Mieszkania dla seniorów – jakie powinny być? Wybieramy mieszkanie dla osoby starszej

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Mieszkania dla seniorówMieszkania dla seniorów będą potrzebne coraz większej liczbie Polaków – na razie jednak na rynku wciąż ich brakuje.
Mieszkania dla seniorówMieszkania dla seniorów będą potrzebne coraz większej liczbie Polaków – na razie jednak na rynku wciąż ich brakuje. 123RF.com
Udostępnij:
Mieszkania dla seniorów powinny oferować więcej wygód i udogodnień niż typowe lokale mieszkalne. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie dla osoby starszej.

Mieszkania dla seniorów to temat, o którym od pewnego czasu robi się na rynku nieruchomości coraz głośniej. W teorii wszyscy wiedzą, że osoba starsza ma inne potrzeby mieszkaniowe niż młoda para czy singiel, a w miarę postępującego starzenia się polskiego społeczeństwa takich osób będzie coraz więcej. W praktyce jednak deweloperzy niemal zupełnie ignorują tę grupę klientów, a znalezienie odpowiedniego mieszkania dla seniora to wciąż duże wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić?

Mieszkania dla seniorów potrzebne od zaraz

Jak szacuje GUS, około 2020 roku liczba osób powyżej 65. roku życia przekroczy w Polsce 20 proc., a w ciągu 30 lat wzrośnie aż do 30 proc. Ze statystyk wynika, że już od 2014 roku seniorzy przewyższają liczebnie dzieci do lat 14. To jawny sygnał, że problem starzenia się społeczeństwa, z którym borykają się już od dawna kraje Europy Zachodniej, dotarł w końcu również do Polski. Jego przyczyny są prozaiczne:

 • malejący od wielu lat przyrost naturalny,
 • coraz wyższy poziom opieki medycznej,
 • wzrost przeciętnej długości życia.

Sprawdź: Mieszkania w Polsce są dla młodych za ciasne

Na starzenie się społeczeństwa będzie musiał wkrótce zareagować także rynek mieszkaniowy. Osoby w podeszłym wieku coraz częściej szukają lokali mieszkalnych dostosowanych do ich unikalnych potrzeb – m.in. łatwo dostępnych, bez przeszkód utrudniających poruszanie się i zlokalizowanych w spokojnej okolicy pełnej punktów usługowych oraz sklepów. Choć wielu seniorów spędziło w posiadanym mieszkaniu całe życie, obecnie lokale te nie spełniają już ich oczekiwań.

– Wielu starszych ludzi chciałoby zmienić obecnie zamieszkiwaną nieruchomość ze względu na zbyt duży jej rozmiar – komentuje Marcin Krasoń, ekspert Home Brokera. – Kłopotem może być codzienne utrzymanie lokalu w czystości, ale i koszty.

Mieszkanie dla osoby starszej – na co zwrócić uwagę?

Wybierając mieszkanie dla seniora, trzeba oczywiście tak samo jak w przypadku każdego innego lokalu sprawdzić podstawowe elementy: szczelność okien i drzwi, stan podłóg, obecność śladów wilgoci w kuchni i łazience czy sprawność wszystkich instalacji. Pamiętajmy, że senior raczej nie przeprowadzi samodzielnie remontu mieszkania – problemem może być nawet naprawa drobnych usterek.

Istnieją też jednak kwestie dodatkowe, które w mieszkaniu dla osoby starszej będą szczególnie istotne. Co trzeba koniecznie sprawdzić, oglądając potencjalne mieszkanie dla seniora?

 • piętro – najlepsze będzie mieszkanie na parterze;
 • metraż – seniorzy z reguły preferują mniejsze, funkcjonalnie rozplanowane lokale;
 • drzwi wejściowe – powinny być antywłamaniowe, żeby zapewniać bezpieczeństwo;
 • drzwi wewnętrzne – muszą się łatwo otwierać i zamykać;
 • progi – mogą stanowić problem dla osób poruszających się o kulach czy na wózku;
 • kuchnia – musi być na tyle duża, by dało się po niej swobodnie poruszać;
 • kuchenka – elektryczna będzie droższa, ale bezpieczniejsza niż gazowa;
 • szafki – muszą znajdować się w zasięgu rąk osoby starszej oraz nie wymagać częstego schylania się;
 • prysznic – najlepsza będzie kabina walk-in, czyli prysznic bez brodzika, wyposażony dodatkowo w poręcze oraz matę antypoślizgową;
 • wanna – tu też przyda się mata, a także wygodne siedzisko i uchwyty ułatwiające wchodzenie i wychodzenie;
 • krany – nie mogą wymagać dużej siły przy obsłudze, bo sprawią osobie starszej problem;
 • oświetlenie – włączniki muszą być łatwo dostępne, a szczególnie wygodne będą lampy zapalane czujnikiem ruchu;
 • hałas – dokucza on osobom starszym bardziej, warto więc, żeby było go jak najmniej;
 • pełne koszty utrzymania – warto dopytać o wszystkie kwestie związane z finansami, żeby uniknąć przykrych niespodzianek.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Trzeba również zwrócić uwagę na resztę budynku, ponieważ również ona musi być wyposażona w odpowiednie udogodnienia. Najważniejsze z nich to:

 • windy – powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych;
 • rampy – będą potrzebne osobom poruszającym się na wózkach;
 • schody – stopni powinno być jak najmniej, a do tego nie mogą one być zbyt wysokie;
 • poręcze – bez nich pokonanie nawet kilku schodków będzie wyzwaniem;
 • korytarze – powinny być szerokie i łatwe do nawigowania, a do tego pozbawione progów;
 • domofon – dźwięk musi dobiegać głośno i wyraźnie, a przyciski powinny wciskać się łatwo.

Trzeba wreszcie przyjrzeć się uważnie okolicy budynku. Część seniorów ceni sobie mieszkanie na uboczu, wśród zieleni i terenów spacerowych, inni zaś preferują lokalizacje w centrum miasta, blisko placówek medycznych i innych wygód. Na pewno jednak dla obu grup istotne będą kwestie takie jak:

 • ruch samochodowy – powinno być go jak najmniej, a senior musi mieć do dyspozycji wygodne chodniki;
 • krawężniki – nie mogą być wysokie i strome, bo to dla osoby z trudnościami w poruszaniu się duża przeszkoda;
 • odległość od śmietników – powinny się one znajdować stosunkowo blisko wyjścia z klatki;
 • ławki – im będzie ich więcej, tym lepiej;
 • przeszkody architektoniczne – wypatrujmy uważnie trudnych do pokonania miejsc, zawadzających barierek czy bramek itp.;
 • infrastruktura – wszystkie istotne punkty usługowe i sklepy powinny znajdować się jak najbliżej mieszkania;
 • bezpieczeństwo – plusem będzie obecność elementów takich jak ochrona, system monitoringu oraz ogrodzenie wokół osiedla.

Szukając mieszkania dla seniora, trzeba też pamiętać, że wiele osób starszych przejawia silną niechęć wobec przeprowadzki do nowego lokum. Może to sprawić, że senior w każdym zaproponowanym mieszkaniu będzie się doszukiwał wad. Warto w takiej sytuacji wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością. Zmiana mieszkania potrafi być stresującym przeżyciem dla każdego, a im dłużej żyło się w jednym miejscu, tym staje się to trudniejsze – to dlatego mówi się czasem, że starych drzew się nie przesadza.

Mieszkanie dla seniora – lepiej kupić czy wynająć?

Ważną decyzją w przypadku mieszkań dla osób starszych jest wybór między zakupem a wynajmem. Jak wspomniano, lokal mieszkalny, który przez wiele lat się sprawdzał, w jesieni życia może się okazać nieodpowiedni. Sprzedaż starego i kupno nowego mieszkania brzmi w tej sytuacji jak optymalne rozwiązanie – szczególnie że lokal najczęściej zamieniany jest na mniejszy, dzięki czemu sfinansowanie zakupu środkami ze sprzedaży nie powinno być problemem. Co więcej, mieszkając na swoim, senior będzie czuć się bezpieczniej niż wynajmując.

– Seniorzy rzadziej niż ludzie młodzi kupują mieszkania – komentuje Rafał Malik, Dyrektor Biura Zarządzania Najmem Funduszu Mieszkań na Wynajem. – Natomiast zdarza się, że sprzedają posiadane od wielu lat nieruchomości, ponieważ mieszkają w zbyt dużych lokalach i domach lub najzwyczajniej wolą przenieść się do bardziej praktycznych przestrzeni: z windą, lepszą lokalizacją i wyposażeniem.

Zobacz: Kupno mieszkania: na co musisz zwrócić uwagę?

Nie wszystkie osoby w podeszłym wieku dysponują jednak dużymi oszczędnościami. Jeśli w dodatku przez lata ich mieszkanie sporo straciło na wartości, pieniądze z jego sprzedaży mogą nie wystarczyć na zakup nowego lokalu. W takim przypadku oferta wynajmu mieszkań może być bardziej odpowiednia. Dodatkową zaletą wynajmu jest fakt, że w razie jakichkolwiek problemów mieszkanie na wynajem można w krótkim czasie zamienić na inne.

– Wynajem w tej sytuacji wydaje się odpowiednim i wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie generuje dodatkowych obciążeń wynikających z posiadania na własność mieszkania lub domu, takich jak remonty, bieżące naprawy usterek, czy zakup całego wyposażenia – podsumowuje Rafał Malik.

Osiedla senioralne w Polsce – gdzie ich szukać?

O ile w innych państwach mieszkania dla osób starszych czy wręcz całe osiedla senioralne powoli stają się już normą, o tyle u nas tego typu budownictwo wciąż jest w powijakach. Niemal cała oferta deweloperska z rynku pierwotnego skierowana jest do osób młodych, dla których nie jest problemem np. samodzielne wykończenie mieszkania czy codzienny dojazd do centrum po zakupy. Również władze lokalne rzadko podejmują inicjatywy mające na celu poprawę sytuacji mieszkaniowej seniorów.

Jak dotąd osiedla senioralne w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki. Powstały one m.in.:

 • w podwarszawskim Majdanie (inwestycja prywatna),
 • w Kaliszu (inwestycja miejska),
 • w Opolu (inwestycja TBS),
 • we Wrocławiu (inwestycja prywatna),
 • w Katowicach (inwestycja prywatna).

Przeczytaj: Mieszkania i osiedla senioralne. Co warto o nich wiedzieć?

Wszystkie wymienione inwestycje poza ostatnią oferują mieszkania do wynajęcia – tylko katowicka Enklawa Kryształowa oferuje mieszkania na sprzedaż. Niestety, jak dotąd polskie osiedla senioralne są na ogół bardzo drogie. Ich mieszkańcy często mogą liczyć na wygody takie jak m.in. całodobowa opieka medyczna, pranie i sprzątanie, jednak trzeba za nie słono zapłacić – przykładowo na osiedlu wrocławskim mieszkanie dla jednej osoby kosztuje min. 3600 zł miesięcznie. Tańszych alternatyw póki co brak i jak dotąd nic nie zapowiada, żeby wkrótce miały się pojawić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie