Jak wyrównać ściany w mieszkaniu? Szpachlować gładzią, czy ułożyć płyty gipsowo-kartonowe

Anna Chreptowicz
Układanie tynków wewnętrznychWażnym kryterium przy wyborze sposobu wyrównania ścian są walory użytkowe remontowanych pomieszczeń.
Układanie tynków wewnętrznychWażnym kryterium przy wyborze sposobu wyrównania ścian są walory użytkowe remontowanych pomieszczeń. Baumit
W nowych mieszkaniach i domach problem nierównych ścian raczej nie występuje. Tymczasem w nieruchomościach z rynku wtórnego to częsta wada. Radzimy, jak uporać się z nierównymi ścianami w domu lub mieszkaniu.

Szczególnie w starych mieszkaniach mogą pojawić się pęknięcia na ścianach i sufitach, wiele nierówności, a nawet brak prostych kątów u styku ścian. Jednak nie trzeba się od razu zniechęcać. Współczesny rynek oferuje wiele możliwości, dzięki którym nawet najbardziej krzywe ściany, mogą wyglądać idealnie równo. Jakie to możliwości?

Przeczytaj również: Wady i zalety sufitów podwieszanych w domu i mieszkaniu

Do najpopularniejszych należy z pewnością szpachlowanie oraz suche tynki polegające na przyklejeniu do podłoża płyt gipsowo-kartonowych lub zamontowaniu ich na specjalnych profilach. Oba sposoby są w stanie ukryć wszystkie mankamenty ścian. A który z nich jest lepszy?

Kupuj w dobrej cenie!

Szpachlowanie ścian już nie musi być czasochłonne

Większości z nas szpachlowanie kojarzy się z długą, uciążliwą pracą, przy której dodatkowo powstaje mnóstwo bałaganu – kurzu i pyłu oblepiających dosłownie wszystko wokół. Jednak pojawiające się wciąż na rynku nowe rozwiązania technologiczne znacząco skracają czas pracy przy szpachlowaniu. Niestety, problem pyłu pozostaje aktualny.

Szpachlowanie polega na nakładaniu na ściany masy cementowo-gipsowej, rozprowadzanej za pomocą specjalnych szpachli. Masa ma kilka stopni gładkości. Najwyższym stopniem gładkości charakteryzuje się gładź gipsowa, która przygotowuje nasze ściany pod malowanie lub tapetowanie.

Szpachlowanie jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy mają na ścianach wiele dziur, zadrapań, pęknięć, ubytków, wyrw po wkrętach, gwoździach, czy wyrwanych gniazdkach elektrycznych. Z użyciem masy szpachlowej są w stanie wyeliminować wszystkie niedoskonałości. Gdy chcemy poprawić kąty, na ścianach i stropach musimy położyć dodatkową warstwę tynku lub zaprawy wyrównawczej. Pamiętajmy też o tym, że w miejscach wyoblonych powinniśmy wcześniej skuć nadmiar tynku.

Zobacz również: Jak wyrównywać ściany gładziami gipsowymi 

Następnym krokiem jest już tylko stworzenie idealnej, gładkiej powierzchni pozbawionej nawet niewielkich chropowatości. Osiągniemy ją, o ile do gipsowania zastosujemy odpowiednią technikę warstwowego nanoszenia masy o odpowiedniej gęstości, po każdym wyschnięciu powtarzając tę czynność aż do uzyskania doskonałego efektu.

Szpachlowanie zrobisz sam, ale...

Szpachlowanie i gipsowanie z powodzeniem można wykonać samodzielnie, pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przed przystąpieniem do nakładania warstwy masy musimy właściwie przygotować ściany. Konieczne jest usunięcie wszystkich odpadających ziaren, najlepiej używając do tego papieru ściernego. Warto również odtłuścić miejsca nakładania szpachli. W tym celu możemy skorzystać z benzyny lub rozpuszczalnika.

PolecamyTynkowanie ścian wewnętrznych - rodzaje tynków i ich zastosowanie 

Na rynku dostępne są już rozwiązania, które umożliwiają szybkie i sprawne nakładanie gładzi. Mowa tu o kompresorach i specjalnych pistoletach natryskowych, dzięki którym zdecydowanie możemy skrócić czas pracy.

Bezpyłowa gładź gipsowa

Dostępne są też nowoczesne gładzie szpachlowe. Mowa o bezpyłowych gładziach szpachlowych, które można aplikować metodą „mokro na mokro". To znaczy, że kolejną warstwę masy szpachlowej można nałożyć przed całkowitym wyschnięciem poprzedniej. Co ważne również końcowa obróbka gładzi może odbyć się metodą „na mokro". Dzięki temu nie powstaje uciążliwy i wszechobecny pył kojarzony z metodą gładzenia ścian na sucho.

Służą one do wygładzania nierówności i pęknięć pojawiających się na powierzchni tynków, uzupełniania ubytków i szpachlowania całych ścian i sufitów. Bezpyłowe gładzie gipsowe nadają się również do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych z użyciem taśm zbrojących. 

Stosując to rozwiązanie nie tylko eliminujemy problem pyłu. Skracamy też czas wykończenia ścian i sufitów. 

Suche tynki dla równych ścian

Nie każdy z nas jest jednak w stanie przekonać się do szpachlowania. Są osoby, które zdecydowanie wolą „suche rozwiązania". A takim są płyty gipsowo-kartonowe (g-k), które podbiły rynek budowlany już wiele lat temu. I nic dziwnego, ponieważ to rozwiązanie cechuje się przeważającą liczbą zalet.

Warto przeczytać: Jak montować ściany z płyt gipsowo-kartonowych 

Nawet bardzo krzywa ściana nie jest wyzwaniem dla płyt g-k. Ukryją one wszelkie niedoskonałości. Kolejną zaletą jest to, że pod płytami gipsowo-kartonowymi można schować brzydkie rury i kable. A jeśli płyta ulegnie uszkodzeniu – wystarczy ją wymienić. Niewątpliwie największą zaletą tego rozwiązania jest to, że gwarantuje nam ono niemal idealnie gładką i równą powierzchnię w krótkim czasie, co jest raczej nieosiągalne dla tynków tradycyjnych.

Płyty gipsowo-kartonowe po zagruntowaniu stanowią doskonałe podłoże dla wszystkich rodzajów farb, tapet, płytek ceramicznych itp. Mają również tak dobrane wymiary i ciężar, żeby łatwo było je przenosić i montować, a jednocześnie, żeby praca postępowała szybko. Nie są skomplikowane w obróbce. Jesteśmy w stanie przycinać je zwykłym nożem, bez potrzeby używania specjalnych narzędzi. Do ich zamontowania potrzebujemy specjalnego stelaża, na którym płyty są mocowane lub kleju (bo płyty mogą być przyklejane bezpośrednio do ścian).

Oprócz ogólnych zalet związanych z wyeliminowaniem robót mokrych w naszym mieszkaniu, dla wielu osób bardzo dużym plusem jest również ekologia. Gips jest bowiem materiałem ekologicznym. Jest to po prostu materiał mineralny (skała) uformowany w płyty i oklejony papierem. Dzięki temu, jest zupełnie pozbawiony substancji chemicznych, które mogłyby być szkodliwe dla zdrowia lub środowiska.

Suche tynki mają nie tylko zalety. Poznaj wady suchych tynków

Płyty gipsowo-kartonowe nie są odporne na bezpośredni kontakt z wodą, ani z mocno zawilgoconym powietrzem. Nawet te impregnowane (potocznie nazywane wodoodpornymi) są przeznaczone do pomieszczeń, w których wilgotność powietrza nie może przekraczać 85 proc. w czasie dłuższym niż 10-12 godzin. Dlatego, jeśli krzywe ściany występują w pomieszczeniu, w którym jest bardzo wilgotno (łazienka, kuchnia), warto się dokładnie zastanowić nad montowaniem w nim płyt gipsowo-kartonowych. Jeśli już się zdecydujemy, koniecznie sięgnijmy po te impregnowane (w kolorze zielonym lub pomarańczowym). W pomieszczeniach technicznych, takich jak np. kotłownie, warto zastosować płyty czerwone – są one bowiem zabezpieczone przed ogniem. 

Płyty gipsowo-kartonowe są również niezbyt odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. To dlatego, że gips jest materiałem stosunkowo miękkim i kruchym, który łatwo zarysować, spowodować wgniecenie lub pęknięcie. Warto więc dokładnie przemyśleć ich wybór, jeśli mamy małe dzieci, które lubią np. odbijać piłki od ścian.

Kolejną wadą płyt jest to, że niestety zmniejszają nam pomieszczenia. Zakładając płyty gipsowo-kartonowe na niewielkiej przestrzeni musimy liczyć się z tym, że stracimy nawet do 5 cm powierzchni (o ile zakładamy płyty na stelażach). W dużych pomieszczeniach nie stanowi to większego problemu, ale już w niewielkich pokojach może być kłopotliwe. Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na koszt. Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystywane na większych powierzchniach, w przeliczeniu są droższym rozwiązaniem, niż tradycyjne tynki. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom