Ile duży deweloper zarabia na sprzedaży jednego mieszkania? Liczby robią wrażenie. Czy to przez marże ceny mieszkań są tak wysokie?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mniejsi deweloperzy nie zawsze zarabiają krocie, ale najwięksi gracze potrafią uzyskać przy sprzedaży mieszkań imponujące zyski.
Mniejsi deweloperzy nie zawsze zarabiają krocie, ale najwięksi gracze potrafią uzyskać przy sprzedaży mieszkań imponujące zyski. 123RF.com
Marże deweloperów są dziś wysokie. Według ekspertów Biura Maklerskiego Pekao przez ostatni rok urosły one aż o 15 proc. W efekcie najwięksi deweloperzy zarabiają na sprzedaży mieszkań imponujące kwoty. Zarazem jednak koszty budowy ponoszone przez firmy też są coraz większe.

Mieszkanie na wagę złota. Ile zarabia na nim deweloper?

Koszt zakupu lokum to dziś najpoważniejsza przeszkoda dla osób chcących zamieszkać „na swoim”. Nieruchomości drożeją z miesiąca na miesiąc – według Narodowego Banku Polskiego ceny mieszkań w największych miastach są dziś o ok. 10 proc. wyższe niż rok temu, a eksperci przewidują dalsze podwyżki.

Jak duża część z ogromnych kwot płaconych przez nabywców trafia do kieszeni dewelopera? Sprawdzili to analitycy Biura Maklerskiego Pekao. Dość powiedzieć, że liczby robią wrażenie.

W 3Q'21 [trzecim kwartale br. – przyp. red.] było to średnio PLN 140 tys. marży brutto na jednym przekazanym mieszkaniu – podali eksperci na Twitterze.

Jak zaznaczają eksperci, deweloperskie marże są dziś aż o 15 proc. wyższe niż przed rokiem i najwyższe od dekady. Trzeba jednak podkreślić, że nie są to wyliczenia dla wszystkich deweloperów w całym kraju, a jedynie dla 10 największych notowanych na giełdzie. Trzeba też zaznaczyć, że dane z rynku nieruchomości spływają z pewnym opóźnieniem i powyższe liczby dotyczą transakcji zawieranych od 6 do 18 miesięcy temu – nowsze jeszcze nie są dostępne.

140 tys. do kieszeni za jedną sprzedaż mieszkania? Nie do końca

Podobne wyliczenia przedstawili na początku tego roku eksperci money.pl, którzy podali wówczas, że marża przeciętnego dewelopera waha się dziś od 20 do 30 proc. To dużo, ale rynek nieruchomości widywał już wyższe marże.

– Warto (...) przypomnieć, że w okresie ostatniego boomu mieszkaniowego w latach 2005–2008 marże wynosiły nawet 40 proc. – zauważa Marta Kubacka, ekspert portalu GetHome.pl.

Wysokie marże niewątpliwie wpływają na ceny nieruchomości. Te jednak rosną także z wielu innych powodów, przede wszystkim ogromnego popytu, wysokich kosztów budowy oraz dużej aktywności inwestorów kupujących mieszkania pod wynajem.

Należy także pamiętać, że marża to nie to samo co zysk. Z kwoty marży deweloper opłaca wydatki takie jak m.in. raty zaciągniętych kredytów, wynagrodzenia pracowników administracyjnych oraz podatek. Nie jest więc tak, że deweloper faktycznie zarabia 140 tys. na jednym mieszkaniu.

Ile zatem zostaje mu „na rękę”? Jak wyliczają eksperci money.pl, w Warszawie w I kwartale 2021 r. było to ok. 3000 zł na metrze kwadratowym. A zatem zysk ze sprzedaży 50-metrowego lokalu w stolicy to ok. 70 tys. zł. Dziś jest to prawdopodobnie nieco więcej, ale wciąż nie 140 tys. zł.

Trzeba zarazem mieć na uwadze, że tego typu uśrednione wyliczenia mocno zakłamują obraz. Wiele zależy od konkretnej inwestycji – na droższych nieruchomościach premium zarabia się więcej, a małe firmy na ogół mają niższe marże niż najwięksi gracze. Deweloperskie zyski są dziś też ograniczane stale rosnącymi kosztami gruntów i robocizny, a także drożejącymi w błyskawicznym tempie materiałami budowlanymi.

[QUIZ] Czy mógłbyś zostać deweloperem? Sprawdź, czy zarobisz miliony

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom