Płytki ceramiczne są powszechnie uważane za niekłopotliwe i proste w utrzymaniu. Z tego względu układamy je zazwyczaj w kuchniach, łazienkach i przedpokojach, czyli pomieszczeniach, w których podłoga i ściany narażone są na zaplamienie, działanie wody czy wysokich temperatur. W porównaniu do innych materiałami wykończeniowymi, płytki przyjmują mniej brudu i wilgoci. Jednak nawet płytki trzeba regularnie pielęgnować. Grunt, by zabiegi pielęgnacyjne przyniosły pożądany efekt i nie uszkodziły płytek. Zobacz, jak robić.
Jakie płytki masz we wnętrzach?
Odpowiednia wiedza na temat ułożonych w domu płytek to podstawa. Od ich rodzaju zależy sposób czyszczenia i pielęgnacji. Głównie należy zwrócić uwagę na technologię produkcji i wygląd powierzchni płytek.
Zobacz: Jak wykorzystać ocet w domowych porządkach
Płytki szkliwione jest wyjątkowo łatwo utrzymać w czystości, ponieważ na co dzień zmywać można je wodą i dostępnymi na rynku detergentami. Nie wymagają one woskowania, olejowania czy polerowania.
Natomiast płytki z gresu polerowanego należy zaimpregnować przeznaczonymi do tego preparatami. Dzięki impregnacji znacznie łatwiej utrzymamy gres w czystości. Ponadto dłużej będziemy cieszyć się powierzchnią o połysku porównywalnym z polerowanym kamieniem.
– Decydując się na detergent do czyszczenia płytek ważne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta płytek. Umieszczane są one na opakowaniach i/lub w kartach technicznych oraz deklaracjach użytkowania i informacjach na temat klasy odporności płytek. Znajomość takich parametrów może nie tylko znacznie ułatwić wybór płytki dla danego pomieszczenia, ale także jest wskazówką dotyczącą pielęgnacji – mówi Joanna Ciecierska, ekspert marki Ceramstic.
Czym czyścić płytki?
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele detergentów do czyszczenia i pielęgnacji płytek. Są też preparaty reklamowane jako „uniwersalne" – do każdej powierzchni. Zanim jednak zakupimy detergent warto zwrócić uwagę na jego specyfikację oraz zalecenia mówiące o miejscu stosowania. Niektóre preparaty są bardzo silnie działającymi środkami chemicznymi. Gdy przychodzi nam sprzątać kuchnię, która jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na zachlapania i osadzanie się tłuszczu, często decydujemy się na zastosowane mocniejszego detergentu. Owszem, wyczyści on płytki, ale powinniśmy uważać, bo może on też uszkodzić ich powierzchnię.
Dowiedz się: Jak utrzymać łazienkę w porządku
Nieodpowiednie użycie środka bądź też nieodpowiedniego preparatu bardzo często prowadzi do utraty koloru, powstania rys czy nawet pęknięcia płytek. Warto zapoznać się z etykietą dołączoną do preparatu i racjonalnie zadecydować czy na pewno istnieje konieczność użycia tak silnego środka.
– W łazience do czyszczenia płytek zalecane stosowanie specjalistycznych past, które zapobiegają ponownemu osadzaniu się mydła i kamienia. Silne zabrudzenia usuwa się przy pomocy środków odtłuszczających, które po zastosowaniu należy starannie zmyć. Należy pamiętać, że uszkodzenie powierzchni płytek wynikające z nieodpowiedniego doboru detergentu jest trwałe i nie da się przywrócić ich pierwotnego stanu. Dlatego przy zakupie środka do czyszczenia trzeba nie tylko sugerować się efektem końcowym, jakim jest czysta powierzchnia płytek, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwem – mówi specjalistka marki Ceramstic.
Praktyczne porady na temat czyszczenia płytek
Przed rozpoczęciem czyszczenia płytek należy najpierw wytrzeć powierzchnię z kurzu. Najbardziej zrobić to zwykłą, wilgotna szmatką, ale taką, która nie zostawia włókien. Do czyszczenia zaimpregnowanego gresu polerowanego lepiej jednak użyć miękkiej szczotki, gdyż szmatka może wcierać brud w otwarte mikropory.
– Najskuteczniejsza w czyszczeniu płytek jest gorąca lub bardzo ciepła woda. Wyższa temperatura znacznie ułatwi pozbycie się brudu i zanieczyszczeń bez konieczności stosowania bardzo silnego detergentu. Jeżeli dany preparat czyszczący stosujemy pierwszy raz, to należy przeprowadzić próbę na małym fragmencie płytki. Najlepiej zrobić to w miejscu mało widocznym. Dzięki temu sprawdzimy, czy preparat nie wyrządzi żadnych szkód – radzi ekspert marki Ceramstic.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?