W całym kraju nie obowiązują takie same kryteria przyznawania mieszkań z zasobów gminy. To dlatego należy zapoznać się z uchwałą podjętą przez radę gminy. Uchwała ta dotyczy wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniami należącymi do danej gminy. W niej zawarte są szczegółowo opisane warunki przydzielania lokali.
Metraż jako kryterium
Istnieją natomiast podobne kryteria uprawniające do uzyskania przydziału lokalu komunalnego z tytułu trudnych warunków materialnych i mieszkaniowych. W uchwałach gmin jest mowa o osobach „nie mających zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych". To ludzie, którzy nie posiadają mieszkań albo mieszkają w lokalach, gdzie na jedną osobę w rodzinie przypada np. maksymalnie 5 metrów kwadratowych (kryterium może różnić się w niektórych gminach o jeden metr). W przypadku osoby samotnej nie może być to więcej niż 10 metrów. Kolejny zapis stosowany w uchwałach to taki, że te osoby nie posiadają samodzielnego lokalu, czyli np. własnego pokoju i muszą dzielić np. kuchnię i łazienkę z innymi rodzinami.
Decydujący dochód
Rodziny i osoby samotne żyjące w trudnych warunkach materialnych też mają szansę na lokum z gminy. Gminy zazwyczaj ustalają, że miesięczny dochód na jedną osobę pozostającą w gospodarstwie domowym nie może przekraczać np. 75 procent najniższej emerytury, a w przypadku gospodarstw jednoosobowych 100 procent najniższej emerytury. Niektóre gminy stosują stawki: 150 procent najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym, a 100 procent w gospodarstwie wieloosobowym. Dokonując wyliczenia, bierze się pod uwagę najczęściej dochody z ostatniego kwartału poprzedzającego zakwalifikowanie wnioskodawców do otrzymania lokalu.
Mieszkanie socjalne w zasięgu ręki
Można też ubiegać się o mieszkanie socjalne. Od komunalnego różni się tym, że socjalne oznacza przeważnie gorsze warunki. Choćby wspólne łazienki i kuchnie albo wc na zewnątrz. Są to czasem mieszkania przerobione z dawnych baraków. W przypadku mieszkań socjalnych obowiązuje zwykle to samo kryterium metrażowe, co przy lokalach komunalnych.