Domy z bali: cena, wady i zalety. Co należy uwzględnić przed zakupem projektu i budową?

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Domy z baliNajwiększą wadą domu z bali jest jego wysoka cena, dlatego przed wyborem tej technologii przede wszystkim należy się zastanowić, czy będzie nas stać na większy wydatek.
Domy z baliNajwiększą wadą domu z bali jest jego wysoka cena, dlatego przed wyborem tej technologii przede wszystkim należy się zastanowić, czy będzie nas stać na większy wydatek. 123rf.com
Ile kosztuje budowa domu z bali? Jakie są wady i zalety tej technologii oraz co warto wiedzieć przed zakupem projektu i budową? O tym w artykule.

Domy z bali charakteryzują się specyficznym mikroklimatem, są synonimem naturalności i przytulnego wnętrza, a w dodatku oryginalnie wyglądają i dobrze się w nich mieszka. Drewno reguluje poziom wilgotności, przyjemnie pachnie i jest ciepłe. Pomimo tego, że budowanie domów z bali jest dość szybkie, to jest ono drogie. Podstawą jest bowiem dobrej jakości surowiec oraz odpowiednia technologia budowy, a to kosztuje.

Projekt domu z bali – co warto wiedzieć przed budową?

Ze względu na specyfikę materiału budowlanego jakim jest drewno oraz ze względu na technologię budowy z bali, istnieją ograniczenia dotyczące planowania przestrzeni pod budowę. Niezbędna jest wobec tego współpraca wykonawcy oraz architekta specjalizującego się w tego typu rozwiązaniach. Najtańszą i najłatwiejszą opcją jest zakup gotowego projektu w technologii drewnianej. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy projekt można zaadaptować na dom z bali. Przed zakupem wyborem i zakupem projektu warto rozważyć 5 następujących kwestii:

 1. Działka: kupując działkę sprawdź dostęp do mediów, rodzaj gruntu i czy jest to działka budowlana.
 2. Wielkość i styl domu: weź pod uwagę to, ile osób będzie zamieszkiwać dom, przeanalizuj wymagany metraż pomieszczeń, zastanów się, czy planujesz wykorzystać poddasze. Pomyśl także o rozmieszczeniu pomieszczeń względem stron świata. Uwzględnij styl życia domowników i funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń. Dobrym pomysłem jest samodzielne rozrysowanie projektu.
 3. Technologia budowy: zależy ci na oszczędności czy dobrej jakości? Wolisz prostotę czy oryginalność? Udzielenie odpowiedzi na te pytania jest niezbędne, by prawidłowo dobrać technologię wykonania domu, czyli wybór między balem okrągłym, ciosanym lub klejonym.
 4. Finansowanie: najlepiej skorzystaj z wyceny firm wykonawczych, a następnie oceń swoje możliwość finansowe, zastanów się, czy wystarczy ci środków na budowę. Nie ma nic gorszego, niż brak pieniędzy w takcie trwania prac budowlanych, dlatego skonsultuj tę kwestię ze specjalistą.
 5. Zakup projektu: masz do wyboru projekty indywidualne, gotowe lub mieszane, czyli tzw. hybrydy. Po zakupie gotowego projektu pozostaje już tylko adaptacja projektu do działki, czyli wrysowanie projektu w mapę dotyczącą działki z uwzględnieniem przyłączy, drogi itd. Koszt realizacji projektu gotowego wynosi ok. 6 tys. zł. Cena projektu indywidualnego zawiera się w przedziale ok. 10-15 tys. zł.

To może Cię zainteresować: Domy z kontenerów. Ile kosztują? Czy wymagają pozwolenia? Wady i zalety budownictwa kontenerowego 

Domy z bali – konstrukcja


Domy stawiane w Polsce różnią się od się od siebie technologią budowania, a tych można wyróżnić co najmniej kilka. Najbardziej popularna pozostaje niezmiennie technologia murowana, chociaż inwestorzy coraz częściej decydują się też na szkieletową, modułową, prefabrykowaną, czy właśnie z bala.

Ta ostatnia wiąże się niestety z wysokimi kosztami, gdyż wykorzystywany surowiec, czyli lite drewno, powinno być jak najlepszej jakości. Co więcej, budowa domu z bali wymaga specjalistycznej wiedzy i szczegółowości. Najczęściej wykorzystywanym budulcem są sosna, jodła i świerk; o przekroju bali okrągłym, prostokątnym lub kwadratowym. Technologia tego typu wymaga, aby rozkład instalacji był zaplanowany już na etapie projektu. Wszelkie przewody i instalacje powinny przebiegać w stropach, a kable elektryczne ukrywa się między balami, w szczelinach. Fundamenty powstają tak samo, jak w przypadku domów murowanych – na ścianach fundamentowych lub na płycie fundamentowej. Dachy również wykonuje się na wzór budynków tradycyjnych. Ściany działowe z kolei zwykle mają konstrukcję szkieletową drewnianą.
Wyróżnia się dwie najpopularniejsze konstrukcje domów z bali

 • klasyczną,
 • sumikowo-łątkową.
Domy z bali stawia się dość szybko - montaż do stanu surowego trwa zwykle ok. 4 tygodni.
Domy z bali stawia się dość szybko - montaż do stanu surowego trwa zwykle ok. 4 tygodni. Pixabay.com

Konstrukcja klasyczna, zwana też wieńcówką, polega na układaniu bali jeden na drugim. Szerokość poszczególnych elementów często przekracza 20 cm. Ściany ociepla się izolacją umieszczaną od strony zewnętrznej lub wewnętrznej. Można także spotkać ścianę wykonaną z podwójnych bali, między którymi umieszcza się izolację termiczną.

Układ sumikowo-łątkowy opiera się na wykorzystaniu dużo cieńszych bali. Ten rodzaj budownictwa chroni okna i drzwi przed osiadaniem budynku. Łątki to inaczej pionowe słupy, między którymi umieszczane są elementy poziome, czyli sumiki. Konstrukcja tego typu jest stabilna, a jednocześnie daje się łatwo przekształcić lub rozebrać i złożyć ponownie. To dobry wybór dla tych, którzy nie są zdecydowani na ostateczny kształt domu lub planują jego zmianę.

Zobacz też: Budowa domku letniskowego: jakie warunki należy spełnić i jakie są przepisy dotyczące budowy domku rekreacyjnego 

Dom z bali – ile kosztuje? Dlaczego jest taki drogi?

Domy z bali budowane są przez wyspecjalizowane ekipy budowlane, ponieważ wymagają większej precyzji i odpowiedniej wiedzy. Z tego względu są też dużo droższe od domów murowanych. Przybliżony koszt budowy domu murowanego „pod klucz" to 2-2,8 tys. zł za metr kwadratowy, a domu z bali – ok. 2-3,5 tys. zł. Cena zależy od wielu czynników, m.in. stopnia skomplikowania projektu czy stawki proponowanej przez ekipę budowlaną.

Wady i zalety budowania z bali

Największe wady budowania domów z bali to:

 • wysoki koszt wykonania (w porównaniu do technologii murowanej),
 • problemy z osiadaniem budynku,
 • konieczność zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy fachowców,
 • problemy z zachowaniem obowiązujących wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej,
 • konieczność wykonania podwójnych obróbek blacharskich przy kominie,
 • konieczność okresowej konserwacji budynku,
 • budynki z bala nie zawsze wpisują się w estetykę lokalnego krajobrazu.

Do zalet technologii bala drewnianego zalicza się:

 • dobry, naturalny mikroklimat we wnętrzu,
 • ekologiczne rozwiązanie,
 • korzystne parametry cieplne (w zimie ciepło, w lecie przyjemny chłód),
 • odpowiednią szczelność budynku,
 • dobre właściwości akustyczne (brak efektu echo),
 • oryginalny wygląd budynku,
 • krótki czas budowy, bez względu na warunki pogodowe.

Polecany artykuł: Budowa domu – jacy fachowcy i do czego są potrzebni? 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom