Mieszkanie na poddaszu – plusy i minusy mieszkania ze skosami

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Mieszkania na poddaszu, odpowiednio zaaranżowane, są gwarancją niepowtarzalności wnętrza.
Mieszkania na poddaszu, odpowiednio zaaranżowane, są gwarancją niepowtarzalności wnętrza. Tymon Markowski
Zakup mieszkania na poddaszu to dla jednych smutna konieczność, dla innych jedyny słuszny wybór. Takie lokale trudno zaaranżować, ale gdy zrobi się to z głową – są po prostu niepowtarzalne.

Mieszkań na poddaszu nie ma zbyt wiele na rynku. W nowym budownictwie tak przygotowuje się przestrzenie, by wykorzystać maksimum powierzchni mieszkalnej, którą można sprzedać. Wszelkie skosy tę powierzchnię ograniczają, więc u wielu deweloperów nie są mile widziane. Najczęściej mieszkania poddaszowe spotkać można na rynku wtórnym, w starych kamienicach, bywa że są to strychy z odzysku. Ma to swoje konsekwencje – mogą mieć ogromną powierzchnię przekraczająca znacznie 100 metrów kwadratowych oraz liczne, często ostre skosy, które trzeba będzie odpowiednio zabezpieczyć i maksymalnie wykorzystać. Osobnym wyzwaniem jest docieplenie takiego mieszkanie, zadbanie o dach, a także przygotowanie odpowiedniej wentylacji.

Warto zobaczyćLoft z antresolą – jak praktycznie zaprojektować takie mieszkanie

Doświetlenie mieszkania na poddaszu

Kluczowe jest jednak odpowiednie doświetlenie lokalu na poddaszu – standardowo wyposażonego w małe okienka, które nie dają wiele światła. Jeszcze przed kupnem takiego mieszkania warto sprawdzić, czy budynek nie podlega ochronie konserwatorskiej, a jeśli tak – czy będzie możliwe wstawienie okien dachowych i świetlików (koniecznie z roletami, które ograniczą dochodzący z ulicy hałas i zabezpieczą okna). Od tego, czy uda się rozjaśnić mieszkanie zależeć będzie atmosfera wewnątrz i samopoczucie mieszkańców. Niedoświetlenie, które często towarzyszy mieszkaniom na poddaszach w kamienicach, wymusza niejako kolorystykę wnętrza, które powinno być utrzymane w jasnych barwach tak, by wzmacniały one i odbijały światło.

 

Mieszkania na poddaszu mają niepowtarzalny urok. Jednak urządzenie bywa większym wyzwaniem niż w przypadku "standardowego" lokum.
Mieszkania na poddaszu mają niepowtarzalny urok. Jednak urządzenie bywa większym wyzwaniem niż w przypadku "standardowego" lokum. Fot. Fakro

Atutem mieszkań poddaszowych bywa ich wysokość, nierzadko przekraczająca 3,6 metra (choć dla tych, którzy widzą w tej wysokości tylko koszt, który trzeba będzie ponieść na ogrzewanie, to zdecydowana wada). A to oznacza dodatkową powierzchnię, którą można zaadoptować i wykorzystać, tworząc na przykład antresolę. Na niej może znaleźć się sypialnia, ale równie dobrze sprawdza się w takim miejscu kącik do pracy czy stanowisko komputerowe. Podobnie dla jednych silnym argumentem za kupnem mieszkania poddaszowego będą liczne skosy i elementy naturalnie występujące w takich pomieszczeniach, jak legary, belki stropowe czy przebiegające często przez sam środek kominy, a dla innych będzie to spory problem. Elementów tych nie można się z mieszkania pozbyć, ale można je wykorzystać do własnych celów – na przykład skosy zabudowując meblami na wymiar. 

Przeczytaj: Antresola – sposób na większą przestrzeni w małym mieszkaniu 

– Największą zaletą mebli na wymiar jest fakt, że sami decydujemy o ich rozmiarach i kształcie. Dzięki temu mebel idealnie wpisuje się w przestrzeń naszego poddasza – czy to w obrębie salonu czy kuchni, jednocześnie doskonale wypełniając wolne miejsca od podłogi do sufitu – mówi projektantka mebli z firmy Komandor. – Nawet wąska wnęka może przemienić się w funkcjonalny regał z półkami w dowolnym wymiarze i rozstawie. Taki regał nie tylko bez problemu wpasujemy w głębokość wnęki, ale także wyposażymy w odpowiedniej grubości, wytrzymałe półki, na których ustawimy kolekcję płyt, gier, filmów, ulubione książki lub inne drobiazgi – zauważa projektantka.

Wentylacja gwarancją spokoju

Dla funkcjonalności i komfortu mieszkańców istotne będzie również przygotowanie łazienki i toalety. Ważne będzie odpowiednie rozplanowanie wentylacji, bo duża wilgotność powietrza, naturalnie występująca w takich pomieszczeniach, przy złej wentylacji może skutkować problemami z grzybem i pleśnią, które na poddaszach trudno zwalczyć. Dobrze, gdyby również w łazience można było zamontować okna dachowe, od razu koniecznie ze specjalnymi nawiewnikami, które zadbają o odpowiednią wymianę powietrza. Nie chodzi nawet o to, by leżąc w wannie można było podziwiać słońce czy gwiazdy, ale o odpowiednie naświetlenie i wentylację łazienki. Również w łazience można odpowiednio wykorzystać skosy, ustawiając pod nimi np. wannę, która nie wymaga takiej wysokości, jak prysznic z brodzikiem.

– Warto postawić na okno mające klamkę z kluczykiem z funkcją mikrouchylenia, która nie tylko dba o bezpieczeństwo, chroniąc przed otworzeniem skrzydła z zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, ale pozwala na sprawną regulację strumienia powietrza wpływającego do wnętrza, niezależnie od warunków pogodowych i bez konieczności pełnego otwierania okna – rekomenduje ekspert firmy Okpol.

Z pewnością inwestycja w mieszkania na poddaszu ma sens – nie tylko dlatego, że są to zwykle najtańsze mieszkania w całej kamienicy. Osoby pasjonujące się aranżacją wnętrz (lub korzystające z usług specjalistów) są w stanie „wycisnąć" z takiego wnętrza naprawdę ciekawe efekty, które są nie do uzyskania w zwykłych, ustawnych mieszkaniach. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom