Pękający tynk w mieszkaniu - jak pozbyć się rys ze ściany

Anna Chreptowicz
Pęknięty tynkPękający tynk w mieszkaniu - jak pozbyć się rys ze ściany
Pęknięty tynkPękający tynk w mieszkaniu - jak pozbyć się rys ze ściany mk
Kiedy na ścianie naszego mieszkania zauważymy pęknięcie, zastanawiamy się przede wszystkim nad dwiema rzeczami. Po pierwsze – co je spowodowało, a po drugie – jak je skutecznie usunąć. Jest również trzecia kwestia – każda tego typu wada znacząco szpeci wnętrze naszego lokum.

Na szczęście nie wszystkie pęknięcia muszą od razu świadczyć o wadzie budynku, w którym mieszkamy. Większość z nich jesteśmy w stanie bez problemu usunąć sami. Jak zrobić to najskuteczniej?

Drobne rysy usuniesz najprościej

Chcąc się pozbyć niewielkiej rysy na ścianie, wystarczy nam jedynie masa szpachlowa, która jest dostosowana do rodzaju tynku, który pokrywa ściany naszego mieszkania (w nowych mieszkaniach najczęściej gipsowa). Pamiętajmy o tym, że nie każda masa nadaje się do każdego rodzaju tynku. Inne masy zalecane są do naprawiania tynków gipsowych, a inne do tynków cementowo-wapiennych. Informacje na temat przeznaczenia masy szpachlowej można znaleźć na jej opakowaniu.

Zobacz również: Sposoby na wyrównanie ścian w mieszkaniu

Na początku rysa powstała na tynku musi zostać poszerzona, najlepiej za pomocą metalowej szpachli. Drugim krokiem jest dokładne wygładzenie i oczyszczenie obrzeży rysy. Powinniśmy oczyścić je dokładnie z pozostałości farby i uszkodzonego tynku. W tym celu najlepiej użyć trzech narzędzi – na początek szpachli, następnie drucianej szczoteczki, a na koniec drobnoziarnistego papieru ściernego. Dzięki temu zyskamy pewność, że brzegi zostały odpowiednio oczyszczone.

Kolejnym krokiem jest usunięcie pyłu, który z pewnością pojawi się w szczelinie. Jeśli jest ona niewielka, wystarczy przetrzeć ją pędzelkiem. Do większej szczeliny można użyć odkurzacza, który o wiele dokładniej oczyści wnętrze pęknięcia.

Następnie szczelina powinna być dokładnie zagruntowana. W tym celu musimy kupić specjalny preparat gruntująco-wzmacniający, który znacząco poprawi przyczepność nawierzchni. Możemy go nanieść zwykłą gąbką.

Jeśli powstała na ścianie rysa ma więcej niż 2 mm, powinniśmy dodatkowo nakleić na nią specjalną taśmę reperacyjną wykonaną z włókna szklanego. Taśma zadziała niczym plaster i zagwarantuje, że pęknięcie nie pojawi się na nowo. Następnie na naklejoną taśmę wklepujemy w głąb rysy zaprawę szpachlową. Nadmiar zaprawy wygładzamy szpachlą, tak by powstała idealnie równa powierzchnia. Całość zostawiamy do wyschnięcia. Na koniec zostaje nam już tylko szlifowanie papierem ściernym nadmiaru zaprawy, pomalowanie i gotowe. Najczęściej po zaszpachlowaniu, by poprawki nie były widoczne, konieczne jest pomalowanie całej ściany lub pomieszczenia.

"Test" na głębsze pęknięcia tynku

Głębsze pęknięcia z reguły pojawiają się w takich miejscach, jak naroża drzwi albo okien. Przeważnie biegną po skosie ku górze lub ku dołowi do narożnika. Tego typu rysy mogą również powstać w miejscach połączeń różnych materiałów, na przykład ceramiki i płyt gipsowo-kartonowych – wówczas nie są niebezpieczne. Jednak równie dobrze mogą być spowodowane źle wykonanymi fundamentami albo zmianami warunków wodno-gruntowych i tu do ich usunięcia będzie już potrzebny specjalista.

Jak sprawdzić, czy głęboka rysa nadaje się do samodzielnej naprawy? Wystarczy, że zaszpachlujemy jej fragment i zostawimy na kilkanaście dni do obserwacji. Jeżeli po tym czasie pęknięcie pojawi się na nowo, jest to znak, że w mieszkaniu konieczna jest ekspertyza inżyniera-konstruktora. Dopiero po jej wyniku, a także po usunięciu przyczyny będziemy mogli je zlikwidować. Jeśli po kilkunastodniowym teście nałożona przez nas zaprawa nie popęka, możemy sami zabrać się do usunięcia szpetnego pęknięcia zgodnie ze wcześniejszą instrukcją. 

Przeczytaj również: Dlaczego ściany w mieszkaniu pękają? 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom