Spis treści
- Na co najczęściej skarżą się członkowie wspólnot mieszkaniowych? Bardzo wysoki fundusz remontowy i brak transparentności
- Problemy z remontami części wspólnych w blokach mieszkalnych
- Co najbardziej irytuje lokatorów zrzeszonych we wspólnotach mieszkaniowych?
- Polacy lubią narzekać, ale co robią, żeby zmienić sposób zarządzania wspólnotą mieszkaniową?
Na co najczęściej skarżą się członkowie wspólnot mieszkaniowych? Bardzo wysoki fundusz remontowy i brak transparentności
Właściciele mieszkań zrzeszeni we wspólnotach mieszkaniowych najbardziej narzekają na wysokie opłaty, które ich zdaniem nie są adekwatne do panujących obecnie realiów. 24,9% lokatorów, wśród których przeprowadzono badanie, twierdzi, że fundusz remontowy nie powinien aż tak drenować ich portfeli.
– Fundusz remontowy zatwierdzony jest przez właścicieli lokali wspólnoty na podstawie uchwały, zatem mają oni realny wpływ na jego wysokość. Stawka uzależniona jest od aktualnej sytuacji rynkowej. Wysoki poziom inflacji, wzrost kosztów energii oraz cen materiałów eksploatacyjnych znajdują odzwierciedlenie w wysokości opłat z tego tytułu – komentuje dr inż. Alicja Gębczyńska z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, specjalista rynku nieruchomości.
Co czwarty respondent nie jest zadowolony ze sposobu, w jaki wydatkowane są pieniądze na naprawy i remonty części wspólnych. Lokatorzy narzekają też na brak transparentności w tej kwestii (ok. 15% ankietowanych).
– To właściciele lokali decydują, jaki remont chcą przeprowadzić w danym roku kalendarzowym i powinni decydować o jego wysokości. Jednak podjęta przez nich uchwała nie zawsze wskazuje wynagrodzenia za wykonanie robót. W takiej sytuacji o tym już samodzielnie rozstrzyga zarząd wspólnoty, co z pewnością w niektórych przypadkach może rodzić sytuacje konfliktowe. Z kolei brak transparentności w kwestii wydatkowania środków wspólnoty jest problemem marginalnym, który często wynika z tego, że właściciele rzadko interesują się takimi szczegółami – komentuje radca prawny, mec. Bartosz Frączyk.
Problemy z remontami części wspólnych w blokach mieszkalnych
Co dziesiąty ankietowany skarży się, że remonty w jego bloku są przeprowadzane zbyt opieszale lub bez sprecyzowanego harmonogramu, co generuje liczne opóźnienia i chaos oraz jest bardzo uciążliwe. Zdaniem 6,1% lokatorów firmy administrujące nieruchomościami źle wywiązują się z nałożonych na nie obowiązków.