Nowe mieszkania już są za drogie, a ceny wciąż rosną. Tanie lokale wyprzedają się błyskawicznie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ten, kto zwleka z zakupem mieszkania, musi przygotować się na większe wydatki – pula najtańszych lokali kurczy się z miesiąca na miesiąc.
Ten, kto zwleka z zakupem mieszkania, musi przygotować się na większe wydatki – pula najtańszych lokali kurczy się z miesiąca na miesiąc. 123RF.com
Rynek pierwotny w największych miastach jest dziś trudny dla kupujących. Coraz więcej osób woli więc szukać mieszkania poza granicami miast.

Nowe mieszkania drożeją z miesiąca na miesiąc – wynika z danych zebranych przez GetHome.pl. Ceny mieszkań są dziś tak wysokie, że w niektórych największych miastach zaczął się odpływ kupujących, bo części osób po prostu nie stać na lokum. Choć bowiem nieruchomości na sprzedaż nie brakuje, deweloperska oferta jest mocno przebrana – zostały niemal wyłącznie droższe lokale.

Nowe mieszkania drożeją z miesiąca na miesiąc

Z analiz portalu GetHome.pl wynika, że we wszystkich analizowanych dużych miastach, z wyjątkiem Gdańska, wzrosły w lipcu średnie ceny ofertowe mieszkań. Najbardziej – aż o 5 proc. – podrożały mieszkania w Katowicach. Podobny wzrost odnotowano w Łodzi. Co więcej, od początku roku ceny w Katowicach wzrosły już o rekordowe 13 proc. W innych miastach podwyżki od stycznia do lipca wyglądały następująco:

  • Poznań – o 6 proc.,
  • Kraków – o 7 proc.,
  • Warszawa – o 8 proc.,
  • Wrocław i Gdańsk – o 11 proc.

Zobacz wykresy na temat cen mieszkań oraz ich sprzedaży:

Niestety, lipiec 2021 r. był kolejnym miesiącem, w którym we wszystkich miastach skurczyła się oferta najtańszych mieszkań, czyli z ceną poniżej 7 tys. zł/m kw. Widać to szczególnie w Bydgoszczy, Katowicach i Łodzi. Np. w tym ostatnim mieście jeszcze w styczniu takie mieszkania stanowiły 78 proc. wszystkich ofert z ujawnioną ceną, w kwietniu – 62 proc., a w lipcu – już tylko 42 proc. Powód jest prosty: najtańsze lokale wyprzedają się jako pierwsze, więc jeśli ktoś czekał z zakupem do lipca, miał mniejszy wybór niż ci, którzy kupowali w styczniu.

– Także w innych miastach deweloperzy podnoszą stopniowo poprzeczkę cenową – zauważa Marek Wielgo, ekspert GetHome.pl – Odbywa się to według następującego mechanizmu: z rynku znikają w pierwszej kolejności tańsze mieszkania. Te drogie, które pozostają, podnoszą średnią cenę. Jeśli kupujący zaakceptują wyższe ceny, to wówczas kolejne mieszkania, które deweloperzy wprowadzają na rynek, są jeszcze droższe. Oczywiście podwyżki częściowo wynikały też z rosnących cen działek i kosztów budowy.

nowe mieszkania ceny mieszkań
Mieszkania wprowadzone na rynek kontra mieszkania sprzedane. GetHome.pl

Ceny mieszkań tak wysokie, że ubywa kupujących

Ogółem w 8 analizowanych miastach deweloperzy sprzedali w lipcu łącznie 3784 mieszkania, czyli o 7 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jednak jeśli spojrzeć na poszczególne miasta, z danych wyłania się zupełnie inny obraz:

  • w Warszawie sprzedaż mieszkań od maja spada (w lipcu o 4 proc.),
  • w Gdańsku deweloperzy sprzedali w lipcu aż o 14 proc. mniej lokali,
  • w Katowicach sprzedano w lipcu tylko 58 mieszkań i jest to już kolejny zły miesiąc,
  • we Wrocławiu sprzedaż nowych mieszkań spada już trzeci miesiąc z rzędu.

Wzrosty sprzedaży zaliczyli z kolei deweloperzy w Poznaniu (o 40 proc.) i Krakowie (o 15 proc.). Dobrze szło też deweloperom w Łodzi i Bydgoszczy. Wyraźnie jednak widać, że w części miast, mimo ogromnego popytu, sprzedaż mieszkań spada, zapewne z powodu zbyt wysokich cen.

– Wygląda na to, że w miastach, w których średnie ceny mieszkań przekroczyły pułap 10 tys. zł za m kw., zaczął się odwrót kupujących. Chęci może i są. Gorzej z możliwościami. Może też o tym świadczy malejąca od czterech miesięcy liczba składanych wniosków kredytowych – komentuje Wielgo.

Tanie mieszkania? Szukaj poza miastami

Zebrane dane sugerują, że w obliczu drożyzny na rynku pierwotnym Polacy coraz częściej szukają mieszkań poza granicami największych miast, w pobliskich miejscowościach, gdzie z reguły jest znacznie taniej. Przykładowo w podwarszawskim powiecie piaseczyńskim zdarzają się lokale kosztujące poniżej 7 tys. zł/m kw., jakich na próżno szukać w samej stolicy. Według GUS to właśnie w powiatach okalających największe miasta buduje się ostatnio najwięcej – tak jest na pewno w przypadku Warszawy i Wrocławia.

Tymczasem w największych miastach deweloperzy uzupełniają mocno przebraną ofertę. W większości analizowanych ośrodków deweloperzy wprowadzali na rynek więcej mieszkań niż sprzedawali albo przynajmniej mieli w planach oddanie do użytku dużej puli nowych lokali. Wyjątkiem jest tylko Wrocław, gdzie buduje się zaskakująco mało.

– Szczególnie cieszy duży wzrost liczby mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w Warszawie, bo tu sytuacja podażowa jest dramatycznie zła – podsumowuje Wielgo.

nowe mieszkania ceny mieszkań
Mieszkania wprowadzone na rynek kontra mieszkania sprzedane. GetHome.pl

Bańka cenowa? „Powtórka z kryzysu z 2008 r. raczej nam nie grozi”

Mimo gwałtownych wzrostów cen i coraz większych trudności z zakupem M ekspert GetHome.pl jest zdania, że nie grozi nam powtórka z bańki mieszkaniowej oraz kryzysu, który wybuchł w 2008 r.

– Choć historia lubi się powtarzać, to taki scenariusz jest raczej mało prawdopodobny w dającej się przewidzieć perspektywie. Jednak i bez kryzysu musi przecież przyjść moment zmiany cyklu koniunktury na rynku nieruchomości – zauważa Wielgo. – Tym razem bessę może zapoczątkować wzrost stóp procentowych. Ekonomiści spierają się, czy nastąpi to już w tym roku, czy dopiero w przyszłym.

Ekspert przyznaje jednak, że we wszystkich największych miastach poza Krakowem ceny mieszkań rosną szybciej niż wynagrodzenia Polaków, co znaczy, że dostępność lokali się pogarsza. Nadal jednak nie jest tak tragicznie jak przed poprzednim kryzysem, gdy ceny rosły w kompletnym oderwaniu od wynagrodzeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom