miejscach, to również o różnych porach roku. Lubią wilgotną pogodę, a chłód im nie przeszkadza, więc jeśli tylko nie ma mrozów, to na udane grzybobranie można się wybrać także zimą. Jeśli komuś marzą się świeże grzyby w styczniu czy lutym, to podczas ciepłej zimy, może wybrać się na uszaki bzowe.
Uprawa grzybów mun w ogrodzie
Azjatyckie uszaki są uprawiane na dużą skalę, ale i naszego uszaka bzowego można spróbować wyhodować. Można kupić grzybnię uszaka bzowego, którą należy zaszczepić drzewo, najlepiej czarny bez (ten krzew, poza grzybami, dostarcza też kwiatów oraz owoców na smaczne i bardzo zdrowe przetwory). Zgodnie z informacją producenta, pierwsze zbiory powinny się pojawić po 6-12 miesiącach.
Warto wiedzieć, że grzyby mun bywają uprawiane na ściętych konarach czy pniach obumarłych drzew, bo w przypadku rosnących mogą z czasem je osłabić.
Uszak bzowy – z czym można go pomylić?
Uszaka bzowego można pomylić przede wszystkim z uszakiem skórnikowatym, który jest jednak znacznie rzadszy. Jest też twardszy i bardziej skórzasty, a jego powierzchnia jest wyraźniej pokryta włoskami i ma jasny brzeg. Ten grzyb jednak nam nie zaszkodzi – jest niejadalny, ale nie jest toksyczny.
Bardzo podobne są też trzęsaki, np. trzęsak listkowaty. Mają one bardziej galaretowaty miąższ i są nieregularnie pofałdowane. Występują na różnych drzewach i, podobnie jak uszak, podczas chłodnych, wilgotnych miesięcy. Są uznawane za niejadalne, ale nie są trujące.
Jeśli mamy wątpliwości, co znalezionych grzybów, sprawdźmy wszystkie cechy w atlasie lub skonsultujmy je w dobrej grupie poświęconej grzybom w mediach społecznościowych (pamiętajmy, by zrobić dobrej jakości zdjęcie, najlepiej zgodnie z wytycznymi w regulaminie danej grupy – te profesjonalne je mają). Grzyby można też sprawdzić w lokalnym sanepidzie, choć dyżury mykologów przeważnie są organizowane w „typowym” sezonie grzybowym.
Jak jeść grzyby mun – uszaki bzowe?
Uszaki bzowe nie mają wyrazistego smaku, ale są cenione ze względu na elastyczno-chrząstkowatą konsystencję. Najczęściej kroi się je w paski, które można dusić, smażyć, gotować, a także marynować. Są znakomitym dodatkiem do ryżu, makaronu, zup, zapiekanek, mięs, a także dań kuchni chińskiej i japońskiej. Uszaki bzowe nadają się także do suszenia (przed jedzeniem należy je namoczyć).
Właściwości lecznicze grzybów mun
Grzyby mun są cenione nie tylko w kuchni orientalnej, ale też medycynie. Uszak bzowy ma właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, działa też przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Wzmacnia organizm i łagodzi stres oksydacyjny, ma także pewne właściwości przeciwnowotworowe. Trzeba jednak dodać, że chodzi tu o wyciągi pozyskiwane z tych grzybów.
Wypoczywaj w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?