Wysokie raty kredytów to zmora. Jak radzić sobie z drogim kredytem i nie pójść z torbami? Poznaj sposoby, które ułatwią spłatę ogromnych rat

Osoby spłacające kredyty mieszkaniowe o oprocentowaniu zmiennym skarżą się na coraz wyższe raty i obawiają się, czy za chwilę zdołają systematycznie je regulować. A to już ósma i na pewno nie ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym roku. W tej sytuacji warto rozważyć rozwiązania sugerowane przez UOKiK.
Osoby spłacające kredyty mieszkaniowe o oprocentowaniu zmiennym skarżą się na coraz wyższe raty i obawiają się, czy za chwilę zdołają systematycznie je regulować. A to już ósma i na pewno nie ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym roku. W tej sytuacji warto rozważyć rozwiązania sugerowane przez UOKiK. bialasiewicz/123RF.com
Już ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych mocno uderzyła po kieszeniach wielu kredytobiorców. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny w tym roku ogłosiła wzrost stóp, tym razem o 75 punktów bazowych (0,75 pp). Pamiętajmy, że to nie jest koniec podwyżek, co dla kredytobiorców oznacza znaczny wzrost miesięcznych rat kredytów hipotecznych. Osoby, które już teraz mają problem ze spłatą zobowiązań, z niecierpliwością czekają na obiecaną pomoc od rządu. Jednak już teraz warto skorzystać z rozwiązań, które znacznie obniżą szybujące raty. Przedstawiamy rozwiązania sugerowane przez UOKiK, które mogą przynieść dużą ulgę kredytobiorcom.

Spis treści

Częściowa nadpłata lub spłata kredytu hipotecznego

Kredytobiorcy, którzy mają oszczędności, powinni poważnie rozważyć częściową spłatę zobowiązania kredytowego, która spowoduje odczuwalne dla kieszeni obniżenie comiesięcznych rat lub skrócenie okresu kredytowego, ponieważ zmniejsza się wysokość zobowiązania wobec banku oraz należne odsetki. Osoby, które wzięły kredyt hipoteczny o zmiennym oprocentowaniu po 22.07.2017, muszą mieć świadomość, że bank ma prawo pobrać opłatę za przedterminową spłatę przed upływem trzech lat od podpisania umowy (nie więcej niż 3% od spłacanej kwoty).

Oczywiście warto to robić z rozwagą i nie pozbywać się całego zapasu gotówki. Powinno się zostawić część odłożonej kwoty na wypadek pojawienia się nieprzewidzianych wydatków (np. awaria samochodu, zepsuta lodówka), czy zdarzeń losowych (np. choroba, utrata pracy, zalanie mieszkania).

– W sytuacji rosnących stawek procentowych WIBOR używanych w kredytach hipotecznych, spłata rat może być dla niektórych osób coraz większym obciążeniem. Znaczącą ulgą może być skorzystanie z szeregu narzędzi wsparcia, które gwarantują polskie przepisy. Mogą one mieć duże znaczenie szczególnie dla tych grup kredytobiorców hipotecznych, dla których spłata rat kredytu hipotecznego stanowi poważne obciążenie budżetu domowego – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Skorzystanie z wakacji kredytowych

Ustawowe wakacje kredytowe to rozwiązanie, które pojawiło się w pakiecie ustaw powstałych na czas pandemii z inicjatywy UOKiK i nadal obowiązuje. Mogą z nich skorzystać kredytobiorcy hipoteczni, którzy stracili pracę lub podstawowe źródło dochodu. Polega na możliwości zawieszenia spłat zobowiązania wobec banku do maksymalnie trzech miesięcy. Niektóre banki wyszły kredytobiorcom naprzeciw i umożliwiają przerwę w regulacji zobowiązań kredytowych nawet przez okres 6 miesięcy.

Na okres zamrożenia regulacji zobowiązania kredytowego bank nie może naliczać dodatkowych odsetek i innych kosztów. W okresie zawieszenia spłaty rat kredytu kredytobiorca nadal jest dłużnikiem, a nieuiszczone przez kilka miesięcy raty i tak musi oddać kredytodawcy. Przesunięcie w czasie terminu spłaty kredytu hipotecznego może się niestety wiązać ze wzrostem jego kosztów, ale nie powinien być znaczący.

Zmiana oprocentowania kredytu hipotecznego ze zmiennego na stałe

Warto również podjąć próbę negocjacji z bankiem warunków umowy mającą na celu zmianę oprocentowania ze zmiennego na stałe. Najczęściej banki gwarantują niezmienność oprocentowania przez okres pięciu lat. Trzeba jednak mieć świadomość, że okresowe stałe oprocentowanie z reguły jest wyższe niż poziom WIBOR, ale rekompensuje to gwarancja, że kwota raty przez kolejne lata nie ulegnie zmianie. Musimy mieć też z tyłu głowy, że w pewnym momencie stopy procentowe mogą zacząć maleć. Warto więc przeanalizować wszelkie za i przeciw, zanim podpiszemy aneks do umowy kredytowej.

Negocjacja z bankiem obniżenia marży kredytu hipotecznego

Żeby ratować się przed wysokimi kosztami kredytu hipotecznego, warto spróbować negocjować z bankiem ustaloną w umowie wysokość marży kredytowej. Jeśli wartość kredytowanej nieruchomości wzrosła i spłaciliśmy część zadłużenia, automatycznie zmniejszył się nam wskaźnik LTV (wysokość zadłużenia do wartości nieruchomości), co oznacza mniejsze ryzyko kredytowe dla banku. Jest to więc istotna przesłanka do negocjacji marży.

Jeśli nie uzyskamy od kredytodawcy zadowalającej obniżki marży, możemy przenieść kredyt do innego banku, ale jest to dosyć uciążliwe i wiąże się z dodatkowymi kosztami, więc powinniśmy dobrze przemyśleć taką decyzję.

Wydłużenie okresu spłaty kredytu

Wysokie raty kredytowe możemy też obniżyć wydłużając okres kredytowania. Wystarczy złożyć w banku stosowny wniosek. Jeśli kredytodawca wyrazi na to zgodę, będzie trzeba podpisać aneks do umowy kredytowej i może się to wiązać się z dodatkową opłatą. Trzeba jednak mieć świadomość, że mimo iż rata trochę zmaleje, wzrosną odsetki czyli koszty kredytu podniosą się.

Niestety nic nie wskazuje na to, że inflacja w Polsce nagle gwałtownie wyhamuje i poprawią się wskaźniki gospodarcze, by Rada Polityki Pieniężnej mogła zrezygnować z kolejnych podwyżek stóp procentowych. Dlatego warto już teraz pomyśleć, czy nie skorzystać z rozwiązań sugerowanych konsumentom przez UOKiK.

Meble do Twojego salonu

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom