Dlaczego pękają ściany w mieszkaniu?

Anna Chreptowicz
Pękająca ścianaŚciana z widocznymi pęknięciami tynku
Pękająca ścianaŚciana z widocznymi pęknięciami tynku Magdalena Kmita-Kulesza
Pękające ściany to udręka nawet nowych mieszkań. Jakie są ich przyczyny? Czy jesteśmy w stanie jakoś zapobiec pękaniu ścian?

Na niektóre z pęknięć nie mamy wpływu - mogą być bowiem spowodowane bliską odległością ruchliwej ulicy czy, jak w przypadku mieszkań znajdujących się w okolicach kopalń, szkodami górniczymi. Są jednak takie pęknięcia, którym z powodzeniem możemy zapobiegać lub całkowicie je wyeliminować.

Zwykła skaza na ścianie, czy groźna wada?

Pęknięcia pojawiające się na ścianach możemy podzielić na powierzchowne i głębokie. Pierwsze z nich są jedynie mało estetyczne. Drugie – mogą być bardzo niebezpieczne.

Pęknięcia powierzchowne powstają w warstwie tynku. Mogą być spowodowane jego kruszeniem się. Rysy powstają również w wyniku skurczu tynku, czy naturalnego naprężenia materiałów. Pierwszy rodzaj rys, czyli rysy skurczowe jest łatwy do rozpoznania. Pęknięcia są wąskie, mają poniżej 3 milimetrów szerokości i tworzą coś na kształt pajęczyny.

Pęknięcia powierzchniowe zazwyczaj pojawiają się na styku dwóch różnych ścian w miejscach, w których działają siły powodujące naprężenie wewnątrz ścian. Mogą więc powstać nad otworami okiennymi, drzwiowymi, przy balkonach, w miejscach, w których opierają się belki.

Radzimy: Jak krok po kroku pomalować sufit i ściany 

Niegroźne pęknięcia powstają także bardzo często na płytach gipsowo-kartonowych, np. w miejscach ich łączeń. Dlatego w momencie montażu warto okleić łączenia specjalną taśmą, która zabezpieczy styki płyt i uchroni je przed popękaniem.

Pęknięcia głębokie powstają w wyniku wstrząsu, niestabilnego podłoża lub wad konstrukcyjnych budynku. Są to skazy przebiegające głęboko w tynku (to widoczna cześć rysy), a następnie w murze. Nie należy ich bagatelizować, bowiem mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa budynku. Jeśli zauważymy w naszym mieszkaniu niebezpieczne spękania, powinniśmy wezwać fachowca, który jako jedyny będzie potrafił ostatecznie ustalić, jaka jest przyczyna pęknięcia, jak jest ono groźne i na ile pogłębiające się zarysowanie może stwarzać niebezpieczeństwo.

Fachowca powinniśmy wezwać również wtedy, kiedy po usunięciu przez nas tynku ze ścian naszego mieszkania zauważyliśmy pękający mur ściany. Tutaj najniebezpieczniejszą sytuacją są pękające ściany konstrukcyjne. W przypadku pęknięć na ściankach działowych szczególnie niebezpieczne mogą być te, które powstały na styku ścianki i sufitu. Jest to najczęściej efekt ugięcia się stropu. Pozostałe pęknięcia na ścianach działowych, nawet te głębokie, są jedynie wadą wizualną (ściana działowa przenosi tylko swój własny ciężar, nie zbiera obciążeń z innych elementów).

Drobne pęknięcia na ścianach zlikwidujesz sam

Żeby pozbyć się pęknięcia ze ściany, przeważnie wystarczy użycie masy szpachlowej. Wcześniej należy ją jednak dostosować do rodzaju tynku. Pamiętajmy, że innej masy użyjemy do naprawy tynku cementowo-wapiennego, a innej do tynku gipsowego. Na opakowaniu każdej masy szpachlowej znajduje się informacja, do jakiego rodzaju tynku jest ona przeznaczona.

Na pęknięcie nakładamy cienką warstwę masy, grubości maksymalnie dwóch milimetrów. Czekamy, aż całość wyschnie i szlifujemy zaszpachlowane miejsce papierem ściernym (najlepiej takim o drobnej gradacji). Na koniec wystarczy zamalować naprawione miejsce.

Gdy chcemy szybko pozbyć się rys na ścianach, możemy zastosować akryl szpachlowy, który dostępny jest w kartuszach. Materiał tworzy elastyczną powierzchnię. Łatwo się go nakłada i nie ścieka ze ścian. Na czyste i suche podłoże wyciskamy szpachlę akrylową z kartusza i wyrównujemy warstwę szpachelką lub metalową pacą zanim utworzy się naskórek. Jeżeli podłoże jest bardzo chłonne, można je wcześniej zagruntować.

Przeczytaj: Dlaczego warto i kiedy stosować grunty i farby podkładowe  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom