Niechciane mieszkania na sprzedaż. Jakich mieszkań nie chcą kupować Polacy?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Niechciane mieszkania na sprzedażMimo wysokiego popytu na mieszkania na sprzedaż nie każdy lokal może liczyć na zainteresowanie klientów.
Niechciane mieszkania na sprzedażMimo wysokiego popytu na mieszkania na sprzedaż nie każdy lokal może liczyć na zainteresowanie klientów. Paweł Czerwiński (Unsplash.com)
Nie wszystkie mieszkania na sprzedaż cieszą się wzięciem na rynku nieruchomości. Sprawdź, jakich mieszkań Polacy nie chcą kupować.

Mieszkania na sprzedaż są dziś towarem niezwykle pożądanym – okazuje się jednak, że mimo panującego w całym kraju głodu mieszkań niektóre lokale wciąż trudno jest sprzedać. Jeszcze kilka lat temu deweloperzy czy właściciele lokali z rynku wtórnego mogli liczyć na spieniężenie praktycznie każdego mieszkania. Dziś jednak klienci oczekują od nieruchomości coraz więcej, a kupno mieszkania jest decyzją dużo bardziej przemyślaną. Jakich mieszkań nie chcą kupować Polacy?

Mieszkania na sprzedaż powinny być... małe

Przeciętny metraż mieszkania na sprzedaż, jakiego poszukuje klient, przez ostatnie dwie dekady zauważalnie się zmniejszył. Dziś za najbardziej popularny metraż uchodzi 50–65 mkw., podczas gdy dawniej dużym zainteresowaniem cieszyły się lokale powyżej 65 mkw. Polacy chętnie kupują nawet mieszkania mniejsze niż 50 mkw., ale pod jednym warunkiem – musi ono mieć przynajmniej dwa pokoje. Taka sytuacja panuje zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

– Ponad 35 proc. użytkowników poszukujących mieszkań w serwisie Gratka.pl jest zainteresowanych mieszkaniami z metrażem 50 – 65 mkw., czyli najczęściej są to mieszkania dwupokojowe – podają eksperci Gratki. – 28 proc. użytkowników poszukuje większych mieszkań – ponad 65 mkw. Najmniej jest osób poszukujących kawalerek – 20 proc.

Zobacz oferty: mieszkania na sprzedaż

Przyczyną takiego stanu rzeczy są oczywiście wysokie ceny mieszkań na sprzedaż. Według danych GUS metr kwadratowy budynku mieszkalnego w Polsce kosztuje średnio 4292 zł, a zdaniem analityków NBP średnie ceny mieszkań w Warszawie przekraczają obecnie na rynku pierwotnym 9300 zł/mkw. W tej sytuacji trudno się dziwić, że Polacy wybierają mniejsze metraże – oznacza to jednak kłopoty dla sprzedających duże nieruchomości.

Jakich mieszkań nie chcemy kupować? Zbyt drogich

Cena lokalu mieszkalnego to oczywiście kolejny istotny dla klienta czynnik. Jak wspomniano, wysokie ceny mieszkań skłaniają kupujących do poszukiwania mniejszych i tańszych lokali. Osoby, które potrzebują większego metrażu, coraz częściej wolą wybudować lub kupić dom, ponieważ jest to po prostu bardziej opłacalne.

Przeczytaj też: Ceny domów. Ile kosztują domy wolnostojące?

Najszybciej sprzedają się mieszkania, których cena jest zbliżona do średniej rynkowej lub od niej niższa. Niestety, wielu właścicieli mieszkań popełnia błąd, wystawiając swoją nieruchomość na sprzedaż za wygórowaną kwotę. Przyczyną zwykle jest złudna nadzieja na duży zysk. Istnieje też jednak sporo osób, które zbyt wysoko wyceniają swoje mieszkanie, bo są do niego przywiązane emocjonalnie. Na rynku nieruchomości nie ma jednak miejsca na sentymenty. Jeśli sprzedaż mieszkania się przeciąga, obniżenie ceny to najskuteczniejsza metoda na jej przyspieszenie.

Lokalizacja ważniejsza niż cena

Jak głosi popularne wśród agentów nieruchomości powiedzenie, najważniejszymi czynnikami wpływającymi na sprzedaż mieszkania są lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. Obserwacja polskiego rynku nieruchomości potwierdza tę opinię – największym wzięciem cieszą się mieszkania w centrach miast oraz w dobrze skomunikowanych dzielnicach. Bardzo ważna jest też okoliczna infrastruktura.

Spory problem ze sprzedażą będzie miał właściciel mieszkania, w którego okolicy brak udogodnień takich jak:

  • wygodna droga dojazdowa,
  • miejsca parkingowe pod budynkiem (najlepiej przypisane do mieszkania),
  • szkoły, przedszkola, żłobki,
  • sklepy i zakłady usługowe,
  • tereny zielone i rekreacyjne.

Ponieważ większość kupujących mieszkania to osoby zmotoryzowane, mniejsze znaczenie ma fakt, czy w okolicy znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Będą one jednak bardzo istotne w przypadku mieszkań kupowanych pod wynajem. Wzrasta również zainteresowanie osiedlami grodzonymi, postrzeganymi jako bezpieczne i prestiżowe.

Jakich mieszkań szukają Polacy? Typowych

Niepopularne na krajowym rynku nieruchomości są też mieszkania nietypowe. Jedną z największych przeszkód przy sprzedaży jest niestandardowy układ pomieszczeń – jeśli mieszkanie składa się z pokojów rozmieszczonych wokół centralnego korytarza lub całe jest jednym otwartym pomieszczeniem do swobodnej aranżacji, większość klientów nie zdecyduje się na zakup. Ogromnym minusem są też pokoje przechodnie.

Zobacz: Jak szybko sprzedać mieszkanie? Poradnik dla sprzedających

Największym zainteresowaniem kupujących cieszą się lokale o klasycznym, funkcjonalnym układzie pomieszczeń. Z racji popularności małych metraży chętnie kupowane są mieszkania z aneksem kuchennym, choć dla klientów o bardziej zasobnym portfelu osobna kuchnia będzie dużym atutem. Również mieszkanie z balkonem będzie mieć na rynku przewagę nad lokalem bez balkonu.

Mieszkania pod klucz i mieszkania do remontu trudniej sprzedać

Mało popularne wśród kupujących na rynku pierwotnym są też mieszkania wykończone pod klucz. Według szacunków stanowią one tylko 15–20 proc. wszystkich sprzedawanych w Polsce lokali. Wpływ na tę sytuację ma przede wszystkim wyższa niż w przypadku stanu deweloperskiego cena. Mieszkania pod klucz to na ogół lokale z wyższej półki, wykończone w podwyższonym standardzie i przeznaczone dla zamożniejszego klienta.

Trudniej może być sprzedać także mieszkanie do remontu. Tu dużo zależy od stanu lokalu – jeśli da się go odświeżyć stosunkowo niskim kosztem, chętni z pewnością się znajdą. Bardzo ważna jest też w przypadku tych mieszkań lokalizacja – mieszkanie do remontu położone w centrum miasta to łakomy kąsek dla inwestorów. Wielu z nich specjalizuje się w tzw. flippingu, czyli kupowaniu podniszczonych lokali w celu ich wyremontowania i sprzedaży z zyskiem. Warto jednak dodać, że klienci kupujący mieszkania na własne potrzeby rzadko wybierają lokale do remontu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom