Podłoża do uprawy roślin w pojemnikach i dodatki. Poradnik

Edyta Hanszke
kwiatyZiemia do petunii podobnie jak do innych roślin kwitnących wzbogacona jest w odpowiednie składniki odżywcze. Ma także taką strukturę, która magazynuje wodę i ogranicza wysychanie podłoża.
kwiatyZiemia do petunii podobnie jak do innych roślin kwitnących wzbogacona jest w odpowiednie składniki odżywcze. Ma także taką strukturę, która magazynuje wodę i ogranicza wysychanie podłoża. galiaig /sxc.hu
Większość roślin doniczkowych preferuje podłoże uniwersalne, ale są wyjątki. Na przykład paprocie wymagają kwaśniejszej gleby, a storczyki - które w naturalnych warunkach nie rosną w ziemi - specjalnego podłoża.

Ziemia do jukk, dracen i roślin o ozdobnych liściach praktycznie w niewielkim stopniu rożni się składem od ziemi uniwersalnej, stosowanej do większości domowych roślin doniczkowych. Taka nazwa to raczej "chwyt marketingowy".

Zobacz: Jak przygotować podłoże w ogrodzie

Są jednak rośliny, które wymagają specjalnego rodzaju podłoża. Należą do nich:

  • paprocie
  • storczyki
  • cytrusy
  • bonsai
  • iglaki
  • rośliny kwitnące

Paprocie wymagają podłoża o wyższej kwasowości, czyli niższym PH. Podobne wymagania glebowe mają iglaki, dla których idealne podłoże, powinno mieć PH sięgające ok. 5,5. Innym rozwiązaniem może być mieszanie torfu kwaśnego z ziemią pod iglaki. Kwaśnego podłoża wymagają też wrzosy.  

Odpowiednie podłoże dla storczyków to mieszanina zawierająca m.in. keramzyt i korę, który nie jest tak zbita jak ziemia i pozwala na swobodny rozwój roślin.

Podłoże do roślin kwitnących, jak pelargonie czy surfinie, powinno zawierać w swoim składzie więcej związków pokarmowych, szczególnie potasu, wpływających na intensywność kwitnienia.

Zobacz: Jak uprawiać diffenbachię

Na rynku dostępne są coraz bardziej wyspecjalizowane rodzaje podłoża przeznaczone do konkretnych roślin: kwitnących, pelargonii, róż, kaktusów. Ich ceny są zróżnicowane, zależnie od przeznaczenia, składu i ilości. Najtańsze są mieszanki uniwersalne, a najdroższe specjalistyczne.  

- Wybierajmy podłoże w renomowanych sklepach i niekoniecznie najtańsze, jeśli chcemy żeby nasze rośliny wyglądały ładnie i były zdrowe - poleca Maciej Krysta z Centrum Ogrodniczego "Zielono Mi" w Opolu. Pytany, o to jak rozpoznać "dobrą ziemię", odpowiada, że niestety, dopiero po zasadzeniu w niej roślin możemy się przekonać o jej wartości, stąd ważny jest wybór odpowiedniej. 

Ostatnio na rynku pojawiły się też podłoża z długoterminowo działającym nawozem, ale zdaniem ekspertów stosowanie ich wiąże się z pewnym ryzykiem nawóz bowiem zaczyna uwalniać się pod wpływem wilgoci, co trwa 6 miesięcy, a jeśli nie korzystają z niego rośliny to jego stężenie może być zbyt duże. Lepszym rozwiązaniem jest samodzielne dodanie nawozu.  

Zobacz: Rośliny doniczkowe dla początkujących

Dodatki do podłoży:

  • żele dodawane do ziemi, które powodują zwiększanie chłonności podłoża, bo magazynują wodę
  • szczepionki mikoryzowe, zawierające grzyby, które żyją w symbiozie z systemem korzeniowym rośliny. Podaje się je strzykawką do gleby w okolicach korzeni. Dzięki temu zwiększa się możliwość pobierania wody nawet 1000-krotnie
  • posypka keramzytowa, wysypywana na dnie doniczki sprawia, że nawet w przypadku nadmiernego podlewania korzenie nie gniją, bowiem keramzyt to kuleczki z wypalonej glinki, które mają właściwości wchłaniania i oddawania wody. - Dno doniczki należy wysypać 2-3centymetrową warstwa keramzytu - zaleca Maciej Krysta z Centrum Ogrodniczego "Zielono Mi z Opola. - Można nim także pokryć podłoże na wierzchu doniczki, ale wówczas trudno jest sprawdzić, czy roślinie nie brakuje wody.
  • wióry kokosowe dodawane do podłoża sprawiają, że jest ono lżejsze i lepiej oddycha
  • perlit - minerał kwarcowy wyglądem przypominające małe białe kamyczki, które zwiększają pulchność ziemi, ale nie zwiększają jej chłonności 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom