Malowanie elewacji domu krok po kroku

redakcja.regiodom, Malfarb
Malowanie elewacji domuMalowanie elewacji domu to inwestycja na co najmniej kilka lat. Dlatego zamiast od razu kupować w sklepie upatrzony kolor, lepiej sprawdzić go na kilka sposobów. Najpierw dobrze jest przyjrzeć się sklepowemu wzornikowi w naturalnym oświetlaniu (sztuczne światło lamp zazwyczaj „przekłamuje” barwy). Następnie zaopatrzmy się w tester i przeprowadźmy próbne wymalowanie, aby zobaczyć, jak kolor będzie prezentował się w rzeczywistych warunkach, a także na większej powierzchni. Na koniec zaś obejrzyjmy kolor z kilku odległości i sprawdźmy, jak postrzegamy ją z różnych dystansów.
Malowanie elewacji domuMalowanie elewacji domu to inwestycja na co najmniej kilka lat. Dlatego zamiast od razu kupować w sklepie upatrzony kolor, lepiej sprawdzić go na kilka sposobów. Najpierw dobrze jest przyjrzeć się sklepowemu wzornikowi w naturalnym oświetlaniu (sztuczne światło lamp zazwyczaj „przekłamuje” barwy). Następnie zaopatrzmy się w tester i przeprowadźmy próbne wymalowanie, aby zobaczyć, jak kolor będzie prezentował się w rzeczywistych warunkach, a także na większej powierzchni. Na koniec zaś obejrzyjmy kolor z kilku odległości i sprawdźmy, jak postrzegamy ją z różnych dystansów. Malfarb
Jak odnowić elewację domu? Najprostszym sposobem jest malowanie. Poprawa wyglądu fasady domu nie jest zadaniem karkołomnym i można zrealizować ją samodzielnie. Radzimy, jak przygotować podłoże, dobrać farbę i pomalować elewację.

Przed rozpoczęciem prac malarskich należy ocenić stan podłoża. Powinno ono być trwałe, bez pęknięć i zawilgoceń.
– Ustalenie, czy kondycja elewacji jest wystarczająco dobra nie należy do najtrudniejszych. Wystarczą ogólne oględziny, aby podjąć decyzję o malowaniu. Rysy i pęknięcia można naprawić za pomocą uniwersalnej zaprawy murarskiej lub kleju do systemów dociepleń. Głębsze uszczerbki, które dotyczą izolacji, np. styropianu, należy uzupełnić tym samym materiałem, a następnie zabezpieczyć strukturę za pomocą zaprawy i siatki zbrojącej. Ponadto, należy oczyścić miejsca, w których poprzednia warstwa farby odspaja się lub pyli. Jeśli farba na całej elewacji jest uszkodzona, należy bezwzględnie ją usunąć – tłumaczy Mariusz Szubert, manager marki Malfarb, PPG Deco Polska.

Przeczytaj również: Jak sprawdzić jakość farby elewacyjnej

Przed malowaniem należy oczyścić fasadę z zanieczyszczeń: kurzu, pleśni oraz mchów. Zielony nalot trzeba usunąć przy użyciu biocydów, czyli gotowych preparatów zwalczających grzyby pleśniowe. W przypadku trudności z usunięciem nalotu można posłużyć się szczotką drucianą i wodą pod ciśnieniem z dodatkiem detergentu. Następnie należy zagruntować podłoże preparatem dopasowanym do rodzaju farby elewacyjnej. Wszelkiego rodzaju impregnaty są niezbędne ponieważ zwiększają przyczepność środka finalnego i redukują jego chłonność, co przyczynia się do dużo niższego zużycia produktów dekoracyjnych, a także równomiernego pokrycia kolorem malowanej elewacji.

Dobór ilości i rodzaju farby do malowania elewacji

Farbę elewacyjną należy dobrać odpowiednio do podłoża, dlatego przed jej zakupem trzeba upewnić się, jaki rodzaj tynku i farby jest nałożony na fasadę. Ustalenie ich parametrów jest bardzo istotne, ponieważ rodzaj farby wpływa na trwałość oraz odporność nowej struktury i decyduje o paroprzepuszczalności całej ściany. Paroprzepuszczalność jest szczególnie istotna w miejscach, gdzie mamy do czynienia z dużą wilgotnością. Farba o wysokim współczynniku paroprzepuszczalności zapewnia dobre „oddychanie" ścian, czyli umożliwia skuteczne odprowadzanie nadmiaru pary wodnej ze ścian. 

Radzimy: Kiedy i dlaczego warto ocieplić dom 

– Z reguły farbę elewacyjną kupuje się zgodnie z zasadą: „jaki rodzaj tynku, taka farba", ale możliwości jest więcej. Tak więc, jeśli chcemy przemalować elewację lub pomalować tynk cienkowarstwowy z powodzeniem możemy stosować farbę akrylową oraz farby silikonowe. Z kolei paroprzepuszczalnymi farbami silikatowymi pokrywa się nie tylko podłoża silikatowe, lecz też podłoża wcześniej niemalowane – tynki mineralne, cementowe i cementowo-wapienne. Wspomniane farby są odporne na szorowanie i zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki czemu utrzymanie wymalowanej powierzchni w czystości jest łatwiejsze – dodaje Mariusz Szubert. 

PodłożeRodzaj farby elewacyjnej
tynk mineralny/cementowy, cegła, beton farba silikatowa, farba silikatowo-silikonowa, farba akrylowa, farba silikonowa, farba wapienna, farba cementowa 
tynk silikatowyarba silikatowa, farba silikatowo-silikonowa 
tynk akrylowyfarba akrylowa, farba silikonowa 

Kolor farby elewacyjnej ma znaczenie

Wiele osób uważa, że kolor domu to sprawa czysto prywatna. Jednak do tej kwestii warto podchodzić z rozwagą. Dlaczego?

– Fasada domu pomalowana na odcień intensywnej czerwieni w pierwszym momencie może wydawać się nam bardzo oryginalnym rozwiązaniem. Ale w praktyce taka barwa może powodować przegrzanie się budynku w słoneczne dni, a także sprawić, że bryła domu optycznie wyda się mniejsza niż jest w rzeczywistości. Ponadto, jeśli wyobrazimy sobie całe osiedle pomalowane na najróżniejsze barwy, to początkowo ciekawy efekt kolorystyczny, ostatecznie może okazać niewypałem. Dlatego dobór odcienia elewacji nie powinien być tylko kwestią naszych preferencji, lecz świadomą decyzją uwzględniającą m.in. sąsiedztwo budynku, nasłonecznienie czy bryłę budynku – radzi ekspert 

Fasada domu powinna komponować się z otoczeniem: sąsiednią zabudową, ogrodzeniem i małą architekturą ogrodową. Nie chodzi jednak o to, by skopiować kolor sąsiadów, lecz o to, żeby dostosować barwę do głównych wzorców. Pstrokate osiedle wcale nie prezentuje się oryginalnie, a nadmiar intensywnych barw jest męczący dla wzroku. 

Kolor elewacji powinien pozostawać w harmonii z elementami architektonicznymi samego budynku takimi jak np. dachówki, stolarka okienna i drzwiowa. Najbezpieczniejsze i uniwersalne z kolorów są biały, odcienie pastelowych żółci czy beże, ale coraz powszechniejsze są bardziej wyraziste i oryginalne barwy.

W celu określenia ilości farby potrzebnej do wymalowania elewacji poleca się skorzystanie z internetowych kalkulatorów proponowanych przez producentów produktów.

Barwa – jasna lub ciemna – jest istotna z punktu widzenia nasłonecznienia elewacji. kolory ciemne i intensywne przyciągają promienie słoneczne. Robią to na tyle skutecznie, że może prowadzić to do znacznego nagrzewania się elewacji domu, a nawet do pęknięć przegrzanej powłoki. Dlatego na bardzo nasłonecznionych elewacjach bezpieczniejsze są jasne, pastelowe odcienie, które w mniejszym stopniu absorbują promieniowanie słoneczne. Natomiast barwy ciemniejsze z powodzeniem możemy wykorzystać w miejscach mniej nasłonecznionych (np. na gzymsach lub we wnękach okiennych). 

Wybierając kolor farby pamiętajmy, że rzeczywisty odcień może różnić się od koloru poglądowego, który widzimy na opakowaniu. Dodatkowo w błąd może nas wprowadzić niewielki rozmiar wzornika kolorów. To wynik złudzenia optycznego – na dużych powierzchniach kolor wydaje się nieco ciemniejszy i intensywniejszy niż jego odpowiednik na małym wymalowaniu. Stąd dobrym wyjściem jest wymalowanie próbne fragmentu elewacji. Dzięki temu unikniemy rozczarowania nowym kolorem elewacji.

Malowanie elewacji

Malowanie należy przeprowadzić w warunkach określonych przez producenta farby. Jednak zawsze w dzień bezdeszczowy i podczas odpowiedniej temperatury, najlepiej w zakresie 20–25°C. Po sprawdzeniu prognoz należy zabezpieczyć wszystkie elementy elewacji, które nie będą malowane, a także teren wokół domu. Trzeba zatroszczyć się również o narzędzia do aplikacji farby. W zależności od struktury fasady i konsystencji farby będą to:

  • wałek – należy stosować do bardziej gładkich powierzchni,
  • pędzel – do powierzchni porowatych i o wyraźniej strukturze,
  • pistolet natryskowy – w tym przypadku trzeba dopasować lepkość natryskiwanej farby (informacje powinny być zawarte na opakowaniu farby) do wskazówek z instrukcji urządzenia.

Elewację malujemy miejsce przy miejscu – łącząc „mokre z mokrym", jednorazowo pokrywając całą płaszczyznę danej ściany. Nie należy malować elewacji w bezpośrednim nasłonecznieniu, ponieważ farba będzie bardzo szybko wysychać na powierzchni. To może powodować różnice w kolorystyce malowanych elementów. Zaleca się stosowanie siatek osłonowych na rusztowania, lub zaplanowanie prac malarskich tak, żeby elewacje południowe malowane były rano lub popołudniu. Dzięki czemu powłoka farby będzie mogła swobodnie wyschnąć.

Z tak przygotowaną i odświeżoną elewacją nie będzie problemu przez kolejne kilkanaście lat. Samodzielne wykonanie prac renowacyjnych okaże się nie tylko satysfakcjonujące, ale i ekonomiczne. 

Dowiedz się: Jak walczyć z zieloną elewacją, gdy mikroorganizmy atakują

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom