Antresola w wolnym tłumaczeniu oznacza półpiętro. To wydzielona część mieszkania, na podwyższeniu, nie stanowiąca oddzielnej kondygnacji i zgodnie z prawem budowlanym mniejsza niż powierzchnia całego pomieszczenia.
Projekty mieszkań z antresolą stają się coraz bardziej popularne, choćby ze względu na to, że zwiększając powierzchnię użytkową mieszkania, staje się ono bardziej funkcjonalne, a jednocześnie designerskie.
Jak urządzić antresolę i do czego może służyć?
Antresola powinna współgrać z całym mieszkaniem, jeśli chodzi o styl. Ale, powinna też stanowić odrębną jego część, jeśli chodzi o przeznaczenie.
Dzięki antresoli zwiększa się nam powierzchnia użytkowa mieszkania domu i bywa ona różnie wykorzystywana: jako miejsce do pracy, odpoczynku a nawet jako sypialnia, czy kącik do zabaw dziecka. Jedno jest pewne – styl w jakim urządzamy mieszkanie – powinien panować również na antresoli!
Antresola składa się z dwóch ważnych elementów:
Przede wszystkim balustrada, która tak naprawdę sugeruje, jak postrzegać będziemy tę „nadbudowę". Balustrada zwykle nie oddziela całkowicie świata przestrzeni pomieszczenia od samej antresoli. Jest raczej urządzona w taki sposób, by wnętrze antresoli było dla nas widoczne, ale nie z każdego kąta domu. Ciekawym, a jednocześnie nowoczesnym materiałem wykorzystanym jako balustrada jest po prostu szkło, dzięki któremu odrębność antresoli nie jest widoczna! Innym materiałem jest metal. Metalowe belki, sprawiają, że antresoli również nie postrzegamy jako odrębnej przestrzeni. Nie koniecznie musi być to zaleta. Jeśli antresola ma być sypialnią, niestety, otwarta przestrzeń spowoduje brak prywatności.
Czytaj też: Kącik do pracy urządzony w mieszkaniu
Ważnym elementem antresoli są także schody, które muszą być bezpieczne i stanowić element pośredni między antresolą a pomieszczeniem. Nie powinny być strome, a ich wykonanie powinno współgrać z całością. Schody nie powinny być schowane, obecnie trendem jest ich wyeksponowanie.
Zalety i wady antresoli w mieszkaniu
Główną zaletą jest świetna organizacja mieszkania i jego niebanalny wygląd. Antresolę powinniśmy przewidzieć już na etapie projektu, unikniemy wtedy zbędnych problemów, a niestety jest ich kilka.
Problem pojawia się z ogrzewaniem antresoli. Ciepło bowiem, jak wiemy, często ucieka ku górze, a zatem gdzie? Na antresolę. Należy więc przewidzieć odpowiednie ułożenie grzejników w pomieszczeniach, by nie okazało się, że na antresoli jest zwyczajnie zbyt gorąco. Rozwiązując problem, warto postawić na ogrzewanie podłogowe.
Nie tylko ogrzewanie staje się jednak problemem. Również brak prywatności. Marząc o antresoli, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nie będzie ona odrębnym pomieszczeniem, w którym będziemy mogli się „zamknąć". Widoczni będziemy my, przebywający na antresoli, ale także domownicy „u dołu".
Niestety, w domach z antresolą niekiedy panuje zła akustyka. Dźwięki z dołu są zbyt możno słyszalne na antresoli. Może się wtedy okazać, że antresola zamiast miejscem wypoczynku, stanie się pomieszczeniem, do którego dopływają wszystkie, często zbędne, dźwięki.
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?