Ziemia do jukk, dracen i roślin o ozdobnych liściach praktycznie w niewielkim stopniu rożni się składem od ziemi uniwersalnej, stosowanej do większości domowych roślin doniczkowych. Taka nazwa to raczej "chwyt marketingowy".
Zobacz: Jak przygotować podłoże w ogrodzie
Są jednak rośliny, które wymagają specjalnego rodzaju podłoża. Należą do nich:
- paprocie
- storczyki
- cytrusy
- bonsai
- iglaki
- rośliny kwitnące
Paprocie wymagają podłoża o wyższej kwasowości, czyli niższym PH. Podobne wymagania glebowe mają iglaki, dla których idealne podłoże, powinno mieć PH sięgające ok. 5,5. Innym rozwiązaniem może być mieszanie torfu kwaśnego z ziemią pod iglaki. Kwaśnego podłoża wymagają też wrzosy.
Odpowiednie podłoże dla storczyków to mieszanina zawierająca m.in. keramzyt i korę, który nie jest tak zbita jak ziemia i pozwala na swobodny rozwój roślin.
Podłoże do roślin kwitnących, jak pelargonie czy surfinie, powinno zawierać w swoim składzie więcej związków pokarmowych, szczególnie potasu, wpływających na intensywność kwitnienia.
Zobacz: Jak uprawiać diffenbachię
Na rynku dostępne są coraz bardziej wyspecjalizowane rodzaje podłoża przeznaczone do konkretnych roślin: kwitnących, pelargonii, róż, kaktusów. Ich ceny są zróżnicowane, zależnie od przeznaczenia, składu i ilości. Najtańsze są mieszanki uniwersalne, a najdroższe specjalistyczne.
- Wybierajmy podłoże w renomowanych sklepach i niekoniecznie najtańsze, jeśli chcemy żeby nasze rośliny wyglądały ładnie i były zdrowe - poleca Maciej Krysta z Centrum Ogrodniczego "Zielono Mi" w Opolu. Pytany, o to jak rozpoznać "dobrą ziemię", odpowiada, że niestety, dopiero po zasadzeniu w niej roślin możemy się przekonać o jej wartości, stąd ważny jest wybór odpowiedniej.
Ostatnio na rynku pojawiły się też podłoża z długoterminowo działającym nawozem, ale zdaniem ekspertów stosowanie ich wiąże się z pewnym ryzykiem nawóz bowiem zaczyna uwalniać się pod wpływem wilgoci, co trwa 6 miesięcy, a jeśli nie korzystają z niego rośliny to jego stężenie może być zbyt duże. Lepszym rozwiązaniem jest samodzielne dodanie nawozu.
Zobacz: Rośliny doniczkowe dla początkujących
Dodatki do podłoży:
- żele dodawane do ziemi, które powodują zwiększanie chłonności podłoża, bo magazynują wodę
- szczepionki mikoryzowe, zawierające grzyby, które żyją w symbiozie z systemem korzeniowym rośliny. Podaje się je strzykawką do gleby w okolicach korzeni. Dzięki temu zwiększa się możliwość pobierania wody nawet 1000-krotnie
- posypka keramzytowa, wysypywana na dnie doniczki sprawia, że nawet w przypadku nadmiernego podlewania korzenie nie gniją, bowiem keramzyt to kuleczki z wypalonej glinki, które mają właściwości wchłaniania i oddawania wody. - Dno doniczki należy wysypać 2-3centymetrową warstwa keramzytu - zaleca Maciej Krysta z Centrum Ogrodniczego "Zielono Mi z Opola. - Można nim także pokryć podłoże na wierzchu doniczki, ale wówczas trudno jest sprawdzić, czy roślinie nie brakuje wody.
- wióry kokosowe dodawane do podłoża sprawiają, że jest ono lżejsze i lepiej oddycha
- perlit - minerał kwarcowy wyglądem przypominające małe białe kamyczki, które zwiększają pulchność ziemi, ale nie zwiększają jej chłonności
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?