Chcesz żyć bez kredytu hipotecznego i wysokich rat? Jest na to sposób. Sprawdź, jak się mieszka w wynajętym lokum

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Osoby decydujące się na wynajem mieszkania cenią sobie przede wszystkim swobodę. Mogą pozwolić sobie  na odpowiedni metraż lokum i dobrą lokalizację, nie ponosząc ryzyka związanego z zaciągnięciem kredytu.
Osoby decydujące się na wynajem mieszkania cenią sobie przede wszystkim swobodę. Mogą pozwolić sobie na odpowiedni metraż lokum i dobrą lokalizację, nie ponosząc ryzyka związanego z zaciągnięciem kredytu. belchonock/123RF.com
Jakie są zalety wynajmu mieszkania? Czy wynajem lokum ma jakieś minusy? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźliśmy w raporcie „Rynek wynajmu w Polsce 2022” przygotowanym przez firmę analityczno-badawczą Zymetria na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Dowiesz się z niego m.in., jakie są powody decyzji o wynajmie mieszkania, czy najemcy mają zwierzęta i kto najchętniej wynajmuje lokum.

Spis treści

Kto najczęściej wynajmuje mieszkanie?

Według raportu najemcą jest najczęściej osoba będąca w związku. Co druga z nich ma przynajmniej jedno dziecko. Singlem jest natomiast zaledwie jeden na dziesięciu najemców.

Na najem prywatny decydują się ludzie młodsi (do 34. roku życia), tj. ok. 61 procent respondentów – i tu nieco przeważają kobiety. Co drugi najemca ma czworonoga, a w większości przypadków jest to pies (ok. 70%).

Natomiast osoby po 34. roku życia preferują najem instytucjonalny – PRS (z ang. Private Rented Sector), rzadko mieszkają z dziećmi i aż 75 procent z nich stanowią kobiety. Tylko co czwarty z respondentów mieszka ze zwierzakiem. W 42 procentach przypadków jest to kot, a 52% posiada psa. Najemcy PRS są zdecydowanie bardziej zadowoleni z lokalizacji i standardu mieszkania oraz infrastruktury niż najemcy prywatni. Zdecydowanie wyżej oceniają też sposób załatwienia formalności, przejrzystość zasad wynajmu i wysokość czynszu w stosunku do jakości lokum.

Dlaczego Polacy decydują się na wynajem mieszkań?

Osoby decydujące się na wynajem mieszkania cenią sobie przede wszystkim swobodę. Mogą pozwolić sobie na odpowiedni metraż lokum czy dobrą lokalizację, jednocześnie nie ponosząc ryzyka związanego z zaciągnięciem kredytu (ok. 26% badanych) i podwyżkami stóp procentowych. W każdej chwili mogą zmienić miejsce zamieszkania, bo nie są związani z bankiem na długie lata. Młodzi najemcy nie chcą już spędzać całego życia w jednej lokalizacji, jak ich dziadkowie czy rodzice, bo cenią sobie dowolność w podejmowaniu decyzji o zmianie miejsca zamieszkania (ok. 23% respondentów).

Co trzecia osoby biorąca udział w badaniu, która korzysta z najmu instytucjonalnego, zdecydowała się na to rozwiązanie, ponieważ przeprowadziła się do z innego miasta m.in. w związku ze zmianą pracy.

Chcesz żyć bez kredytu hipotecznego i wysokich rat? Jest na to sposób. Sprawdź, jak się mieszka w wynajętym lokum
Raport „Rynek wynajmu w Polsce 2022” firmy Zymetria

Jakie są plusy i minusy wynajmu?

Jako jedną z głównych zalet prywatnego wynajmu mieszkania ankietowani wymieniali wspomnianą wcześniej możliwość ewentualnej łatwej zmiany miejsca zamieszkania (38% osób). W takiej sytuacji mogą szybko modyfikować lokalizację w zależności od tego, czy w danym momencie zależy im na mieszkaniu w ścisłym centrum, czy np. bliżej uczelni lub pracy. Drugim istotnym czynnikiem była możliwość błyskawicznego usamodzielnienia się (31% respondentów).

Najemcy instytucjonalni chwalą sobie m.in.:

  • dogodną lokalizację (44% ankietowanych), która zapewnia komfort załatwiania codziennych spraw,
  • możliwość życia w atrakcyjnej części miasta (24%),
  • bliskość terenów zielonych (21%).

Najwięcej wad dostrzegli najemcy, który korzystają z najmu prywatnego. Podstawowym minusem okazał się obowiązek wpłaty kaucji i związane z tym obawy o późniejsze odzyskanie tych pieniędzy od właściciela (aż 32% wynajmujących). Martwili się też, że w przypadku powstania w mieszkaniu uszkodzeń zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami (30% ankietowanych). Jedna na trzy osoby skarżyła się, że nie może urządzić mieszkania według własnych preferencji. W przypadku najmu instytucjonalnego te trzy wymienione czynniki wynosiły odpowiednio 30, 16 i 12 procent.

Chcesz żyć bez kredytu hipotecznego i wysokich rat? Jest na to sposób. Sprawdź, jak się mieszka w wynajętym lokum
Raport „Rynek wynajmu w Polsce 2022” firmy Zymetria

Pracuj wygodnie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom