Dom Słowiański, czyli nowoczesność połączona z historią o przodkach. Zobacz wyjątkowy dom zintegrowany z okoliczną przyrodą

Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Dom Słowiański to kolejny projekt, który wyszedł z pracowni BXB studio. Budynek wyróżnia nie tylko ciekawa bryła, ale przede wszystkim pomysł, aby nawiązywał on stylem do dawnych osad słowiańskich. Zobacz, jak prezentuje się nowoczesny dom nawiązujący do historii Słowian.

Spis treści

Dom Słowiański – połączenie nowoczesności z historią dawnych Słowian

Dom Słowiański to ciekawa budowla jednorodzinna od pracowni BXB studio – wielokrotnie nagradzanego biura architektonicznego. Pracownia ta ma na koncie wiele prestiżowych nagród branżowych, a w swoim portfolio dużo interesujących projektów budynków jednorodzinnych, w tym m.in. opisywany przez nas projekt Dom Polska Zagroda. Do tego zacnego grona wyróżnionych budynków dołączył Dom Słowiański – nowoczesny projekt domu jednorodzinnego inspirowany życiem dawnych Słowian.

wizualizacja domu jednorodzinnego
Bogusław Barnaś, założyciel pracowni BXB studio, inspirację do stworzenia Domu Słowiańskiego znalazł podczas wizyty w jednym ze skansenów na Pomorzu. materiały prasowe BXB studio

Zobacz, jak prezentuje się Dom Słowiański!

Pomysł na Dom Słowiański zrodził się podczas mojego pobytu w Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Przebywając w przestrzeniach skansenu bardzo wyraźnie czujemy, że nasi przodkowie Słowianie, mieszkańcy tych niezwykle prostych i pięknych form architektonicznych byli właścicielami przede wszystkim malowniczych przestrzeni zewnętrznych, które zapewniały im łączność krajobrazem. Stawali się niejako częścią naturalnego ekosystemu w którym odbywała się spora część aktywności życiowych. Z taką intencją zaprojektowałem Dom Słowiański, który stwarza warunki do życia na zewnątrz, w bliskiej łączności z otaczającą przyrodą – mówi architekt Bogusław Barnaś, właściciel pracowni BXB studio.

260-metrowy dom w lesie, czyli nowe technologie w „zgodzie z naturą”

Jak połączyć naturę, odniesienia do dawnej historii z nowoczesnymi technologiami? Twórcy projektu Dom Słowiański mieli przed sobą trudne zadanie. Architektom zależało no podkreśleniu łączności z naturą, a nie tylko zaoferowaniu luksusowej przestrzeni mieszkalnej.

Cel ten osiągnęliśmy poprzez odpowiednie ukształtowanie architektury i dobór nowatorskich, starannie wyselekcjonowanych technologii – dodaje Barnaś.

wizualizacja domu
Parter domu obudowany jest dużymi przeszkleniami, dzięki czemu domownicy mają widok na otaczającą dom przyrodę. materiały prasowe BXB studio

Parter domu obudowany jest dużymi przeszkleniami, które umożliwiają widok na otaczającą dom przyrodę. Architekci zaprojektowali również zadaszony taras, który stanowi przedłużenie dobrze nasłonecznionej, dwupoziomowej strefy dziennej. Warto zaznaczyć, że zewnętrzny taras wyposażony jest w regulację otwarcia dachu i ścian zewnętrznych. A to wszystko dzięki zastosowaniu inteligentnych pergoli – w ten sposób mamy widok na niebo, a do naszych uszu dochodzą odgłosy natury.

Przestrzeń tarasu wyposażona jest w outdoorową kuchnię, która stylem współgra z kuchnią wewnętrzną.

Tak zaprojektowany domu pozwala korzystać z zewnętrznej przestrzeni również w chłodne, wietrzne i deszczowe dni. Daje poczucie nieograniczonej przestrzeni, niezależnej od metrażu domu i wielkości działki – wyjaśnia architekt.

budowa domu jednorodzinnego
Etapy budowy Domu Słowiańskiego. Tak powstawał projekt architektów z pracowni Bogusława Barnasia. materiały prasowe BXB studio

Jakich materiałów użyto do budowy Domu Słowiańskiego?

Dach budynku pokryto innowacyjnym w budownictwie systemem, jakim jest Dachrynna opracowanym przez inżynierów z polskiej firmy Galeco. System ten łączy dach w postaci panelu na rąbek z systemem rynnowym ukrytym w jego strukturze oraz elewacji budynku. Elewację domu pokrywają dwa rodzaje drewna. Pierwsza to jasna naturalna, nieimpregnowana, naturalnie patynująca deska widoczna z wnętrza domu. Druga to widoczna jedynie z zewnątrz czarna deska palona, która jest odporna na wilgoć, grzyby i gnicie. Tym samym nie wymaga ona częstego malowania ani konserwacji, co znacząco redukuje koszty utrzymania budynku. Jest też przyjazna dla środowiska, ponieważ nie wymaga stosowana chemicznych środków do ochrony drewna.

Dom Słowiański charakteryzuje bardzo prosty i czytelny układ funkcjonalny oraz konstrukcyjny nawiązując do tradycyjnej zabudowy domów pierwszych Słowian. Parter formuje przestrzeń dzienną, natomiast piętro pomieszczenia prywatne. Kondygnacja przyziemia mieści funkcje pomocnicze spa, siłownia, przestrzeń gościnną i eventową – dodaje Barnaś ze BXB studio.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom