Nadchodzi czas wiosennego sadzenia czosnku! Sprawdź, kiedy to zrobić i jaki czosnek wybrać. Ważna jest m.in. głębokość sadzenia

Katarzyna Józefowicz
Wideo
od 7 lat
Sadzenie czosnku wiosną to trochę wyjście awaryjne w sytuacji, gdy nie posadziliśmy go jesienią. Możemy jednak mieć udane zbiory, wystarczy przestrzegać kilka zasad. Czosnek jest odporny na zimno i wiosną sadzi się go dość wcześnie. W tym roku, gdy ziemia nie jest zmarznięta, termin może być nieco wcześniejszy niż zwykle. Sprawdź, kiedy sadzić czosnek wiosną, jak głęboko oraz jaki czosnek wiosenny wybrać.

Spis treści

Sadzenie czosnku z „ząbków”

Czosnek nie zachwyca wprawdzie aromatem, ale ze względu na swoje właściwości lecznicze i przyprawowe, jest niezwykle cenionym i chętnie uprawianym warzywem.

Czosnek sadzi się już wczesną wiosną. W tym roku, po ciepłym lutym, nie musimy czekać, aż ziemia rozmarznie.
Czosnek sadzi się już wczesną wiosną. W tym roku, po ciepłym lutym, nie musimy czekać, aż ziemia rozmarznie. Katarzyna Laszczak

Czosnek pospolity to stosunkowo wytrzymała roślina, którą uprawia się z cebulek. Wprawdzie zakwita, ale nie wydaje nasion, wytwarzając zamiast nich cebulki powietrzne, które podobnie jak nasiona, służą mu do rozmnażania. Ponieważ jednak cebulki powietrzne mają szansę pojawić się wyłącznie na kwitnących roślinach (odmiany ozime, tzw. strzalkujące, które wydają pędy kwiatostanowe), do rozmnażania mogą być też wykorzystywane cebulki pozyskane z główek, co jest szczególnie ważne w przypadku odmian nie kwitnących (wiosennych tzw. jarych). Są to dobrze znane „ząbki”czosnku.

Kiedy sadzić czosnek?

Cebulki czosnku możemy sadzić do gruntu w dwóch terminach:

  • jesiennym (połowa października – połowa grudnia),
  • wiosennym (koniec marca – początek kwietnia).

Pierwszy termin jest zdecydowanie lepszy, gdyż posadzone jesienią czosnki tworzą większe główki, wcześniej dojrzewają (w lipcu) i są mniej podatne na choroby niż czosnki posadzone wiosną. Do takiej uprawy nadają się jednak wyłącznie odmiany ozime, które wystarczająco dobrze znoszą niskie temperatury i bez problemu mogą zimować w gruncie. Jeśli jednak nie zdążyliśmy posadzić ich jesienią lub gdy posiadamy jedynie cebulki czosnku wiosennego, możemy jeszcze skorzystać z drugiego terminu i posadzić rośliny wiosną. Wprawdzie na zbiory będziemy musieli poczekać nieco dłużej (sierpień/wrzesień) i pogodzić się z niewielkim rozmiarem główek, ale nie stracimy sezonu i będziemy mogli cieszyć się własnymi warzywami.

Kiedy i sadzić czosnek wiosną? Głębokość i rozstawa

Czosnki sadzi się do gruntu bardzo wczesną wiosną, gdy tylko gleba rozmarznie i trochę przeschnie, gdyż rośliny mogą rozpocząć wegetację już w temp. 3-5 °C. Główki dzieli się na poszczególne ząbki tuż przed sadzeniem, a następnie umieszcza w podłożu pionowo, piętką do dołu (z piętki wyrosną korzenie) na głębokości ok. 3 cm (płycej, niż podczas sadzenia jesiennego). Polecany rozstaw to ok. 5-7 cm w rzędzie i 20-25 cm między rzędami.

Jaki czosnek sadzić wiosną?

Do sadzenia wiosną polecane są odmiany czosnku: „Cyryl”, „Jankiel” i „Jarus”. Ważne jest tylko, aby pozyskać do uprawy dorodny materiał nasadzeniowy z wiarygodnego źródła, co daje większą szansę na to, że nie trafimy na zainfekowane główki lub rośliny pochodzące z Chin (chiński czosnek nie jest przystosowany do uprawy w naszych warunkach klimatycznych). Renomowane firmy zaprawiają też czosnek preparatami, chroniącymi rośliny przed najpopularniejszymi chorobami. Cebulki zdeformowane, zwiędnięte, pomarszczone lub pokryte plamami, nie nadają się do dalszej uprawy.

Gdzie sadzić czosnek?

Dla czosnku należy wybrać słoneczne stanowisko i żyzną, przepuszczalną, próchniczą, zasobną w składniki pokarmowe i lekko wilgotną glebę, najlepiej o obojętnym odczynie pH oraz (na glebach ciężkich, podmokłych i zimnych, czosnek się nie udaje). Trzeba przy tym pamiętać, że nie wolno sadzić czosnku na stanowiskach po sobie ani po innych warzywach cebulowych (por, cebula, siedmiolatka), ze względu na ryzyko wystąpienia wspólnych chorób. Natomiast dobrze jest sadzić czosnek na grządkach, na których w poprzednim sezonie rosły warzywa strączkowe (fasola, groch) i korzeniowe (marchew, buraki), a także sałata, pomidor i kukurydza.

Przygotowanie ziemi pod uprawę czosnku

Przed sadzeniem, podłoże dla czosnku należy odpowiednio przygotować (odchwaścić i spulchnić) oraz wzbogacić w składniki pokarmowe, stosując jesienią obornik, a wiosną kompost lub mączkę bazaltową. Trzeba natomiast uważać z nawozami mineralnymi, gdyż zbyt duża ilość azotu może spowodować gnicie roślin.

Jak zadbać o czosnek?

Dalsza pielęgnacja warzyw polega głównie na odchwaszczaniu i spulchnianiu gleby, podlewaniu roślin w okresach suszy oraz ich ochronie przed chorobami i szkodnikami. Zagony z czosnkiem warto też ściółkować np. słomą lub kompostem, co ograniczy rozwój chwastów i zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu gleby.

Kiedy wykopać czosnek sadzony wiosną?

Zbiory czosnku sadzonego wiosną, przypadają zwykle na sierpień lub początek września. Sygnałem do ich rozpoczęcia jest załamywanie się szczypioru u ponad połowy roślin. Z terminem zbioru nie należy zwlekać, gdyż czosnek zebrany zbyt późno gorzej się przechowuje. Główki zebrane w odpowiednim terminie mogą być natomiast przechowywane nawet przez 12 miesięcy.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom