Masz projekt gotowy domu? Teraz musisz go zaadaptować. Sprawdź, jakie zmiany można, a jakie trzeba wprowadzić

Katarzyna Laszczak
Projekt domu musi zostać zaadaptowany do miejscowych warunków i przepisów.
Projekt domu musi zostać zaadaptowany do miejscowych warunków i przepisów. pixabay.com
Projekty gotowe domów są olbrzymim ułatwieniem dla inwestorów, jednak zanim rozpocznie się budowę, trzeba zlecić wykonanie adaptacji projektu. Wyjaśniamy, na czym to polega, jakie zmiany trzeba wprowadzić w projekcie, a jakie tylko można oraz ile to kosztuje.

Spis treści

Projekty gotowe domów są dostępne w bardzo dużym wyborze. Zwykle są znacznie tańsze niż projekty indywidualne, a niektóre, np. domów do 70 mkw. są wręcz dostępne bezpłatnie. Jednak to nie znaczy, że od razu po zakupie lub pobraniu projektu, można rozpocząć budowę. Bo każdy projekt musi być dostosowany do lokalnych warunków oraz przepisów.

To sprawdź, zanim wybierzesz projekt gotowy

Poszukiwanie projektu gotowego warto zacząć od zapoznania się z lokalnymi przepisami i wymaganiami. Przede wszystkim należy sprawdzić zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru, na którym znajduje się działka. A jeśli go nie ma – wystąpić o warunki zabudowy. To ważne, bo może się okazać, że dom musi mieć określoną wysokość, rodzaj, czy kąt nachylenia dachu itp. Dlatego lepiej szukać projektu, który będzie spełniał miejscowe wymogi.  

Adaptacja projektu gotowego

Jednak jeśli nawet wybrany projekt gotowy będzie zgodny z lokalnymi przepisami, i tak czeka nas jego adaptacja. Musi ją przeprowadzić architekt mający uprawnienia do projektowania, bo to on ponosi odpowiedzialność za wprowadzone zmiany.

Część z nich dotyczy każdego projektu. Polegają one przede wszystkim na dostosowaniu projektu do warunków działki, czyli np. ustawieniu budynku względem stron świata, jego umiejscowienie z zachowaniem wymaganych odległości od granicy działki, ale także uwzględnienie takich elementów, jak obciążenie wiatrem czy śniegiem w naszym regionie oraz uwzględnienie warunków gruntowych. Obowiązkowe zmiany to przede wszystkim:

  • dostosowanie projektu do miejscowych przepisów,

  • opracowanie planu zagospodarowania działki (czyli uwzględnienie takich elementów jak śmietnik, brama wjazdowa, czy miejsce postojowe itp.),

  • określenie obszaru oddziaływania obiektu,

  • przystosowanie konstrukcji oraz charakterystyki energetycznej budynku do lokalnych warunków.

Ponadto architekt adaptujący projekt powinien przygotować dokumentację dotyczącą bezpieczeństwa i zdrowia na budowie, a także sprawować nadzór autorski podczas jej trwania.

Co jeszcze można zmienić podczas adaptacji projektu?

Pewne zmiany można nanieść także w samym projekcie gotowym. Ich zakres jest określony przez każdego autora czy pracownię – warto się z tym zapoznać przed zakupem projektu. Najczęściej bez większego problemu można zmienić elementy, które nie wpływają na konstrukcję budynku, jak umiejscowienie ścian działowych czy zmiana niektórych materiałów, ale pod warunkiem, że będą one miały zbliżone parametry techniczne.

Trzeba jednak wiedzieć, że każda zmiana w projekcie jest płatna. Jeśli więc chcemy przerobić całe wnętrze, warto się zastanowić nad projektem. Bo koszt dodatkowych zmian, które wprowadzamy na własne życzenie, może sprawić, że projekt gotowy będzie droższy niż indywidualny, przygotowany od początku z uwzględnieniem naszych potrzeb i wymagań. Ponadto na większe zmiany może być potrzebna dodatkowa zgoda autora oraz wykonanie projektu zamiennego.  

Ile kosztuje adaptacja projektu gotowego?

Koszty adaptacji projektu gotowego są bardzo zróżnicowane. Zależą od miejscowości, biura architektonicznego oraz zakresu zmian, które trzeba nanieść. Ceny adaptacji zaczynają się od około 1000-1500 zł, a kończą na kilku tysiącach. W mniejszych miejscowościach takie usługi są tańsze, warto korzystać z usług lokalnych architektów, znających miejscowe warunki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom