Polski rynek najmu ma się dobrze. Chętnie wynajmujemy, mało kupujemy

redakcja.regiodom
Bloki mieszkalne w WarszawiePopyt na wynajmowane mieszkania zwiększył się w stosunku do zeszłego roku o 10–20 proc. (wg Metrohouse oraz domy.pl i szybko.pl). Z jednej strony jest to wynik jesiennego ożywienia rynku najmu. Jednak znaczenie ma też to, że Polacy mają coraz większe problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego.
Bloki mieszkalne w WarszawiePopyt na wynajmowane mieszkania zwiększył się w stosunku do zeszłego roku o 10–20 proc. (wg Metrohouse oraz domy.pl i szybko.pl). Z jednej strony jest to wynik jesiennego ożywienia rynku najmu. Jednak znaczenie ma też to, że Polacy mają coraz większe problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego. mk
Zdolność kredytowa Polaków topnieje, spada koniunktura i rośnie liczba osób migrująca za pracą. Z tych powodów coraz rzadziej decydujemy się na zakup mieszkania. Wolimy więc mieszkać na „cudzym" i częściej wynajmujemy lokum.

Jak wynika z danych Home Broker w sierpniu zawarto o jedną piątą więcej transakcji najmu niż w lipcu i dwukrotnie więcej niż jeszcze w czerwcu tego roku.

Dlaczego kupujemy coraz mniej mieszkań

– Popyt na mieszkania hamują m.in. doniesienia z rynków finansowych, przez co zadłużamy się dużo ostrożniej niż jeszcze kilka lat temu. Nietrudno zauważyć też, że rynek kredytów hipotecznych nie rozwija się tak jak jeszcze w 2011 roku. Istotne zmiany, które wprowadziła rekomendacja S, a także zmniejszenie współczynnika obciążenia dochodu w przypadku kredytów walutowych odbijała się negatywnie na zdolności kredytowej Polaków – komentuje Michał Krajkowski Dom Kredytowy Notus, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).

Zobacz również: Mieszkania do wynajęcia – ogłoszenia

Wynajęcie mieszkania kosztuje nas coraz więcej

Tymczasem rynek najmu zaczyna kwitnąć, choć niekoniecznie odbywa się to z pozytywnym skutkiem dla najemców. Pod koniec wakacji ceny były już wyższe niż przed rokiem m.in. Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Toruniu i Szczecinie (wynika z danych Metrohouse, domy.pl i szybko.pl). Rekordy bije Warszawa, w której koszt wynajęcia kawalerki to średnio 1550 zł miesięcznie.

– Wraz z jesiennym wzrostem popytu na wynajmowane mieszkania zaczynają rosnąć ceny najmu, które w naszym kraju i tak są już na wysokim poziomie w porównaniu do Europy Zachodniej. Przykładowo w Warszawie singiel musi przeznaczyć prawie połowę swoich zarobków na wynajem kawalerki i aż 60 procent wynagrodzenia na mieszkanie dwupokojowe – komentuje Bartosz Turek, Home Broker.

Lepiej wynająć lokum czy kupić własne mieszkanie?

Z danych Eurostatu wynika, że obecny koszt wynajmu mieszkania w Polsce dla dwuosobowego gospodarstwa domowego wciąż należy do najwyższych w Europie i sięga aż 30% ogółu wydatków. Daje to nam przedostatnie miejsce na Starym Kontynencie. Jednak te statystyki nie zniechęcają nas do wynajmowania mieszkań.

Warto przeczytać: Boom na rynku najmu. Pamiętaj o odpowiednich zapisach w umowie 

– Stajemy się coraz bardziej mobilnym społeczeństwem i zaczynamy zmieniać miejsce zamieszkania w poszukiwaniu pracy (lub wcześniej na czas studiów), dlatego wygodniej nam wynajmować mieszkanie niż kupować je na lata. Często decydują też realia – opłata za wynajem jest cały czas tańsza od sumy wydatków na ratę kredytu i opłaty eksploatacyjne. Jednak, co ważne w przypadku spłaty kredytu budujemy własny majątek. Dlatego też, jeśli w dłuższej perspektywie czasu chcemy osiedlić się w jednym miejscu. najbardziej korzystny jest zakup własnej nieruchomości, nawet kosztem pewnych wyrzeczeń. Tym bardziej, że ceny najmu zmieniają się i raczej wzrastają, a rata kredytu w złotym pozostanie relatywnie stała – uważa Bartosz Turek.

Bliski koniec Rodziny na swoim

Pod koniec roku eksperci przewidują jednak ożywienie na rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości ze względu na wygaszany program Rodzina na swoim.

– Wnioski o przyznanie kredytu z dopłatą w rządowym programie „RnS" można składać już tylko do końca roku, dlatego wiele osób przyśpieszy decyzję o zakupie mieszkania. Ubiegając się o kredyt z dopłatą warto jednak pamiętać o warunkach ich przyznawania. O kredyt mogą ubiegać się nie tylko małżeństwa, ale również jednoosobowe gospodarstwa domowe, czyli single. Powierzchnia kupowanego mieszkania przez singla nie może przekroczyć 50 m2, a dopłata obejmuje w takim przypadku 30 m2, dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci odpowiednio metraż ten wynosi 75 m2 i 50 m2 oraz 140 i 70 m2 dla kupujących lub budujących dom – podsumowuje Michał Krajkowski. 

Warto wiedzieć: Mieszkanie dla młodych za Rodzinę na swoim 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

TK Lighting 2971

TK Lighting 2971

69,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie